נתניהו וליברמן רבים על הקרדיט לחוק נגד ארגוני השמאל

בישראל ביתנו טוענים כי ראש הממשלה החליט להעדיף את החוק של ח"כ אקוניס על פני החוק שלהם ומאיימים לפעול נגדו בוועדת השרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עימות בין ישראל ביתנו לליכוד על רקע החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם ביום ראשון את החוק להגבלת תרומות לארגוני השמאל. בישראל ביתנו טוענים כי נתניהו החליט להעדיף את החוק של ח"כ אופיר אקוניס על פני חוק מקביל שמקדמת ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) ומאיימים לפעול כדי לטרפד את ההצבעה עליו בוועדת השרים לחקיקה.

גורמים בישראל ביתנו אמרו ל"הארץ", ״ההחלטה לקדם את החוק של אקוניס נעשתה ללא תיאום איתנו, למרות שראש הממשלה יודע שישראל ביתנו מקדמת חוק חשוב באותו הנושא״. לדברי הגורמים, ״אנחנו מתכוונים להילחם על החוק של קירשנבאום ולא נאפשר לממשלה להעדיף את החוק של אקוניס״. לדבריהם, ״לא מדובר במשבר קואליציוני, אבל בהחלט בכעס של ישראל ביתנו כלפי נתניהו. זה נראה כאילו ראש הממשלה שיכור כוח ופועל לשלם אתנן לימין על רקע הריסת המאחזים, וכל זה על חשבונה של ישראל ביתנו״.

בניגוד להצעה של אקוניס, המגבילה קבלת תרומות לארגונים ״פוליטיים״ ממדינות זרות עד לגובה של 20 אלף שקלים בלבד, ונחשבת לבעייתית מבחינה חוקית בשל היעדר היכולת להגדיר מהי עמותה פוליטית, ההצעה של קירשנבאום זוכה לניסוח משפטי ברור יותר: הצעת החוק מטילה מיסוי על תרומות לכל העמותות מישות מדינית זרה. בפועל, אין כיום עמותות ימין הזוכות למימון שכזה

ח"כ קירשנבאום אמרה כי זה "כלי חשוב במלחמה נגד תופעת הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל בעולם. מצפה מרהצעת חוק של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), העולה לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב, מטילה מיסוי של 45 אחוזים על תרומות לעמותות מישות מדינית זרה. לדברי ח"כ קירשנבאום: "זהו כלי חשוב במלחמה נגד תופעת הדה לגיטימציה של מדינת ישראל בעולם. מצפה מראש הממשלה לתמוך בהצעת החוק".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי ״בישראל פועלים ארגונים אשר שמו להם למטרה להוקיע את מדינת ישראל בעיני העולם ולהפוך את חיילי וקציני צה"ל לנרדפים, תוך פגיעה בשמם הטוב. ארגונים אלה, המכנים עצמם לעיתים קרובות "ארגוני זכויות אדם", מקבלים מימון ממדינות וממקורות עלומים שכל מטרתם היא לפגוע ולשנות את השיח הפוליטי הציבורי בישראל מבפנים".

"כחלק מפעילות ארגונים אלה ניתן לציין את תרומתם הנכבדת לממצאי דוח גולדסטון, השתתפות בהגשת כתבי אישום נגד קצינים ובכירים ישראליים בכל העולם, ניסיון למיתוג חיילי צה"ל כפושעי מלחמה, עידוד לסרבנות והשתמטות וקריאה לחרם כלכלי ומדיני על מדינת ישראל. כאשר המימון לפעילויות אלו מגיע ממדינות או רשויות ממשלתיות שלהן. הצעת החוק מבקשת לשלול מאותם ארגונים את הזכות הניתנת להם בישראל לפטור ממס הכנסה ולקבוע כי הכנסותיהם מתרומות ימוסו בשיעור מס הכנסה של 45%, על מנת להילחם בתופעת הדה לגיטימציה של מדינת ישראל בעולם, ובהתערבות מדינות זרות בשיח הפוליטי הפנימי במדינת ישראל. כמו כן, מוצע להחריג מן ההצעה ארגונים המקבלים תיקצוב מהמדינה, במטרה להותיר את הפטור ממס לארגונים הפועלים לקידום החברה הישראלית בתחומים כמו רווחה וחינוך״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ