קוריאה: ישראל חתמה על הסכם לרכישת מטוסים מאיטליה מאחורי גבנו

בדרום קוריאה טוענים שישראל נתנה עדיפות לא הוגנת לאיטלקים בעסקה לרכישת מטוס האימונים הבא של חיל האוויר

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

מחריף המשבר בין ישראל לדרום קוריאה בעניין העסקה לרכישת מטוס האימונים הבא של חיל האוויר. הקוריאנים גילו באחרונה שישראל חתמה על זיכרון דברים עם המתחרה העיקרית שלהם על רכש המטוס, איטליה, בדבר עסקת ענק לרכש הדדי בין שתי המדינות, אם תרכוש ישראל את המטוס האיטלקי. בהתכתבות עם משרד הביטחון הישראלי טוענים הדרום קוריאנים שהמשרד עבר על חוק המכרזים כי נתן עדיפות לא הוגנת לאיטלקים. במשרד הביטחון דוחים את הטענות ואומרים שכל ההחלטות שהתקבלו הן ענייניות.

ישראל אמורה להחליט לקראת תחילת 2012 על רכש מטוס האימונים הבא, שיחליף את הסקייהוק האמריקאי. זו עסקה בשווי כמיליארד דולר לרכישת 25 עד 30 מטוסים. שני המתחרים עליה הם המטוס 50-T הקוריאני והמטוס 346-M האיטלקי. חיל האוויר, שבחן את שני המטוסים, מסר חוות דעת טובות על שניהם. ההכרעה נתונה בידי משרד הביטחון ותלויה בתנאים הכלכליים של העסקה.

מבדיקת "הארץ" עולה שלפני כחצי שנה חתם מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, על זיכרון דברים עם עמיתו האיטלקי. לפי המסמך, שנוסח לפי הדרישות שהציבה ישראל, תורחב העסקה הרבה מעבר למתווה העיקרי.

איטליה מתחייבת שאם תרכוש ישראל את המטוס מתוצרתה, יחתמו הצדדים על עסקאות ביטחוניות נוספות בשווי יותר ממיליארד דולר. העסקאות קשורות בפיתוחים משותפים לשתי המדינות בתחום הלוויינות ובמכירת מטוסים ללא טייס מתוצרת ישראל לאיטליה. זיכרון הדברים יהפוך להסכם מחייב רק לאחר שישראל תחליט על רכש המטוס האיטלקי.

המטוס הדרום קוריאני צילום: אי-פי

  השבוע שוהה בארץ לשיחות משלחת ביטחונית מקוריאה, השנייה המבקרת כאן בתוך מעט יותר מחודש. קדם לכך ביקור ראש מינהל הרכש במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') שמואל צוקר, בסיאול. בד בבד, התנהלה תכתובת בין הישראלים לקוריאנים, שבה דרשו האחרונים הבהרות על אופן ניהול המו"מ ועל זיכרון הדברים שנחתם עם איטליה.

  בסיאול סבורים שזיכרון הדברים האיטלקי מפלה את דרום קוריאה לרעה ומשאיר את איטליה בנקודת זינוק טובה הרבה יותר, לקראת ההכרעה על העסקה. הקוריאנים גם מאיימים, לפי שעה במרומז, שהעדפת המטוס האיטלקי תביא לביטול עסקאות רכש ביטחוניות שכבר נחתמו עם ישראל. היום עומד היקף הסחר הביטחוני בין ירושלים לסיאול על כ-280 מיליון דולר בשנה. הקוריאנים חושדים שהמשא ומתן נהפך לפארסה, כשישראל משתמשת בהם כדי להוריד את המחיר שדורשת איטליה.

  טענה נוספת נוגעת לסטייה לכאורה מכללי המכרזים. סיאול טוענת שההתנהלות הישראלית אינה הליך תקין והוגן ואומרת שתשקול צעדים משפטיים. הקוריאנים פנו באחרונה בעניין זה בכתב למנכ"ל שני, לשר הביטחון ברק ולבכירים בתעשיות הביטחוניות הישראליות.

  במשרד הביטחון טוענים, מנגד, שרעיונות דומים הועלו גם בשיחות עם דרום קוריאה שסירבה להתחייב להם. גורם ביטחוני בכיר אמר ל"הארץ" כי "האינטרס של ישראל אינו מתמצה בתחרות על המטוס אלא בהשגת עסקה שלמה, נרחבת יותר, שתכלול תחומים מגוונים יותר ממטוס האימונים בלבד".

  לדבריו, ההכרעה תתקבל בתוך חודשים ספורים. "שום דבר עוד לא סגור. נקבל החלטה עניינית". במשרד הביטחון אומרים עוד, שהמגעים על העסקה לא נכנסו עדיין לשלב המחייב קיום מכרז וכי גם בהמשך אין הכרח שיתקיים מכרז.

  באחרונה הצטרפה חברת הענק האמריקאית לוקהיד מרטין, שהמטוס הקוריאני מבוסס על המטוס 16-F מתוצרתה, למגעים עם ישראל מטעם סיאול. הקוריאנים טוענים שהדמיון בין 50-T ל-16-F הוא יתרון משמעותי למטוס מתוצרתם משום שהדבר יקצר את הכשרת טייסי הקרב הישראלים.

  בנוסף לזה, הם מעלים ספק אם תוכל איטליה לעמוד בהתחייבויות לעסקה נרחבת עם ישראל, בהתחשב במצבה המחמיר של הכלכלה האיטלקית. זאת, בעוד דרום קוריאה נתונה לאיום ביטחוני חמור ומתמשך מצד שכנתה, צפון קוריאה, ולכן יש לה עניין רב ברכש מערכות נשק ואמצעי לחימה נוספים מישראל. בישראל מתרשמים, לעומת זאת, כי למרות הצעות קונקרטיות שהועלו למכור מערכות נשק לסיאול, לא נחתמו באחרונה עסקאות נוספות.

  Read this article in English: Israel-South Korea tensions rise over purchase of new IAF training planes

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ