מתקפת האקרים על ישראל?

נפלו אתרי האינטרנט של משרדי הממשלה, צה"ל, המוסד והשב"כ

האקרים מארגון "אנונימוס" איימו לתקוף אתרים ישראליים עקב עצירת המשט לעזה. צה"ל והמדינה: מדובר בתקלה בשרתים ולא במתקפת סייבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתרי הממשלה נפלו היום בזה אחר זה, ככל הנראה בעקבות מתקפת האקרים. אתרי צה"ל, המוסד והשב"כ לא זמינים מאז הצהריים, אתר שירות התשלומים הממשלתי נפל וחזר לאוויר, ואתרים של משרדי ממשלה שונים, בהם האוצר והבריאות, נפלו במהלך היום. דובר צה"ל מוסר בתגובה, כי ככל הנראה מדובר בתקלה בשרתים.

המדינה העבירה תגובה דומה. בעמוד הפייסבוק של האתר הממשלתי gov.il הופיעה ההודעה הבאה: "בשל תקלה מערכתית בשרתי ממשל זמין חלק מהאתרים והשירותים של משרדי הממשלה אינם זמינים בשעות האחרונות". כרמלה אבנר, מנהלת ממשל זמין, פרוייקט הפעלת אתרי הממשלה, ביקשה למסור כי "מדובר בתקלה טכנית המטופלת על ידי כל הגורמים הרלוונטים וכל המשאבים מוקצים בעדיפות הגבוהה ביותר לטיפול בתקלה".

מתקפת האקרים כללית? הפייסבוק שלנו עדיין פעיל! אתם מוזמנים לעשות לייק

בסוף השבוע איימה קבוצת ההאקרים הבינלאומית "אנונימוס" בהתקפה ממוחשבת על ישראל בתגובה לעצירת המשט האחרון לעזה. בסרטון שהעלה הארגון ליוטיוב נאמר כי אם ישראל תמשיך במצור על עזה, היא לא תותיר לה שום אפשרות מלבד תקיפה.

בצה"ל ובשב"כ מבררים מאז הצהריים את סיבה התקלה. במערכת הביטחון מדגישים כי מדובר באתרים החיצוניים של משרדי הממשלה, ולא ברשתות המחשבים הפנימיות - שלא נפגעו.

אנונימוס האשימה את ישראל בפיראטיות כיוון שלוחמי חיל הים עלו על הספינות במרחק של 35 מייל ימי מהחוף - כלומר במים בינלאומיים. "לא נמשיך לסבול פעולות כאלה נגד אזרחים לא חמושים", מסרה הקבוצה. "אנו ו-127 מדינות מכירים בפלסטין כמדינת העם הפלסטיני. הפעולות שלכם ושל צבאכם כמותן כהכרזת מלחמה".

לדברי הקבוצה, אם יימשך המצור וייעצרו משטים נוספים, או אם יבוצעו פעולות נוספות כדוגמת ההשתלטות על המרמרה, לא יהיה מנוס מהתקפות חוזרות ונשנות על ישראל עד שתפסיק את המצור.

הארגונים האחראיים על אבטחה מפני מתקפות סייבר

אנונימוס הצליחה בעבר להביא לשיתוק זמני של אתרים של גופים רבים, כמו חברות אשראי שסירבו להעביר תרומות לאתר ויקיליקס. זאת, באמצעות מתקפות פשוטות, נפוצות ויעילות - מתקפות מניעת שירות מבוזרות (ddos). לפני כמה חודשים אף הודיעו אנשי אנונימוס כי הם מחזיקים בידיהם את הקוד של "סטוקסנט", שהופץ ברשת. עם זאת, מומחי אבטחה בדרך כלל לא מתייחסים אליהם כאל איום אסטרטגי, כמו האנשים שעומדים מאחורי פיתוח תוכנות זדוניות מתוחכמות כאלה.

אנונימוס כבר איימו לפני כמה חודשים להפיל את אתר הכנסת, אך גם אם אכן בוצעה תקיפה, האתר נותר פעיל. בשבוע שעבר, התקיפו האקרים את רשת האינטרנט ברשות הפלסטינית והשביתו אותה למשך שעות.

Read this article in English: Israel government, security services websites down in suspected cyber-attack

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ