מבצע "עופרת יצוקה" | השב"כ: מתחילת המבצע נורו 790 רקטות ופצמ"רים

מספר הרקטות שנופלות בישראל נמצא בירידה; צה"ל: נהרגו כ-180 מחבלים פלשתינאים; השב"כ: הפיקוד הבכיר מצליח לשלוט על הכוחות מהמחתרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השב"כ מסר הערב (חמישי) כי דרג הפיקוד הבכיר של המערך הצבאי של החמאס, שירד למחתרת, מצליח לשמר רמה סבירה של שליטה על הכוחות ומנהל את הלחימה מבונקרים מבוצרים ומנהרות תת קרקעיות שהוכנו מראש.

לצד זאת, לדברי השב"כ, פגיעה מסויימת נרשמה בדרגי מפקדי הביניים של הכוחות, ונפגעו מפקדים אזוריים, ביניהם ממדרוך ג'מאל ומוסטפא דלול מעזה ומחמוד איברהים שאער ברפיח. עוד נמסר כי גם המערך הרקטי של חמאס ספג פגיעות במפקדים, בהם מפקד המערך, איימן סיאם, מפקד הארטילריה בבית חאנון, מחמוד אכראם ומפקד הארטילריה בחאן יונס, מחמוד חמדאן.

מנתוני סיכום הביניים שפירסם הערב השב"כ עולה כי במהלך 13 ימי הלחימה, מאז 27 בדצמבר, נורו 450 רקטות לעבר ישראל, כ-45 מהן לטווח ארוך של כ-40 ק"מ. רקטות אלה הן ככל הנראה קטיושות 122 מ"מ. כמו כן, נורו לישראל גם כ-240 פצצות מרגמה.

מהנתונים עולה ששיא הירי היה ב-29.12, היום השלישי של המבצע, אז נורו 74 רקטות, ומאז נרשמת ירידה הדרגתית בנתוני השיגור. כמו כן, ירידה נוספת נרשמה בימים האחרונים, מאז כניסת צה"ל לפעולה הקרקעית. אתמול, 7.1, נרשם מספר השיגורים הנמוך ביותר - 16 רקטות ושתי פצצות מרגמה. עוד נמסר כי עד כה הותקפו על-ידי כוחות צה"ל 900 יעדים, רובם של החמאס.

יש לציין כי מצה"ל נמסרו נתוני נפילות נמוכים יותר, לפיהם נמנו עד כה 547 נפילות של רקטות ומרגמות בשטח ישראל, מתוכן כ-160 בשטחים בנויים. מהירי נהרגו שלושה אזרחים וחייל צה"ל.

בצה"ל טוענים כי מאז תחילת הפעולה הקרקעית, במוצאי השבת האחרונה, נהרגו כ-180 מחבלים פלשתינאים. הצבא אינו נוקב במספר באשר לאזרחים הפלשתינאים שנהרגו בפעולה.

לדברי השב"כ, הרושם הוא כי החמאס נמצא תחת לחץ, ולא רק לנוכח הפגיעה ביכולת הממשלית שלו ברצועה. "ביטוי ללחץ ניתן לראות במאמץ שעושה חמאס לטשטש את היקף הפגיעות שספג, ובמסירת דיווחים שקריים לתקשורת, הן על פגיעות הומניטריות, לדוגמה דיווח על התקפה ישראלית על בית החולים "שיפא", והן על הישגים כביכול". היבט נוסף, לדברי השב"כ, הוא נסיונו של החמאס להשליט טרור ברחובות ו"לרדוף את יריביו כדי לשמר את שרידותו".

עוד טוען השב"כ שהחמאס הופתע מהמתפקה ומהיקפה. "את עיקר הפגיעה ספגו מערכי הייצור והאחסון של אמצעי הלחימה והרקטות, ותשתיות תומכות לחימה, כגון מערך המנהרות להברחה", כך נמסר. פגיעה ניכרת נרשמה גם במוסדות השלטון של החמאס. "ניתן לומר כי החמאס ברצועה ספג מכה קשה", נאמר, "אך לפי שעה החמאס עודנו משמר את יכולותו כארגון טרור צבאי למחצה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ