סבא"א משנה כיוון ביחס לאיראן: חשש שפעולותיה נועדו לייצור פצצה

בדו"ח ראשון תחת היו"ר יוקיה אמאנו, "מובע חשש לגבי האפשרות שאיראן ביצעה או ממשיכה לבצע פעולות חשאיות להפקת די חומר לייצור טיל גרעיני"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) חוששת שאיראן ממשיכה לשקוד על פיתוח פצצת גרעין. לדברי סבא"א ממידע שנמצא ברשותה עולה כי איראן עושה שורה של פעולות, שמשמעותן היא רצון להגיע ליכולת להרכיב ראש חץ גרעיני על טיל מה שמכונה "קבוצת הנשק".

הדברים מופיעים בדין וחשבון חדש ותקופתי של סבא"א, שהוגש למועצת הנגידים של הארגון שתתכנס בחודש הבא, ואשר מתעד את תוכנית הגרעין של איראן. חלק מהממצאים המודגשים בדו"ח פורסמו כבר בעבר בדו"חות קודמים של הארגון, אך הפעם ניתן להם הדגש ברור ופרשנות, שלא הופיעו בדו"חות הקודמים.

הדו"חות הקודמים חוברו בתקופת כהונתו של מנכ"ל סבא"א המצרי, מוחמד אל-בראדעי, שהואשם בעבר על ידי ישראל, ארה"ב ומדינות במערב כי דאג להשמיט מידע מהדו"חות האלה או לנסח אותם בצורה רב משמעית ולהימנע מאמירה ברורה בעניין. הדו"ח הנוכחי מסמל כנראה את השינוי שמסתמן בהנהלת הארגון עם מינויו לאחרונה של הדיפלומט היפני יוקיאו אמנו לתפקיד המנכ"ל.

בין השאר קובע הדו"ח החדש כי איראן מסרבת לשתף פעולה ולהשיב על בקשות הארגון לקבל תשובות בנושאים שונים. בין השאר מדובר בניסויים שביצעה בעזרת מומחה זר, לבדוק את איכות תגובת השרשרת של נפצים, וניסויים בייצור אורניום מתכתי שניתן יהיה לדחוס לראש חץ שיורכב על טיל. טהראן גם התחמקה מתשובה על פעילות של מדענים איראנים, שקשורים לכאורה לתוכנית האזרחית שלה, אך בפועל נתגלה שיש להם קשרים עם מנגנונים, שלפי הערכות של גופי מודיעין במערב, אחראים על פיתוח הצד הצבאי של התוכנית.

על פי הדו"ח, חלק מהמידע שמצוי ברשות סבא"א הגיע ממדינות שונות, שבשמן היא אינה נוקבת, ואשר לדעת מחבריו, הוא אמין ביותר. גם ביטוי זה חדש בדו"ח, לעומת ניסוחים של תקופת אל-בראדעי. אז נאמר כי לא ניתן היה לאשש את המידע שהגיע לסבא"א. למרות שהדו"ח אינו מזכיר את המדינות שסיפקו את המידע, הרי לפי פרסומים בכלי תקשורת המדווחים על הדו"ח, מדובר בארה"ב, ישראל וקהילות ביון של מדינות נוספות במערב.

האפשרות כי איראן מפתחת נשק גרעיני עומדת בסתירה לדו"ח של קהילת המודיעין האמריקאית מ-2007, שקבע כי איראן הפסיקה פעולות אלה כבר ב-2003. עם זאת יצוין, כי מפרסומים חלקיים של הערכות מודיעין אמריקאיות שנחשפו לאחרונה נראה כי הביון האמריקאי שינה את דעתו, אף שהדברים עדיין לא קיבלו ביטוי רשמי ופומבי מלא.

הפרק בדו"ח העוסק בסוגיות אלה, נקרא "מימדים צבאיים אפשריים" והוא כולל, בניגוד לדו"חות קודמים, רשימה ארוכה מאד של סעיפים הפורסים את כל הפעולות שמעלות חשד, כי איראן שקדה וממשיכה לשקוד על תוכנית גרעין צבאית, לפתח פצצת גרעין ולהיות מסוגלת גם לעצב ראש חץ גרעיני, שיורכב על טילים.

למעשה מסרבת איראן, מאז אוגוסט 2008, להשיב על כל הסוגיות המופיעות בדו"ח, או לספק לסבא"א מידע או נגישות לאתרים או לאנשים, החשודים כמי שקשורים לאותם מימדים צבאיים של התוכנית. איראן טענה בעבר, כי החשדות נגדה הן חסרות שחר וכי המידע שסבא"א נסמכת עליו מבוסס על זיופים.

הדו"ח גם שב ומנתח את התפתחות תוכנית העשרת האורניום באיראן באתר בנתנז, במפעל להמרת אורניום באיספהאן ובמתקני מחקר נוספים, כמו כור המחקר בטהרן. כמו כן נזכר המפעל להעשרת אורניום, שנחשף לפני כחצי שנה ליד קום ואשר הורכבו בו סרכזות נוספות, אך הוא אינו פעיל.

בסעיפים אלה אין חידוש רב ותמונת המצב לא השתנתה, על פיה איראן מפעילה עתה פחות סרכזות להעשרת אורניום מאשר לפני כשנה וחצי וכי היא החלה שם להעשיר אורניום, כפי שהיא הודיעה, לרמה של 20% ולא לרמה של 3.5% כפי שעשתה עד כה. אך פעילות העשרה זו היא מוגבלת ביותר ל-164 סרכזות בלבד ולפי שעה אינה משמעותית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ