זמן קצר לאחר שהרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת ההסדר הר ברכה, הודיע שאינו מתכוון לבוא לשימוע אצל שר הביטחון אהוד ברק, הורה השר להוציא את הישיבה מההסדר עם צה"ל. זאת, בעקבות גילויי הסרבנות של תלמידיו.

בהודעה רשמית שמסרה לשכת השר הערב (ראשון), נמסר כי השר הורה "להוציא את הישיבה מההסדר האמור תוך פרק זמן סביר שיאפשר לתלמידי הר ברכה לבחור ולהשתלב במסגרת ישיבת הסדר אחרת".

"שר הביטחון", נמסר בהודעה, "רואה בחומרה רבה כל תופעה של סרבנות ואינו מוכן לקבל כל סטייה ממה שמוגדר על ידו כקו אדום". עוד נמסר כי "מעשיו ודבריו של הרב מלמד מערערים את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, הם שעודדו והסיתו חלק מתלמידיו לסרבנות, להפגנות ולפגיעה ברוח צה"ל ואין להם מקום במדינה מתוקנת. יש להקפיד ולשמור את צה"ל מחוץ לויכוח הפוליטי".

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה להחלטת שר הביטון כי "ברק בדרכו הכוחנית פוגע בביטחון מדינת ישראל. ביטול ההסדר עם גיבורי ישיבת הר ברכה היא פעולה דורסנית לניפוח האגו של פוליטיקאי בסוף דרכו. מי שייפגע הם צה"ל ומדינת ישראל".

השימוע למלמד אמור היה להיערך אל מול סגן שר הביטחון, מתן וילנאי. עם זאת, בסוף השבוע שעבר, הודיע מלמד לסגן שר הביטחון, מתן וילנאי, כי אין בכוונתו להגיע לשימוע. במקום, כאמור, הוא זומן על ידי השר ברק לשימוע הערב.

מקורביו של הרב מסרו הערב כי "שר הביטחון כנראה שכח שראשי הישיבות לא עובדים אצלו, ולכן הוא מתייחס בסגנון בלתי ראוי של קביעת אולטימטום דרך התקשורת וקביעת 'זימון' ו'שימוע'". לדבריהם, "בשיח כזה הרב לא מוכן להשתתף".

ביום חמישי נפגש שר הביטחון עם ראשי ישיבות ההסדר ודן עמם בכוונתו לבטל את ההסדר עם ישיבת הר ברכה. ממשרד הרב הודיעו בשעתו ללשכת סגן שר הביטחון כי אין בכוונתו להגיע לפגישה, מכיוון שזו מוצגת כשימוע. עם זאת, נמסר, כי הרב ישמח לארח בישיבה את שר הביטחון ואת סגנו וילנאי, ולהציג בפניו את עמדתו בנושא.

בשימוע אמור היה הרב להסביר מדוע על השר ברק לא לאמץ את המלצת הרמטכ"ל ולא לבטל את ההסכם עם ישיבתו. ישיבת הר ברכה הפכה למוקד הסערה והמשבר שבין ישיבות ההסדר והצבא, לאחר שהרב מלמד עודד את תלמידיו החיילים לסרב להשתתף בפעילות הקשורה לפינוי מאחזים.

הרב עודד סרבנות, הביקוש לישיבת הר ברכה זינק

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ