מדוודב: הרטוריקה הישראלית מסוכנת || ברק: הפסטיבל סביב איראן מופקר, בשום תרחיש לא יהיו אפילו 500 הרוגים

שר הביטחון יצא נגד "מסע ההפחדה הדמגוגי" באשר להשלכות תקיפה ישראלית. הוא הטיל ספק באפשרות שדו"ח סבא"א יביא להחרפת הסנקציות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס הבוקר (שלישי) לדיון הציבורי הגובר בסוגית תקיפה ישראלית אפשרית באיראן. "הפסטיבל שמתרחש סביב נושא איראן מחייב חשבון נפש. צריך לשאול מה בעצם עשינו פה? האם זה היה שיח עמוק או רדוד?" שאל ברק, שתקף את ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. "הצורה בה השיח הזה התנהל כולל נושאי תפקידים בעבר היא התנהגות מחפירה לעיתים", אמר בראיון לקול ישראל.

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב האשים היום את ישראל בשימוש ב"רטוריקה מסוכנת" שעלולה להוביל למלחמה. בשיחה בברלין אחרי פגישה עם עמיתו הגרמני כריסטיאן וולף, אמר מדוודב כי האווירה המאיימת ועליית המתחים בנושא הגרעין האיראני היא תוצאת מעשה ידי הישראלים.

סומכים על שיקול דעתו של ברק בנושא האיראני? ספרו לנו בפייסבוק

ברק ונתניהו. "אנחנו לא בובליל ובשבקין", אמר שר הביטחון שהגדיר את תיאור התנהלותם כהזויצילום: מילרוד מוטי

  "האיום בתקיפה צבאית עלול להוביל למלחמה", הוא הזהיר ואמר שיש צורך דחוף להרגיע את המצב. "קחו נשימה עמוקה ותתחילו בשיחות". נשיא רוסיה התייחס לבקשות ארצו מטהראן להוכיח כי מטרת תוכנית הגרעין שלה היא אזרחית בלבד. "לרוע המזל, לא ראינו התקדמות בנושא".

  ברק אמר עוד בהתייחסו לדגן כי "כאשר באופן חסר תקדים, ראש מוסד מביא עיתונאים למטה המוסד ומתדרך אותם נגד ראש הממשלה... אני חושב שההתנהגות הזו חמורה מאוד. הייתי מצפה ממנו לנהוג בשכל וללא מניפולציות, אני מקווה שזה לא נגוע בשיקולים זרים".

  שר הביטחון יצא נגד מה שלהגדרתו מהווה "זריעת בהלה" ו"מסע הפחדה דמגוגי" בנוגע להשלכות של תקיפה באיראן. "כששומעים עיתונאי בכיר אומר לציבור שעלולים להיות 100 אלף הרוגים או שעיתון מרכזי טוען שישראל עלולה להיחרב או שח"כית חשובה אומרת שבתי הקברות לא יספיקו, אני אומר על מה מדובר? זריעת הבהלה בעיצומה למרות שאנחנו הכי חזקים באזור ונישאר כאלה בכל טווח נראה לעין. מלחמה זה לא פיקניק אך בשום תרחיש אין לא 50 אלף ולא 5,000 וגם לא 500 הרוגים".

  לדברי ברק, "התיאור ההזוי כאילו יושבים שני אנשים, אני וראש הממשלה, בחדר סגור ומובילים מהלך של תקיפה הוא הזוי". הוא הוסיף כי "ראוי שהשיח יתנהל בצורה אחראית ורצינית. שיהיה ברור שנתניהו וברק זה לא בובליל ובשבקין. אנו מביטים על המצב יום אחרי יום, באחריות, אין פה שום סכנה, אנחנו לא פועלים לבד ובכל מקרה צריך את אישור הממשלה לכל דבר". ברק הדגיש כי שום החלטה עוד לא התקבלה אך "אנחנו מתכוננים לדבר הזה". הוא הוסיף כי "אין שום סכנה אמיתית, לא לעמידתה של ישראל ולא לקיומה של ישראל".

  שר הביטחון התייחס גם להשערות לפיהן הניסוי בשיגור רקטי בפלמחים בשבוע שעבר ותרגיל שקיים חיל האוויר באיטליה קשורים ישירות לתקיפה באיראן. "הדיון בנושא התנהל תוך הפקרות ציבורית ופוליטית" אמר והוסיף כי  "הגענו למצב בו ניסוי בטיל, שזו מכניקה של חודשים, ותרגילים של חיל האוויר שמתוכננים שנה מראש - כל דבר כזה נהפך פתאום לסימן מתריע".

  כשנשאל ברק על האפשרות לקבל החלטה על תקיפה באיראן בניגוד לעמדת המערכת הצבאית והמודיעינית הוא השיב כי "בתפקידיי ראיתי כבר את כל צירופי האפשרוית קורים, כל עוד דבר אחד נשמר: תפקידו של הדרג הצבאי להכין את התוכניות. חשוב שהדרג המדיני יקשיב קשב רב למה שיש לדרג המבצעי והמודיעיני לומר, אבל בסופו של דבר מי שנושא באחריות להחלטה הוא הדרג המדיני".

  בנוגע לאפשרות שדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שצפוי להתפרסם היום ומחר יביא להעמקת הסנקציות על איראן, הביע שר הביטחון ספקנות. לדבריו, גם בהנחה שהדו"ח יהיה חמור ויעיד על תוכנית גרעינית צבאית, הרי שעבור ישראל ומדינות נוספות אין מדובר בדבר חדש. לדבריו, "מכיוון שהדברים ידועים מזמן הסנקציות כבר היו אמורות להגיע מזמן וזה לא קרה".

  על אף הפסימיות שהביע, קרא שר הביטחון להטיל "סנקציות קטלניות" על איראן. בין השאר קרא ל"סנקציות על היכולת לקיים עסקאות כספיות בינלאומיות ועצירה פיזית של העברות נפט".

  ברק התייחס גם לפרסומים לפיהם דרש שר ההגנה האמריקאי מנתניהו וברק שלא לתקוף ללא ידיעה אמריקאית. "העניין מורכב הרבה יותר ורב פנים. אנו מכבדים מאוד את הממשל האמריקאי. התיאור על דעותיו כפי שעולה מהעיתונים אינו מלא ואינו ממצה. מדינת ישראל היא ריבונית, איננו לבד בעולם, היינו מעדיפים ''שצדיקים מלאכתם נעשית בידי אחרים' אולם מדינה צריכה להתכונן גם לאפשרויות פחות נוחות והיא צריכה לגייס את כוחות הנפש והמנהיגות לקבל החלטות", אמר.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ