בשב"כ טוענים: לצה"ל היתה התרעה מדויקת

התקיפה גרמה למחלוקת כמעט גלויה במערכת הביטחון. לדברי גורם בכיר בפיקוד דרום, בצבא לא העריכו שהתקיפה תתבצע באור יום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

התקיפה על גבול ישראל-מצרים, שבה נהרגו היום (חמישי) שמונה בני אדם, גרמה גם למחלוקת כמעט גלויה בין צה"ל לשירות הביטחון הכללי על ההיערכות המודיעינית והמבצעית לקראת הפיגוע.

בשב"כ התעקשו הערב שבידי צה"ל היתה התראה "מדויקת" מהם לגבי החוליה שיצאה מעזה ותכננה לבצע את הפיגוע. לדברי גורמים בשב"כ, ההתראה התייחסה למקום התקיפה המיועד, מתווה הפיגוע והזמן שבו היה אמור להתבצע. בעקבות ההתראה תוגברו הכוחות באזור גבול מצרים, ובנוסף ליחידות המילואים שבדרך כלל מאיישות את הגבול, בין השאר בכוחות מגדוד הסיור של חטיבת גולני והיחידה ללוחמה בטרור של המשטרה (ימ"מ).

פגיעת המכונית מאר-פי ג'י, היום. תצלום: אריאל חרמוני

עם זאת, לדברי גורם בכיר בפיקוד דרום, לא העריכו בצבא שהתקיפה תתרחש באמצע היום ועל יד מוצב של צבא מצרים. בפועל, שני הדברים האלה קרו. גורם צבאי דחה את טענות השב"כ שההתראה היתה ממוקדת, ואמר שהכוחות תוגברו ונערכו בצורה הראויה אל מול רמת ההתראה שהתקבלה. בצה"ל אמרו שהשב"כ "עושה עבודה מצוינת" בכל הנוגע לסיכול הטרור היוצא מרצועת עזה, אך בתקופה האחרונה יש עלייה גדולה מאוד בכמות ההתראות על פיגועים באזור הגבול עם מצרים, בעקבות האנארכיה הביטחונית ההולכת ומעמיקה מאז נפילת משטר מובארק בפברואר השנה.

הותר לפרסום: בתקרית בערב נהרג לוחם ימ"מ בין ההרוגים: לוחם גולני וצלף מעוטר בימ"מ נתניהו: מי שאחראי על הפיגוע כבר לא חי כך נשמעו הרגעים הראשונים של המתקפה הפיגוע ששם קץ לוויכוח על תקציב הביטחון

דיוק התראת השב"כ והאופן בו פעל פיקוד הדרום בעקבות קבלתו יהוו חלק מרכזי מהתחקירים המבצעיים שייערכו בימים הקרובים בעקבות האירוע. גם העובדה ששבעה מחבלים נהרגו, אך ככל הנראה מספר גדול יותר של מחבלים הצליח להימלט מהזירה, מגבירים את המבוכה על תוצאות הפיגוע.

כוננות גבוהה בדרום תימשך בימים הקרובים. תצלום: מוטי מילרוד

שר הביטחון אהוד ברק, אמר בצהריים בישיבת הערכת מצב עם בכירי צה"ל וראשי מערכת הביטחון, כי "האירוע משקף את היחלשות האחיזה המצרית בסיני ואת התרחבות פעילות גורמי הטרור. מקור מעשי הטרור הוא בעזה ואנחנו נפעל נגדם במלוא הכוח והנחישות".

כיצד ישראל צריכה להגיב? דברו על זה בפייסבוק

גם מנהל העבודה בחברת יחזקאל מורד בע"מ, המבצעת את הכנת תשתית העפר להקמת הגדר בגבול ישראל-מצרים, רפי רחמים, העיד היום על פעולות הצבא בעקבות ההתרעות על האפשרות שמחבלים יחדרו לשטח ישראל מסיני. "כל בוקר כשהתחלנו לעבוד, התעכבנו שעה וחצי עד שהצבא סיים את הבדיקות שלו. זה משהו שלא קרה קודם לכן", אמר רחמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ