ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסלמה נוספת חלה ביחסי ישראל-גרמניה, בעקבות פעולות הענישה של ישראל בתגובה לקבלת פלסטין לארגון אונסק"ו. שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, התקשר ביום חמישי שעבר לעמיתו הישראלי, אביגדור ליברמן, ודרש ממנו לשחרר את כספי המסים הפלסטיניים שישראל הקפיאה. ליברמן השיב כי "אבו מאזן מעביר את הכסף כמענק לרוצחים וממשיך בצעדים חד-צדדיים. ישראל לא תעבור על זה לסדר היום".

בחודשים האחרונים גוברת המתיחות בין ישראל לגרמניה, בשל הביקורת החריפה של ברלין על מדיניות ישראל כלפי הרשות, ובמיוחד הבנייה בהתנחלויות. המתיחות הגיעה לשיחת נזיפה של הקנצלרית, אנגלה מרקל, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפני כמה שבועות, ואיום גרמני לעכב את עסקת הצוללות עם ישראל.

פקידים גרמנים בכירים אמרו כי וסטרוולה התקשר לליברמן להביע מחאה חריפה על הכוונה להאיץ את הבנייה בהתנחלויות, ולהקפיא את כספי המסים הפלסטיניים לרשות. ישראל הקפיאה כ-100 מיליון דולר שגבתה בשביל הפלסטינים באוקטובר. הקפאת הכסף מנעה מהרשות תשלום משכורות לשוטרים ופקידים.

"זו היתה שיחה קשה", אמרו הפקידים הגרמנים. "וסטרוולה הזהיר את ליברמן מצעדים חד-צדדיים נוספים, והיה חריף במיוחד בנוגע לכספים הפלסטיניים".

בכירים במשרד החוץ בירושלים אישרו את דבר קיום השיחה, אך הכחישו שהיו בה טונים צורמים. "היתה שיחה ארוכה וטובה", אמרו, "הם לא הסכימו על שום דבר, אבל לא היתה מתיחות והיחסים ביניהם ידידותיים".

לדבריהם, ליברמן הדגיש שחבילת הסנקציות נגד הרשות היתה צעד הכרחי, בשל המשך המהלכים החד-צדדיים של הרשות. ליברמן הגיב בשלילה לדרישה לשחרר את כספי המסים הפלסטיניים.

"אבו מאזן לוקח את הכסף ונותן מענקים לרוצחים", אמר לווסטרוולה. "הוא ממשיך בצעדים חד-צדדיים גם במועצת הביטחון של האו"ם וגם בבית הדין הבינלאומי בהאג. אי אפשר לצפות מישראל להיות זו ששומרת על כללי המשחק. גם אצלנו יש אמוציות ודעת קהל".

שר החוץ הגרמני אמר שההודעה על בניית 2,000 יחידות דיור בירושלים, מעבר לקו הירוק, עלולה להביא להסלמה, אך ליברמן דחה גם את הטענה הזאת. "תפסיקו לדבר אתי על ההתנחלויות. זה מעולם לא היה מכשול לשלום", אמר לעמיתו הגרמני, "עם כל הידידות וההערכה, לא נקבל ששכונת גילה היא התנחלות".

הכעס הגרמני נובע מכך, שלמרות הביקורת החריפה על מדיניות ישראל, גרמניה הצביעה נגד קבלת פלסטין לאונסק"ו.

ישראל העבירה מחאה משלה לכמה מדינות, שהצביעו בעד קבלת פלסטין לאונסק"ו, ובראשן צרפת. בהנחיית ליברמן העביר שגריר ישראל בפאריס, יוסי גל, מחאה רשמית למשרד החוץ הצרפתי, וסמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, רפי שוץ, העביר מסר זהה לשגריר צרפת בישראל כריסטוף ביגו. היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור העביר מחאה למקבילו הצרפתי ז'אן דוד לוויט.

המסר הישראלי לצרפת היה חריף במיוחד. "הבהרנו לצרפתים שההצבעה שלהם באונסק"ו אינה מקובלת וגרמה לישראל נזק מדיני כבד", אמר בכיר במשרד החוץ. "התמיכה שלהם בקבלת פלסטין לאונסק"ו דחפה עוד שורה של מדינות אירופיות להצביע כמוה. אם הם היו נמנעים היינו מבינים, אבל ההצבעה בעד הפלסטינים היתה מעשה שאינו במקומו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ