סגן שר החוץ, דני איילון, שיגר מכתב התנצלות נוסף לשגריר טורקיה בישראל

למרות שבישראל הבהירו שלא תימסר לטורקיה התנצלות נוספת בעקבות שיחת ההשפלה, הלחץ עשה את שלו ובשגרירות הטורקית ממתינים למכתבו של איילון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למרות שבירושלים הבהירו כי לא יתנצלו פעם נוספת, סגן שר החוץ דני איילון שיגר הערב (רביעי) מכתב התנצלות לשגריר טורקיה בישראל, אחמט אוגוז צ'ליקול, בעקבות שנערכה לו בירושלים. מכתב ההתנצלות נשלח בתום יום של מגעים בין אנקרה לירושלים, שהתקיימו לאחר שהטורקים הודיעו כי הודעתו של איילון מאתמול אינה מספקת. במכתב מציין איילון כי חילוקי הדעות בין טורקיה לישראל צריכים להתברר בדרכים המקובלות ומוסיף כי לא היתה כוונה לפגוע בשגריר ואם נגרמה פגיעה כזו, ישראל מצרה על כך.

ל"הארץ" נודע היום כי ישראל העבירה את שפורסם הבוקר בכלי התקשורת, לדרג הבכיר ביותר במשרד החוץ הטורקי. אתמול, מעט לפני חצות, התקשר שגריר ישראל באנקרה, גבי לוי, לבכירים במשרד החוץ הטורקי והכתיב להם את נוסח הודעת ההתנצלות של סגן שר החוץ, דני איילון. השגריר הישראלי הבהיר כי מדובר במסר רשמי מפי ממשלת ישראל.

גורמים בטורקיה הבהירו לישראל כי הם מצפים להתנצלות כתובה שתועבר לשגריר, שמצד אחד הוא זה שנפגע מצד שני הוא מייצג את טורקיה בישראל. הבוקר אמרו מקורות דיפלומטיים טורקיים באנקרה כי הנוסח והדרך בה הועברה ההתנצלות אינה מספקת את טורקיה, שעדיין דורשת לקבל התנצלות רשמית בכתב. רשת אל-ג'זירה דיווחה מוקדם יותר על איום טורקי כלפי ישראל, לפיו אם לא תתקבל התנצלות רשמית ישראלית על שיחת הנזיפה שקיים איילון לשגריר הטורקי אחמט אוגוז צ'ליקול, הרי שהאחרון יוחזר לטורקיה.

איילון עצמו התייחס למשבר הדיפלומטי עם טורקיה במליאת הכנסת. לדבריו, "היום מכבדים את ישראל יותר, מתחשבים בעמדותיה יותר, ואנחנו נמשיך לנהוג בצורה היאה והמכובדת, שמגנה על האינטרסים של ישראל. אני חושב שבסך הכל גם מהעניין הזה, האחרון, הטורקי, ישראל בסופו של דבר תצא נשכרת. אני חושב שגם היחסים בין ישראל לטורקיה יצאו נשכרים. זו הערכתי היום".

ואולם בתום התייעצות בין משרד החוץ למשרד ראש הממשלה, הוחלט כי ישראל לא תעביר לטורקיה התנצלות נוספת על שיחת ההשפלה שהתקיימה לשגריר הטורקי בישראל לדברי גורמים דיפלומטיים בירושלים, "זוהי ההחלטה והדבר הסופי".

מוקדם יותר היום דיווחו רשתות טלוויזיה בטורקיה כי צ'ליקול יעזוב את ישראל מחר ב-10:30 בבוקר וישוב לאנקרה להתייעצויות. דיפלומטים טורקים אמרו לרשתות הטורקיות, כי השגריר יעזוב מחר בבוקר ולא ברור מתי ישוב לישראל, אם בכלל. לדבריהם, הטורקים הדבר יהיה תלוי בהתנהלותה של ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ