הדיון בגולדסטון: הנציג האמריקאי הקשיב לדברי השגרירה הישראלית ויצא

שגרירת ארה"ב לא הגיעה כלל לישיבה בעצרת האו"ם, וסגנה יצא מהאולם מיד לאחר נאומה של שגרירת ישראל. טרם התגבש נוסח החלטה מוסכם לדיון

הארץ
שלמה שמיר
שירות ""
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
שלמה שמיר
שירות ""

נציגות ארה"ב הפגינה נוכחות מצומצת הלילה (חמישי) בדיונים בעצרת האו"ם בעניין דו"ח גולדסטון. השגרירה האמריקאית, סוזן רייס, לא הגיעה כלל לישיבה, וסגנה, אלכס וולף, שמילא את מקומה, יצא מיד לאחר נאומה של שגרירת ישראל באו"ם, פרופסור גבריאלה שלו.

הדיונים בהצעת ההחלטה הפלסטינית בנושא דו"ח גולדסטון, הקוראת להעביר את הדיון בדו"ח למועצת הביטחון, יתחדשו הערב בסביבות 22:00 שעון ישראל. כ-15 נואמים צפויים לדבר בדיון היום. כלומר, ספק רב אם תתקבל החלטה היום, זאת בעיקר לנוכח העובדה שעדיין לא הגיעו לנוסח החלטה מוסכם.

השגרירה שלו אמרה הבוקר בראיון לקול ישראל כי ישראל נאבקת על תמיכתו של "המיעוט המוסרי" באו"ם. שלו הוסיפה כי ישראל לא קיבלה הבטחה מפורשת מוושינגטון כי תטיל ווטו על הצעת החלטה, אך התקבלו מסרים ברורים כי ארה"ב עומדת לצד ישראל בכל הקשור לדו"ח גולדסטון.

"הדו"ח נולד בשנאה ובוצע בחטא"

בנאומה בעצרת הא"ום אמרה השגרירה שלו כי "הדו"ח נולד בשנאה ובוצע בחטא". השגרירה, שהיתה מהנואמים הראשונים בדיון, אמרה כי "הדיון איננו אמיתי ואיננו ישר וגלוי לב. כי במקום להתעמת עם הטרור - עצרת האו"ם בחרה שוב להתנתק מהמציאות".

"מתחילתה במנדט חד צדדי, ועדת החקירה היתה גוף פוליטי עם מסקנות שהוגדרו מראש", טענה שלו. "הדו"ח הוא מוצר של הוועדה לזכויות האדם בז'נווה - גוף שהאובססיה שלו עם ישראל הניבה יותר גינויים לישראל מאשר לכל חברות האו"ם ביחד". שלו הזכירה את ירי הרקטות על ישראל שנמשך שמונה שנים וטענה, "זכויות האדם הבסיסיות של קרוב למיליון אזרחים ישראלים לא העסיק את המועצה לזכויות האדם".

בהמשך נאומה תקפה שלו את עצם הדיון על הדו"ח בעצרת האו"ם בניו יורק. "תמרונים פוליטיים ציניים הניעו המועצה לזכויות האדם לייצא את הדו"ח שלה לניו יורק". אולם לדבריה, "ישראל מחוייבת לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי. הוראות של ניהול סכסוך מזויין הוא חלק מהאימונים של כל חייל ישראלי". שלו הצהירה כי "ישראל מחוייבת לחקור כל האשמה על התנהגות לא נכונה של צבאה".

"ישראל לא תעמוד מהצד בזמן שהפלסטינים עושים מניפולציות"

לקראת הדיון בעצרת הכללית של האו"ם קראה ישראל למדינות המערב להתנגד להצעת ההחלטה הפלסטינית בנושא דו"ח גולדסטון, הקוראת להעביר את הדיון בדו"ח למועצת הביטחון של האו"ם.

סגן שר החוץ, דני אילון, אמר בתדרוך לכתבים זרים במשרד החוץ בירושלים, כי ישראל לא תעמוד מהצד בזמן שהפלסטינים "עושים מניפולציות, משתמשים במוסדות הבינלאומיים במטרה לנגח את ישראל ולפגוע בה. אילון הדגיש כי "יש לעצור את האבסורד, שבו מצד אחד הפלסטינים מבקשים מחוות מישראל, ומצד שני פועלים נגדה בכל מסגרת אפשרית".

נציגי מדינות ערב פרסמו הצעת החלטה הקוראת למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, להביא את הדו"ח בפני מועצת הביטחון. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמר בשבוע שעבר כי יחליט כיצד לנהוג בנושא הדו"ח לאחר הדיון בעצרת הכללית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ