ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

מליאת הארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלי (OECD) קיימה הבוקר (שני) דיון מיוחד בפאריס, במסגרתו הצביעו 31 חברות הארגון פה אחד בעד קבלתה של ישראל לארגון.

לדברי מקור מדיני בכיר בירושלים, אף אחת מהמדינות לא הציגה הסתייגיות במהלך ההצבעה. בשעה 16:00, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס מסיבת עיתונאים מיוחדת, ולהתייחס לנושא.

בימים האחרונים, ניהלה ישראל מאבק דיפלומטי במטרה לסכל ניסיון של הרשות הפלסטינית לעכב את אישור צירופה לארגון. מקורות במשרד החוץ ציינו כי בימים האחרונים חידשו הפלסטינים ביתר שאת את מאמציהם הדיפלומטיים לסכל את צירופה של ישראל. בין השאר, שיגר שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלקי איגרת ל-31 שרי החוץ של המדינות החברות, ובה טען כי יש לדחות את ההצבעה על צירוף ישראל כיוון שהיא פוגעת בזכויות האדם של הפלסטינים ולפיכך פועלת בניגוד לערכי OECD.

בעקבות ההצבעה, צפוי להגיע בשבוע האחרון של מאי נתניהו בראש משלחת שרים למטה ה-OECD בפאריס כדי להשתתף בישיבה חגיגית, שבה תצוין הצטרפות ישראל לארגון. יחד עם נתניהו ייסעו שר החוץ ליברמן, שר האוצר שטייניץ ושר התמ"ת בן-אליעזר.

OECD הוא ארגון הגג של 31 המדינות המפותחות בעולם מבחינה כלכלית. אחד הקריטריונים המוקדמים להתקבל לארגון הוא משטר דמוקרטי. לכן מדינות עשירות כמו ערב הסעודית אינן חברות בארגון כמו כל מדינות ערב האחרות. גם מדינות עשירות אחרות, כולל סין, המעצמה הכלכלית מספר שתיים בעולם, והודו אינן חברות בארגון.

ישראל התאימה את עצמה בשנים האחרונות לדרישות הארגון באינספור תחומים, כדי שתוכל להצטרף לשורותיו. בתחומים אלו נכללים איכות הסביבה, פיננסים והשקעות, היעדר שוחד בעסקאות בינלאומיות, חומרים מסוכנים, ביטוח, פנסיה, מדע וטכנולוגיה, מחשוב וצרכנות.

חברות בארגון תשפר את תדמיתה הכלכלית הבינלאומית של ישראל. החברות תעודד השקעות זרות בארץ. החברות תוריד את סיכון המשק הישראלי, תסייע בשיפור דירוג האשראי של ישראל, וכפועל יוצא תפחית את גובה הריבית על אשראי בחו"ל לממשלת ישראל ולחברות ישראליות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ