ביקורת על ריבלין: דחה הצבעות משיקולים פוליטיים

יו"ר הכנסת דחה את הדיון וההצבעה שהיו אמורים להתקיים על החמרת חוק איסור לשון הרע ו"חוק גרוניס". הסיבה לדחייה, לטענתו: חג הקורבן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בקואליציה ובאופוזיציה האשימו היום (שני) את יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בתרגיל פוליטי שנועד לגונן על ממשלת הליכוד. ריבלין החליט הבוקר, לאחר התייעצות עם נשיאות הכנסת, לדחות לשבוע הבא את הדיון וההצבעה שהיו אמורים להתקיים במליאת הכנסת בשתי הצעות חוק: האחת, תיקון לחוק בתי המשפט בעניין תקופת כהונה כתנאי לבחירת נשיא ביהמ''ש העליון (המכונה "חוק גרוניס"), והשנייה, תיקון לחוק איסור לשון הרע.

מטרת "חוק גרוניס" היא העליון. על פי התיקון, שופט יוכל להתמנות לנשיא בית המשפט העליון גם אם לא ישלים כהונה של שלוש שנים לפחות .הצעת החוק השנייה בעניין לשון הרע מעלה את הפיצויים שיינתנו לנפגעים באופן משמעותי. על פי הצעת ח"כ יריב לוין (הליכוד), הפיצוי יגיע עד 300 אלף שקלים, ויוכל להאמיר גם עד מיליון וחצי שקלים אם יוכח שכלי התקשורת לא פרסם את תגובת הנפגע במלואה.

ריבלין טען כי הרקע להחלטה הוא בקשת חברי הכנסת המוסלמים והדרוזים, באמצעות יו"ר חד"ש ח"כ מוחמד ברכה, לדחות את הדיון בהצעות אלו, משום שעקב חג הקורבן, נמנעה מהם ההשתתפות בדיון על הצעות אלו. אלא שסיעת הליכוד ביקשה לבטל את ההצבעה על שורת חוקים נוספת, בשל היעדרו של ח"כ איוב קרא מן ההצבעה. סיעת קדימה כינסה מסיבת עיתונאים בה מחתה על ההחלטה, שמשמעותה, הלכה למעשה, ביטול ההצבעה על חקיקה המנוגדת לעמדת הממשלה וביטול שבוע הדיונים במליאת הכנסת.

במסיבת עיתונאים שכינסה קדימה בתגובה להחלטה אמר ח"כ מאיר שטרית: "לצערי, יש קונפליקט בתפקידו של יו"ר כנסת, בין הצורך שלו להיות נייטרלי לבין רצונו להיות נשיא המדינה הבא. צריך לוודא שיו"ר כנסת יהיה חסר פניות ולא 'יתנחמד' לכולם כדי לזכות בתפקידים עתידיים. יו"ר הכנסת ויו"ר הקואליציה בפאניקה בגלל שהם לא יודעים אם יהיה להם רוב להצעות החוק שלנו, ולכן החליטו להוריד את הכל מסדר היום".

ח"כ שלמה מולה, סגן יו"ר הכנסת מקדימה, אמר כי ״הכנסת מנוהלת באופן רדוד. המסר שהקואליציה מעבירה הוא שהממשלה צריכה למשול והכנסת לא צריכה לתפקד״. חברו לסיעה, ח"כ מאיר שטרית, קרא לחוקק חוק לצינון בין תפקיד יו"ר הכנסת לתפקיד הנשיאות משום שלהערכתו ההחלטה של ריבלין נבעה מהקמפיין שהוא מנהל לתפקיד הנשיא.

ריבלין אמר כי "מעבר לכל מחלוקות פוליטיות, אנחנו, כל חברי הכנסת, מכבדים את חופש הפולחן במדינת ישראל, ואנו נכונים לבוא לקראת חברי הכנסת המוסלמים והדרוזים במסגרת סדר יומה של הכנסת. נכבד כפי שאנחנו מבקשים להתכבד". במקביל, ביקש יו"ר הכנסת מח"כ ברכה למשוך את הצעת אי האמון שהגישה הסיעה נגד הממשלה, והדגיש כי עקרון ההדדיות מחייב את הסרתה מסדר היום. ברכה נענה לריבלין ומשך את הצעת אי האמון מטעם סיעתו.

מעבר לשתי הצעות אלו, הודיע ריבלין לחברי הנשיאות וליו"ר הקואליציה, כי סדר היום השבועי ייקבע בהסכמה, מלבד סעיפי הצעות האי אמון, כך שסדר היום השבועי צפוי לעבור שינויים נוספים במהלך השבוע.

יו"ר הכנסת רובי ריבלין, מאזין למהלך הדיוןצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ