פליטות הפה שסיבכו את הפוליטיקאים

בורג נקלט אומר על ברק: "שייחנק", ונתניהו אמר לרב כדורי: "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים". לא רק סרקוזי ואובמה פישלו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השיחה הפרטית בין סרקוזי לאובמה, שתועדה באקראי על ידי כלי התקשורת, היא המקרה האחרון בשורת התבטאויות מביכות של נבחרי ציבור ודמויות מפתח שלא היו אמורות להגיע לאוזנו של הציבור ופורסמו בסופו של דבר בשנים האחרונות.

באוקטובר 1997 הגיע בנימין נתניהו, שכיהן אז בקדנציה הראשונה שלו כראש הממשלה, לבית הכנסת של המקובל הרב כדורי כדי לברך אותו לקראת החגים. המיקרופון של כתב קול ישראל שנכח באירוע תיעד את נתניהו רוכן לעברו של הרב ולוחש על אוזנו: "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים". ההקלטה לצד צילומי הווידיאו של ראש הממשלה רוכן לעבר הרב עוררו סערה רבה וקיבעו את דמותו של נתניהו כמחרחר ריב, פלגן וכמי שיוצר דה לגיטימציה כלפי חלקים בעם.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

סרקוזי ואובמה, עיתונאים ששמעו את הדברים החליטו לא לפרסמםצילום: אי-פי

ביולי 1999, נקלט בעדשות מצלמות הטלוויזיה יו"ר הכנסת הטרי, אברהם בורג, בעת שראש הממשלה דאז אהוד ברק הציג את ממשלתו החדשה בפני חברי מפלגת העבודה. בשעה שברק ניצב מאחורי הדוכן ומנה את רשימת שריו החדשים, צולמו בכירי העבודה ישובים בשורה הראשונה. כאשר בירך ברק את "יו"ר הכנסת החדש", נקלט בורג רוכן קלות אל עבר השר חיים רמון שישב לצדו ואומר על ברק, "שתיחנק, שתיחנק". מצלמות הטלוויזיה והמיקרופונים קלטו את הקללה לברק, שזה עתה נבחר לראשות הממשלה. הרקע לתקרית היה ניסיונו של ברק לטרפד את בחירתו של בורג לתפקיד יו"ר הכנסת.

ימים ספורים לאחר שצה"ל הטיל מצור על המוקטעה במבצע חומת מגן באפריל 2002, הוקלט בלא ידיעתו הרמטכ"ל דאז שאול מופז, כשהוא לוחש באוזנו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון: "צריך להעיף את ערפאת... אין ולא תהיה הזדמנות אחרת". יומיים מאוחר יותר הכריז מופז בפומבי שעמדת צה"ל, כפי שתוצג לדרג המדיני, היא שאכן יש לגרש את יו"ר הרשות - מהלך שלא יצא אל הפועל בסופו של דבר.

שלוש שנים לאחר מכן, בערב ההתנתקות, נלכד תנ"צ ניסו שחם בעדשות מצלמות הטלוויזיה כשהוא מתדרך בכירים במג"ב לקראת הפגנת הימין בכפר מימון. "שיישרפו, חרא עליהם", היתה אחת ההתבטאויות הגסות שבהן השתמש ואף כינה את מפגיני הימין "חארות". שחם, קצין מנוסה ומוערך, אמר: "אני רוצה מעצרים, מעצרים זה מה שישבור אותם"; "אם יהיה צריך, אז יש להכות באלות, נמוך", ו"אני לא זונה שפותחת את הרגליים... שישלמו". פליטת הפה של שחם פורסמה בעיתוי בעייתי במיוחד למשטרה, שנבחרה להיות הגוף שיבצע את פינוי המתנחלים מגוש קטיף. ואולם, היא לא פגעה באופן משמעותי בקידומו של שחם שכיום קודם לדרגת ניצב ומשמש מפקד מחוז ירושלים.

במאי 2009 תיעדו מצלמות הטלוויזיה של ערוץ 10 את הממונה על התקציבים באוצר, אז רם בלינקוב, ללא ידיעתו, בשיחה עם היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז. בשיחה אמר למזוז, "זה לא יכול להתנהל ככה מני. אל תהיה פראייר, הוא לחיץ, הוא אדם לחיץ". בלינקוב הכחיש כי התכוון לראש הממשלה בנימין נתניהו או לאישיות פוליטית אחרת וטען כי דבריו הוצאו מהקשרם. כעבור ימים אחדים התפטר מתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ