16 שנים לרצח: יצחק רבין מזווית אחרת

לשכת העיתונות הממשלתית השיקה חשבון פליקר חדש, ובו עודכנו תמונות של ראש הממשלה לשעבר ברגעים היסטוריים ופרטיים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

לשכת העיתונות הממשלתית השיקה היום (שלישי) חשבון פליקר שבו תאפשר לציבור לצפות בתמונות שונות שצולמו על ידי אנשיה במהלך השנים. לרגל ההשקה פורסמו בחשבון תמונות של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, שבימים אלה מתקיימים אירועים לציון 16 שנה להירצחו. בין היתר, בתמונות נראה רבין עם חוסיין מלך ירדן ועם יאסר עראפת, אך גם ברגעים פרטיים יותר, כשהוא נמצא עם משפחתו או משחק טניס.

אוסף לע"מ כולל כ-150 אלף תמונות של ראשי המדינה שצולמו במהלך השנים. במאי האחרון הוחלט כי הארכיון ייפתח לשימוש הציבור ללא תשלום, זאת על מנת לחשוף את האזרחים להיסטוריה של מדינת ישראל. עד להחלטה זו, מי שרצה לעשות שימוש בתמונה מהמאגר נדרש לשלם 20 שקלים על כל תמונה, ועל פי ההערכות לע"מ הכניסה מאות אלפי שקלים בשנה ממכירות אלה.

אורן הלמן, מנהל לע"מ, אמר כי "זהו מהלך שנעשה כהמשך ישיר להחלטת הממשלה שהוביל השר אדלשטיין לפתיחת אוסף התמונות שלנו לציבור בחינם. זוהי מסורת חדשה שנמשיך בה, ובכל אירוע בלוח השנה, בין אם יום זיכרון או חג וכדומה, נעלה תמונות סמליות שצולמו ע"י צלמי לע"מ".

ראש הממשלה יצחק רבין משחק טניס
רבין מעשן נרגילה במפגש שקיים במשרדו עם עולים חדשים מתימן
רבין וחוסיין מלך ירדן משוחחים ביניהם לחוף ים כינרת

בטקס שנערך הערב במשכן הנשיא ספד נשיא המדינה שמעון פרס לרבין ואמר, "יצחק, זיהית סיכונים וגם סיכויים. 'השלום יוצר ביטחון'- אמרת. רבים מאלה ששללו את אוסלו וביקרו אותך קשות הגיעו, מאוחר יותר, למסקנה שלך. רוב בעם ורוב בכנסת תומך בדרכך המובילה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים".

נכדתו של רבין, נועה רוטמן, נשאה גם היא דברים בטקס. "אני תמיד תמהה איך הדבר הזה שוטף אותי, ולא פחות מכך, תמהה על האופן שבו אני מתמסרת לו. איך אינני יכולה להגן על עצמי מפני הכאב של האובדן, העלבון של הרצח, הסופיות של המוות, הכעס על כל מה שלא קרה באותו לילה ובאותה השנה, ועל הדברים שקרו במקום", אמרה רוטמן. בסוף דבריה היא פנתה אל נשיא המדינה ואמרה, "מילה אחרונה של תודה מיוחדת לך, כבוד הנשיא: על שמירת המסורת ועל הממלכתיות, ועל זה שאתה מבוגר אחראי שעוד נשאר בסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ