דו"ח סבא"א: איראן מייצרת נשק גרעיני |

נתיבים חשאיים וסיוע של מומחים זרים: כך פעלה טהראן

בניגוד לדו"ח האמריקאי מלפני ארבע שנים, הסוכנות טוענת כי איראן המשיכה במאמציה לפיתוח נשק גרעיני גם לאחר 2003

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

איראן הקימה "נתיבים חשאיים" שבאמצעותם היא מעבירה חומרים לתוכנית הגרעין החשאית שלה, מבלי לדווח על כך כנדרש מהתחייבויותיה הבינלאומיות לסבא"א – כך לפי דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם הערב (שלישי) וקבע כי איראן פועלת לייצר נשק גרעיני. הדו"ח מדגיש כי איראן "חשודה בניהול ניסויים חשאיים שמטרתם היחידה יכולה להוביל לפיתוח נשק גרעיני".

בפרק בדו"ח העוסק ב"מימדים צבאיים אפשריים", מביעה סבא"א "דאגה מפעילות חשאית שלא הוצהר עליה" – על פי הסכמי הפיקוח שיש לסבא"א עם איראן, כמו עם כל מדינה חברה אחרת, עליה להצהיר על המתקנים הגרעיניים בתחומה. משפט זה אומר כי למעשה איראן לא מצהירה על כל מתקניה, וכי יש לה כנראה מתקנים חשאיים בהם היא שוקדת לקידום המסלול הצבאי.

השקעה בציוד ובמידע מגופים צבאיים

משפט חשוב בדו"ח קובע כי איראן המשיכה במאמצים אלה לקדם תוכנית חשאית לייצור נשק גם אחרי 2003 וכי היא ממשיכה בכך גם עד לתקופה האחרונה. משפט זה סותר ומשמיט לחלוטין את הקרקע מהערכת המודיעין הלאומית של ארצות הברית ב-2007, שקבעה כי איראן הפסיקה לכאורה ב-2003 את פעילותה על תוכנית גרעין צבאית.

עוד אומר הדו"ח כי איראן משקיעה מאמצים רבים לרכוש ציוד גרעיני וחומרים גרעיניים באמצעות אישי צבא וגופים צבאיים. דבר זה מנוגד להסכמים שיש לאיראן עם סבא"א, שקובעים כי כל פעולות הגרעין שלה צריכות להיות למטרות שלום ועל ידי גופים אזרחיים.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

כמו כן, איראן משקיעה "מאמצים לפתח דרכים חשאיות לייצור חומר גרעיני ומאמצים להשגת מידע כיצד לייצר נשק גרעיני". ברשות סבא"א כאלף מסמכים המתעדים את המאמצים האלה. סבא"א אומרת כי המידע הגיע אליה מעשר מדינות חברות, וכי היא שקדה על אישושו. כמו כן מצביע הדוח, על סמך המסמכים השונים, כי איראן ביצעה "שורה של עבודות פיתוח של נשק כולל ניסויים ברכיבים שחלקם מיועדים לנשק צבאי", אף שבחלקם ניתן גם לעשות שימוש לצרכים אזרחיים (מה שמכונה "שימוש כפול").

הדו"ח אומר כי אנשי סבא"א ראיינו מומחים זרים שעבדו באיראן או שסייעו לה, ומהמידע שהתקבל מהם עולה חיזוק נוסף כי מדובר בפעולות להשגת נשק גרעיני. אף שהדוח אינו נוקב בשמם של אותם מומחים, הרי שם אחד לפחות הוזכר אתמול בידיעה של "הוושינגטון פוסט". מדובר במדען הסובייטי לשעבר, האוקראיני ד"ר וייצ'סלב דנילנקו, שעבד כחמש שנים עבור איראן. מומחיותו היא בתחום פיצוץ חומרי הנפץ, ובעזרת הידע שלו איראן ביצעה ניסויים כדי לבדוק את המנגנון המפעיל פצצה גרעינית באמצעות שורה של פיצוצים בשבריר של שנייה, ויצירת שרשרת פיצוץ שתכליתה לגרום לביקוע החומר – האורניום המועשר שנמצא בליבת הפצצה. דנילנקו, המועסק היום בחברה בצ'כיה, סירב להגיב להאשמות נגדו, אך מקורביו הדגישו כי הוא מומחה לפיצוצים של חומרי נפץ ולביקוע של יהלומים וכי הוא סבר כי עבד במיזמים אזרחיים.

בנספח בן 13 העמודים של הדו"ח מופיע תרשים זרימה המסביר כיצד פועלת תוכנית הגרעין. לפי התרשים, בראש המבנה עומד משרד הלוגיסטיקה של הכוחות המזוינים של איראן, מתחתיו המכון למחקר חינוכי ומתחתיו ועדת תיאום מדעית. אחד הגופים המרכזיים בתרשים הזה הוא המרכז למחקר פיזיקה שבראשו עמד, כך קובע הדו"ח, מי שנחשב לאחד מאבות תוכנית הגרעין של איראן – מדען בשם מוחס פחיר זאדה (מאהבדאי). מאז 2007, כתוצאה מאזכור שמו, ירד פחיר זאדה למחתרת מחשש לניסיון התנקשות בחייו.

ארה"ב והמערב מחכים לרוסיה ולסין

הדו"ח קורא לאיראן לשתף פעולה עם סבא"א ולספק את כל המידע שנדרש ממנה. קריאה זו באה על רקע העובדה המצוינת בדו"ח כי איראן לא נענית לבקשות חוזרות ונשנות של סבא"א לכבד את התחייבויותיה, לשתף פעולה עם הארגון, לאפשר לפקחים גישה לכל האתרים הגרעיניים ולהתיר להם לשוחח עם מדעני גרעין שחשודים בפעילות בתוכנית הצבאית. כמו כן, מסרבת איראן להעביר מידע בקשר להודעתה כי תקים אתרי העשרה נוספים. עד היום הכריזה איראן על שני אתרים, והיא מאפשרת לפקחי סבא"א גישה אליהם במתקן המרכזי בנאתנז. מאז תחילת פעילותו לפני כתשע שנים הצליחה איראן לייצר כחמישה טונות של אורניום מועשר בדרגה נמוכה של 3.5% אחוזים. הדו"ח קובע כי באתר החדש יותר ליד קום התקינה איראן לאחרונה יותר מ-400 "צנטריפוגות", וחלקן כבר עברו הרצה והן פועלות.

הדו"ח שפורסם, הנחשב לחמור ולתקיף ביותר של סבא"א מאז החלה לפני תשע שנים לחבר דו"חות על איראן, ישמש בסיס לדיונים בסוף השבוע הבא במועצת הנגידים של הארגון. ארצות הברית והמערב מקווים שהדו"ח ישכנע את רוסיה וסין כי יש לגבש החלטה חדשה במועצת הביטחון ולהטיל על איראן עיצומים תקיפים. ואולם לפי שעה אין סימנים שמוסקבה ובייג'ינג מוכנות לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ