מתחדשת החקיקה נגד ארגוני השמאל

הממשלה תדון בהצעות החוק להגבלת תרומות לעמותות ממדינות זרות

מדובר בהצעות ותיקות, שהטיפול בהן הוקפא כדי למנוע ביקורת בינלאומית על ישראל ערב הפנייה הפלסטינית לאו"ם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החקיקה נגד ארגוני השמאל מתחדשת: שתי הצעות החוק הצפויות להגביל משמעותית את יכולתם של ארגוני זכויות אדם לגייס תרומות בחו"ל יעלו על שולחן ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. מדובר בהצעות ותיקות, שעלו לדיון בוועדה בפעם האחרונה ביוני האחרון - אך הטיפול בהן הוקפא לבקשת השר בני בגין, כדי למנוע ביקורת בינלאומית על ישראל ערב הפנייה הפלסטינית לאו"ם.

ההצעות נועדו במוצהר לפגוע כלכלית בארגונים שהעבירו מידע לוועדת האו"ם בראשות השופט גולדסטון לאחר מבצע "עופרת יצוקה" בעזה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בימים האחרונים לח"כ אופיר אקוניס (הליכוד) כי החליט לתמוך בחוק שיזם ויאפשר את קידומו בוועדת השרים לחקיקה.

על פי ההצעה של אקוניס, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. זאת, לאור "פעילותם המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל".

גורמים בכנסת טענו כי מדובר בהצעה בעייתית, שספק אם תעמוד במבחן בג"ץ בנוסח הנוכחי שלה, בשל הקושי המשפטי להגדיר מהו עיסוק פוליטי של עמותה. אלא שתמיכתו של נתניהו צפויה להעניק לחוק של אקוניס רוח גבית, ועשויה לאפשר לו לזכות בתמיכת הקואליציה כולה לקראת הצבעה במליאה.

אקוניס אמר הערב ל"הארץ" כי "מדובר בחוק צודק והגיוני שמסדיר את האנומליה שבה מדינות זרות מתערבות בשיח הציבורי הפוליטי בישראל באמצעות כסף שהן תורמות לעמותות שהמטרות שלהן פוליטיות. תמיד, אגב, מדובר בתמיכה בעמותות של השמאל". לדבריו, "זה בלתי שוויוני בעליל, ולא צודק, שמדינה כמו אנגליה תשים כסף על תנועה כמו 'שלום עכשיו'. אם לאנגליה יש מה להגיד על פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היא צריכה לעשות זאת בפורומים בינלאומיים. זה חוק שעושה צדק".

במקביל צפויה הועדה להחליט אם לתמוך בהצעה מקבילה, אותה יזמה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). על פי ההצעה של קירשנבאום, עמותה שלא זוכה לתמיכה ממדינת ישראל תהיה מחויבת במס בהיקף של 45% על כל הכנסה שמקורה בממשלה זרה.

"בישראל פועלים ארגונים אשר שמו להם למטרה להוקיע את מדינת ישראל בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים, תוך פגיעה בשמם הטוב. ארגונים אלה מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים", נכתב בדברי ההסבר להצעה. קירשנבאום החליטה בעבר להקפיא את הצעת החוק הזאת, בעת שניסתה להקים בכנסת ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני זכויות אדם. הדבר נועד, לטענתה, כדי לאפשר לוועדה לבחון את פעילות הארגונים ולהסיק מסקנות, מבלי לקדם במקביל חקיקה שנועדה להגביל את תפקוד הארגונים. אלא שמליאת הכנסת דחתה את היוזמה, וקירשנבאום החליטה להפשיר את הצעת החוק ולהעלות אותה לדיון בועדת השרים לחקיקה בהקדם האפשרי. בכנסת העריכו כי הנוסחה שרקחה קירשנבאום עקפה קשיים משפטיים הנוגעים לאפליה שהחוק יוצר, לכאורה, כלפי ארגונים המזוהים עם השמאל.

ההחלטה לחדש את ההצבעה על שני החוקים עוררה אתמול תגובות רבות. מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר הערב כי, "נתניהו הכריז מלחמה על הדמוקרטיה הישראלית. אחרי חופש העיתונות ומערכת המשפט, מנסה ראש הממשלה לחסל את חופש הביטוי וההתארגנות של אנשי השמאל. מי שנהנה מעיתון נאמן שכולו כסף זר, מוטב לו שיימנע מלתמוך בהצעות אנטי דמוקרטיות שכאלה"

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה אתמול, כי "ראש הממשלה משנה את כללי המשחק הדמוקרטי. לא חלף שבוע מתחילת מושב החורף של הכנסת ומתעורר רושם שבתומו לא תהיה עוד ישראל אותה המדינה. אין דמוקרטיה בלי ארגונים אזרחיים פעילים ועצמאיים. הימין, שמחבב תרומות מארגונים נוצריים קיצוניים שמעוניינים להצית מלחמת גוג ומגוג בין יהודים למוסלמים, מנסה למנוע את הויכוח הפוליטי החיוני לחברה חופשית".

ח"כ ציפי חוטובלי, אחת מיוזמות החוק של אקוניס, אמרה אתמול כי, "המצב האבסורדי שממשלות זרות, בעיקר אירופיות, מנסות להשפיע על המדיניות במדינת ישראל, בכך שהן מממנות עמותות ישראליות הפועלות כנגד צה"ל ומדינת ישראל חייבת להיפסק. מוטב אם כל מדינה תתעסק בענייניה הפנימיים ותישאר שם, ולא תדחוף עצמה לעניינים שממילא לא תספוג את הנזק בעקבותיהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ