חילוקי דעות במועצת הביטחון האם להכיר במדינה פלסטינית

בטיוטה של דו"ח שהגיעה לידי סוכנות הידיעות רויטרס נאמר כי לא הושג קונצנזוס בקרב החברות במועצה בסוגיית ההכרה במדינה פלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת הערב כי על פי טיוטה של דו"ח שנכתב בידי וועדה של מועצת הביטחון, חברי הוועדה לא הצליחו להגיע לקונצנזוס האם לקבל את פלסטין כחברה קבועה באו"ם. "הוועדה לא הצליחה להגיע להחלטה פה אחד בנוגע להמלצה למועצת הביטחון" כך לפי טיוטת הדו"ח של הוועדה.

הטיוטה הופצה היום (שלישי) בקרב כל חמש עשרה החברות של מועצת הביטחון. היא נפרסת על פני ארבעה עמודים, ומאשרת כי הפלסטינים פעלו כדי לקבל חברות מלאה, צעד שעל פי דיפלומטים מערביים נועד לכישלון ידוע מראש, כיוון שארה"ב הביעה את נכונותה להשתמש בזכות הווטו שלה במועצה.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, הגיש בקשה לחברות מלאה באו"ם ב-23 לספטמבר. הפלסטינים עדיין יכולים לבקש הצבעה במועצת הביטחון, אולם לא ברור האם ינקטו בצעד זה, בידיעה שארה"ב מתנגדת למהלך.

הפלסטינים יזכו לזריקת עידוד מוראלית במידה ויצליחו לשכנע תשע חברות במועצת הביטחון להכיר בהם. על מנת לעבור, זקוקה ההחלטה לזכות בתמיכה של תשע חברות במועצת הביטחון, ושאף ווטו לא יוטל. ההערכות הן כי עד כה הצליחו הפלסטינים לגייס את תמיכתן של שמונה חברות בלבד.

בטיוטת הדו"ח מפורט כיצד מחולקת המועצה לשלושה מחנות עיקריים: אלו המתכוונים להצביע בעד הבקשה הפלסטינית, אלו המתנגדים, ואלו המתכוונים להימנע. לא נרשם אילו מדינות משתייכות לאיזה מחנה. הטיוטה עשויה לעבור בחינה מחדש לפני שתוצג למועצת הביטחון ביום שישי הקרוב.

מקורות באו"ם מעריכים שהפלסטינים ימשכו את פנייתם למועצת הביטחון כי כשלון בהצבעה רשמית יעיב על ההישג המרשים שצברו במליאה בספטמבר בקבלת הפנים הנלהבת שקיבל יו"ר הרשות עבאס.

קרוב לודאי שקבוצת הארצות הערביות יבקשו כינוס חירום של מליאת העצרת ששם מובטח לפלסטינים רוב גורף. רוב מסוג זה יכול לשדרג את מעמדם הנוכחי ממדינה משקיפה למדינה לא חברה בלי זכות הצבעה כמו לותיקן.

העובדה שהפלסטינים לא הצליחו לגבש רוב על אף המאמץ העצום שהשקיעו, היא הישג דיפלומטי לארה"ב שנחלצה מהצורך להשתמש בווטו. זהו גם במידה לא מבוטלת הישג לדיפלומטיה הישראלית שהשקיעה בשבועות האחרונים מאמצים בבירות של אחדות מהחברות במועצה. המהלך הישראלי נעשה בתיאום מלא בין ישראל לארה"ב במאמץ לסיכול היוזמה הפלסטינית במועצת הביטחון.

בתוך כך מסרה היום דוברת משרד החוץ האמריקאי כי נציגים של הקוורטט צפויים לפגוש את עמיתיהם הישראלים והפלסטינים בשיחות נפרדות ב-14 לנובמבר. מטרת הפגישות לדבריה להניע את הצדדים לחדש הדברות במסגרת של משא ומתן.

Read this article in English: UN Security Council panel fails to reach consensus on Palestinian bid, says draft report

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ