להבאיש את ריחו

למרות ביקורו של ג'ורג' קוסטנזה אצל סגן שר החוץ, נראה שהוועדה למניעת הסתה לא תשוב לפעול בקרוב: האשמות בהסתה הם נכס חיוני למסע הערפאתיזציה שעושים לאבו מאזן

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

הסיפור הבא היה יכול לספק חומר לקומדיה פוליטית; לפני שבועיים התארחה משלחת של ארגון השלום "קול אחד" בלשכתו של סגן שר החוץ, דני אילון. בין האורחים היה ג'ייסון אלכסנדר, המוכר לחסידי הסדרה "סיינפלד" כג'ורג' קוסטנזה הנוירוטי. הם סיפרו לאילון על הפעילות הענפה של הארגון להכשרת מנהיגות ישראלית ופלסטינית צעירה שתפיץ את בשורת השלום והפיוס. אף שיום-יומיים קודם לכן הבוס שלו, אביגדור ליברמן, השתלח בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, אילון קידם בהתלהבות את הצעתם של אנשי "קול אחד" לחדש את פעילותה של הוועדה המשולשת למניעת הסתה. זו אותה ועדה ישראלית-פלסטינית-אמריקאית, שהוקמה לפני 13 שנה, בעקבות הסכם וואי - ביוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. סגן השר התחייב לפעול באופן אישי לקידום העניין.

אילון הופתע לשמוע מהאורחים, שבמהלך השנה האחרונה חזר עבאס והציע לנתניהו לחדש את פעילותה של הוועדה, זאת בלי קשר לחידוש המו"מ על הסדר הקבע. שאלתי את לשכת ראש הממשלה מה דעתו של נתניהו על היוזמה של סגן שר החוץ. הנה התגובה: "במקום לדרוש ועדות שהכינוס שלהן בעבר רק הביא להגברת ההסתה הפלסטינית, צריכים הפלסטינים לפעול לאלתר להפסקת מעשי ודברי ההסתה כמו נאומו של אבו מאזן בעצרת האו"ם".

מטעמו של אילון נמסר בשבוע שעבר, כי "עדיין אין חדש", והוסיפו "נשמח לעדכן אותך בהתפתחויות כשיהיו". הצעה: אל תעצרו את נשימתכם; ברגע שיקום פורום לטיפול בפרסומי הסתה, נתניהו ייאלץ להפנות אליו את הטענות שלו נגד הפלסטינים בדבר תעמולה אנטי ישראלית (וגם לספק הסברים לפרסומים ישראליים, למשל למפות הרשמיות שבהן הגדה המערבית היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל). ציטוטים בעייתיים, כמו אלה מנאום עבאס באו"ם, הם נכס חיוני למסע הערפאתיזציה של מנהיג פלסטיני שמתעקש לפעול נגד מעשי אלימות ומעוניין להגיע להסדר על בסיס גבולות 67'. למעשה, בראיון להנריקה צימרמן ששודר בערוץ 2, עבאס התחייב אפילו שהסדר שיכלול פתרון מוסכם וצודק לבעיית הפליטים ישים קץ לסכסוך ויחתום את כל התביעות הפלסטיניות. והרי במשך כל כך הרבה שנים אמרו לנו שאין שום סיכוי שמנהיג פלסטיני יוציא מפיו את הביטוי "סוף הסכסוך" ויישאר בחיים.

אהוד ברק ואריאל שרון השתמשו בפיגועים כדי להבאיש את ריחו של ערפאת בדעת הקהל הישראלית. נתניהו וליברמן משתמשים בזירה הדיפלומטית כדי לעשות את אותו הדבר לעבאס. עבאס העז לבקש הכרה של האו"ם ואף התקבל לאונסק"ו? הם יפגעו בו במקומות הכי רגישים בדעת הקהל הפלסטינית: אסירים והתנחלויות. קודם מעניקים לחמאס 450 אסירים ואחר כך מכריזים בקול גדול על בניית מאות יחידות דיור בגדה ובמזרח ירושלים. נתניהו אמר, שבסך הכל מדובר בקידום שגרתי של פרויקטים שהמתינו לאישור. בסוף השבוע שעבר ביקשתי אפוא מדובר משרד הבינוי והשיכון להצביע על חוזים חדשים של המשרד לבנייה במזרח ירושלים. התגובה היתה: "יש לנו תוכניות בניין עיר מאושרות לאלפי יחידות דיור בירושלים. בימים אלה אנו בוחנים אילו תוכניות זמינות יותר, ובשבוע הבא נפרסם את המכרזים".

במלים אחרות, בעקבות החלטת הממשלה לבנות אלפיים יחידות דיור בגדה ובמזרח ירושלים כפעולת תגמול על צירוף הרשות לאונסק"ו, התחלנו לחפש מתחת לאדמה תוכניות בנייה חדשות. העיקר שעשינו לעבאס עוד פרובוקציה ושוב הראינו לפלסטינים שעבאס הוא רק עובד קבלן של הישראלים. עוד כמה פרובוקציות וביבי יוכל לקיים את ההבטחה שלו מימי ההסתה שקדמו לרצח רבין - לסכל את רעיון שתי המדינות. הנה, בימים הקרובים עבאס עומד להיפגש עם חאלד משעל, כדי להשלים את הסכם הפיוס עם החמאס, להכריז על בחירות חדשות ולצאת לגמלאות. עם ממשלת פתח-חמאס אנחנו הרי לא מדברים.

מה ייצא לנו מזה? הנה מה שחושב על כך ג'יימס בייקר, מי שהיה שר החוץ בממשל בוש האב. בכנס מטעם המכון האמריקאי לשלום (USIP), שהתקיים בשבוע שעבר בוושינגטון לציון 20 שנה לוועידת מדריד, אמר יוזם אותה ועידה, כי ממשלת נתניהו לא עמדה במבחן השלום של רבין. בייקר אמר, שכל מתנחל נוסף מרחיק את פתרון שתי המדינות, והזהיר שההתקוממות הבאה בשטחים תסיט את מבטו של העולם הערבי מנושאי פנים לבעיה הפלסטינית ותעמיק את בידודה של ישראל. האשמה בהפיכתו של האביב הערבי עקב כך לחורף ערבי, אמר, תיפול גם על כתפי ארצות הברית.

אפשר גם אחרת

אחת הסיסמאות השכיחות בקמפיין נגד "הדה-לגיטימציה של ישראל" היא שהפלסטינים ותומכיהם אינם מסתפקים באמת בגבולות 67', וכי הם מערערים על זכותה של ישראל להתקיים גם בגבולות 48'. בספר מיוחד במינו, "שני צדי המטבע: עצמאות ונכבה", מציגים שני היסטוריונים ישראלים, פרופ' מוטי גולני, היהודי, וד"ר עאדל מנאע, הפלסטיני, נרטיב דו-צדדי (לא אחיד) של מלחמת 48' ותוצאותיה.

הספר שפורסם במהדורה עברית-אנגלית ובמהדורה ערבית-אנגלית, בהוצאת המכון לצדק היסטורי ופיוס, מעניק הכרה, לגיטימציה ואף אמפתיה לחוויה הקולקטיבית של שני הצדדים, שמהדהדת עדיין בשיח הסכסוך ופתרונו. במכון ואן ליר בירושלים מבטיחים לשמור מקום לנתניהו בדיון על הספר, שיתקיים שם מחר בערב.

איור: עמוס בידרמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ