סבא"א: איראן החלה בבדיקות לקראת ניסוי גרעיני

עיצוב הליבה הכדורית, כיוון גלי ההדף והכנות לוגיסטיות ובטיחותיות לניסוי תת-קרקעי - עיקר הממצאים לפיהם קובעת סבא"א כי טהראן מפתחת נשק גרעיני

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההוכחות המרשיעות, על פי דו"ח סבא"א שהוגש הערב (שלישי) מבוססות על עשרות מסמכים ופריטי מודיעין, המראים כיצד פעלה איראן בנתיב שאין לו שום משמעות אחרת פרט לפיתוח נשק גרעיני.

על פי סבא"א, למעלה מעשר מדינות חברות העבירו לסוכנות מסמכים ותרשימים בפרסית, הדומים למסמכים שנתפסו אצל רשת ההברחות של עבד אל קאדר חאן בלוב, מהם עולה כי איראן עסקה באדיקות בעיצוב, פיתוח וניסוי רכיבים לפצצת גרעין.

איראן השיגה תוכניות לעיבוד האורניום המועשר שהיא מפיקה למתכת הכדורית ממנה בנויה ליבת פצצת הגרעין. המדענים האיראנים קיבלו תוכניות לעיצוב מודל כדורי לפצצה, והם החלו במחקר מעשי לעיצובה.

מודל ליבת פצצת אטום שמרדכי ואנונו צילם והעביר לסאנדיי טיימס

על פי הדו"ח, איראן ביצעה ניסויים תיאורטיים ומעשיים בהפעלה מסונכרנת של מספר רב של נפצים הדרושים ליצירת התגובה הגרעינית בתוך הפצצה - ולהכוונה מדוייקת של גלי ההדף. את הניסויים המעשיים בחומרי נפץ בעוצמה גבוהה ביצעה איראן בתוך מתקן סגור, מוגן ומחופר שנבנה לשם כך בבסיס פרצ'ין, בקרבת טהראן.

איראן החלה על פי הדו"ח בבדיקת היתכנות לביצוע ניסוי גרעיני ממשי – ובחנה כיצד ניתן לשלוט בניסוי מעמדת שליטה מרוחקת ממוקדו. בידי סבא"א מסמך בפרסית המפרט את ההיבטים הלוגיסטיים והביטחותיים של ביצוע ניסוי גרעיני.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

איראן החלה במחקר וניסוי על האופן שבו ישולב ההתקן הגרעיני הכדורי בתוך ראש הקרב הקיים של טילי השיהאב 3 שברשותה. כמו כן היא ביצעה מחקרים תיאורטיים-ממוחשבים לבחינת גובה הפיצוץ האופטימלי של פצצת גרעין – מעל המטרה, או עם פגיעת הטיל בקרקע.

מומחים מערביים ששוחחו בשבועיים האחרונים עם "הארץ" טוענים כי על סמך המידע העולה מהדו"ח, לאיראן יש כבר את הידע, הטכנולוגיה והחומרים לייצר תוך חודשים ספורים מתקן גרעיני ולנסותו - אם תחליט על כך. משמעות הדבר היא שההחלטה אם להרכיב נשק גרעיני תוך חודשים אחדים נתונה למעשה בידי מנהיגי איראן ובראשם עלי חמינאי, המנהיג העליון. עם זאת, איראן עדיין רחוקה כמה שנים כנראה מהיכולת למזער את הפצצה כדי שניתן יהיה להרכיבה כראש קרבי על טיל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ