דו"ח סבא"א: הגיע זמן הסנקציות

על פי הערכות, נותר חלון זמנים של כשנה, שבו ניתן יהיה לתקוף כדי לעצור את התוכנית האיראנית, אך האם ישראל תוכל לשתף פעולה עם הקהילה הבינ"ל?

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

החידוש בדו"ח הדרמטי שפרסמה אמש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) טמון פחות בתוכן הדברים ויותר במי שאומר אותם לראשונה. הרוב המכריע של המידע בדו"ח נמצא, זה זמן רב יחסית, בידי שירותי המודיעין במערב. חלק לא מבוטל ממנו אף הודלף בשנים האחרונות על ידי אותם שירותים לכלי תקשורת ברחבי העולם. אולם, עד אמש נמנעה סבא"א מלומר דברים דומים בפומבי.

במערב יישרו קו עם האבחנות הישראליות באשר לגרעין האיראני וסכנותיו כבר באמצע העשור שעבר. אבל אז, בשלהי 2007, בא הדו"ח של קהילת המודיעין האמריקאית וטרף את הקלפים. בכירי המודיעין בארצות הברית, שראו את הנשיא ג'ורג' בוש מסבך את ארצם במלחמה מיותרת בעיראק על סמך פרשנות מטעה לאינפורמציה חלקית שהעבירו, ביקשו למנוע שידור חוזר של הפרשה במקרה האיראני.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

המודיעין האמריקאי קבע אז כי איראן זנחה מ-2003 את הערוץ הצבאי (כלומר, את תרגום היכולת הגרעינית לייצור מתקן נפץ גרעיני ובהמשך להתקנתו בראש טיל בליסטי). דו"ח המודיעין אמנם סיכל בכך את מימוש הרעיון של תקיפה אמריקאית נגד אתרי הגרעין האיראניים, אם אכן עלה במוחו של בוש, אבל בד בבד גרם נזק ממשי למאמץ לעצור את התקדמות איראן לפצצה בדרכים דיפלומטיות. אם אין הוכחות שאיראן מבקשת להשיג פצצה גרעינית, מה, לכאורה, הבהילות לבלום אותה? סבא"א היתה פרטנר מפוקפק לאותה גישה, בעיקר בגלל האיש שעמד בראשה, המצרי מוחמד אל-בראדעי. את הראיות המפלילות שהפקחים שלו גילו, בראדעי הצניע במתכוון, כנראה תוך תיאום מוקדם עם האיראנים.

הבסיס בפרצ'ין שבו ערכה איראן ניסויים גרעיניים צילום: Google Earth, GeaEye

תחת יו"ר הסוכנות הנוכחי, היפאני יוקיה אמאנו, גישת סבא"א שונה לחלוטין. בתמצית, הדו"ח החדש קובע כי איראן ערכה ניסויים סודיים שמטרתם ההגיונית היחידה היא ייצור נשק גרעיני, כי קיימה מחקר שעסק בהרכבת ראש נפץ גרעיני על הטיל שיהאב-3 (שישראל מצויה בטווח השיגור שלו) וכי ייתכן שחלק מהפעילויות נמשכו גם אחרי 2003. כל זה נאמר בצורה רחבה ומקיפה יותר מאשר בעבר.

הקביעות הללו עשויות לשמש כעת את ממשל אובמה למינוף מהלך נרחב להטלת סנקציות קשות יותר על איראן במועצת הביטחון. בישראל מקווים שהפעם יהיו אלה סנקציות "משתקות", שיפגעו פגיעה אנושה במערכת הבנקאית האיראנית ובתעשיית הנפט שלה. לסנקציות כאלה עשויה להיות גם השפעה עקיפה, מצטברת, בכך שירתיעו עוד חברות זרות מסחר כלשהו עם איראן. הדו"ח מצייד את הממשל בוושינגטון בראיות רשמיות, חדות יותר מעבר, להצדקת עמדתו. עד כמה זה ישכנע את רוסיה וסין, שעד היום שיבשו רבות מהיוזמות האמריקאיות, יתברר רק בחודשים הבאים.

על רקע הדו"ח החריף של סבא"א, קל יותר להבין את רצף ההדלפות מישראל בשבועות האחרונים, בדבר אפשרות לתקיפה צבאית באיראן. ההדלפות אכן ביטאו ויכוח אמיתי המתנהל בצמרת הישראלית, אולם, עוצמתן והעיתוי שלהן סייעו גם להעלאתו המחודשת של האיום האיראני לראש סדר היום הבינלאומי.

בהקשר הזה, מתחייבת תשומת לב לראיון החריג של שר הביטחון, אהוד ברק, בקול ישראל אתמול. ברק מחבב באחרונה ראיונות רדיו ארוכים, שבהם הוא מציג את משנתו בהרחבה ואף בגילוי לב יחסי. מה שעד כה נלחש על אוזני עיתונאים תחת דרישה נחרצת של ברק ל"אוף דה רקורד אמריקאי", כלומר - לא לציטוט ולא לייחוס - נאמר עתה בפומבי לירון דקל. שר הביטחון לא מאמין שמלחמה עם איראן, אחרי הפצצה ישראלית היפותטית, "תסתיים אפילו ב-500 הרוגים", ממאן להתרשם מהתנגדות אמריקאית לתקיפה ("העניין מורכב וישראל היא מדינה ריבונית"), מזכיר שההחלטה אם לתקוף נתונה בידי הדרג המדיני, לא הצבאי, ומטיל ספק אם יוטלו כעת סנקציות חריפות. השורה התחתונה, הבלתי מוצהרת, מדבריו: ברק צפוי כנראה לתמוך בעתיד בתקיפה, למרות ההתנגדות הגורפת של כל ראשי זרועות הביטחון וכמחצית משרי השמינייה.

אבל כל זה עניין, כנראה, לדיון עתידי. השבועות הבאים יעמדו בסימן המאמץ האמריקאי להחרפת הסנקציות, לא המחלוקת על מתקפה צבאית. על פי הערכות שונות במערב, נותר עדיין חלון זמנים של כשנה, שבו ניתן יהיה לתקוף מהאוויר כדי לעצור את התוכנית האיראנית. השאלה, על רקע מה שנחשף אתמול בצרפת בדבר דעתם האמיתית של אובמה והנשיא ניקולא סרקוזי על ראש הממשלה בנימין נתניהו, היא עד כמה תוכל ממשלת ישראל לתאם את מהלכיה עם קהילה בינלאומית, המגיעה לדיון הזה עם מטען קשה של חוסר אמון כלפי נתניהו.

Read this article in English: IAEA report will lead to Iran sanctions, not military strike

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ