נאמן מסרב לפתוח את רשימת המועמדים לעליון

מחר ידון בג"ץ בעתירה שהוגשה נגד כינוס הוועדה לבחירת שופטים ב-20 לחודש, ובדרישה לפרסם רשימה עדכנית של המועמדים לשיפוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר המשפטים יעקב נאמן מסרב לפתוח את רשימת המועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון ולגוון אותה במועמדים נוספים. כמו כן, הוא מסרב לדחות את מועד הישיבה הקבועה ב-20 לחודש, שעל סדר יומה בחירת שלושה שופטים לבית המשפט העליון.

מחר יעבור הקרב על כינוס הוועדה לבג"ץ, שידון בעתירה המבקשת לבטל את הישיבה במועד שנקבעה, לאפשר מינוי של שני שופטים ולא שלושה ולהורות לנאמן לפרסם את רשימת המועמדים העדכנית. יו"ר הכנסת הורה לדחות את ההצבעה על שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, בשל היעדרות חברי הכנסת הערבים המציינים השבוע את חג הקורבן.

אתמול נמשכה המחלוקת סביב מועד כינוס הוועדה לבחירת שופטים. נאמן וחברת הוועדה לבחירת שופטים, עו"ד רחל בן ארי, החליפו ביניהם ובין חברי הוועדה לבחירת שופטים תכתובות נוקבות סביב כינוס הוועדה ופרסום רשימת המועמדים לבית המשפט העליון.

תחילה השיב נאמן לפנייה של בן ארי, שביקשה לדחות את הישיבה בין היתר כדי להוסיף לרשימת המועמדים גם מועמדים ממוצא מזרחי. לאחר פרישתו של שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי מכס השיפוט לא ייוותר בבית המשפט העליון שופט ממוצא מזרחי.

יעקב נאמןצילום: אמיל סלמן

בשבועות האחרונים ניסתה בן ארי לגבש הסכמה של שני חברים נוספים בוועדה, כפי שנדרש, לצורך הצגת מועמדים נוספים לבחירה לבית המשפט העליון, בהם שופטים ממוצא מזרחי, אך ללא הצלחה.

במכתבו אתמול ציין נאמן כי בישיבת הוועדה בספטמבר הוא הבהיר לחברי הוועדה כי אם שלושה חברים או נשיאת בית המשפט העליון יבקשו לפרסם מועמדים נוספים לשיפוט בעליון, יתווספו המועמדים לרשימה, אולם דבר זה לא נעשה. הוא דחה את הטענה כי רשימת המועמדים לא פורסמה כנדרש: "מדובר ברשימת מועמדים קיימת וידועה זה זמן רב".

נאמן התייחס גם לראיון שנתנה אתמול בן ארי ל"הארץ" שבו תקפה את נאמן בחריפות. "נדהמתי לשמוע כי הופעת בכלי התקשורת והשמעת דברים בעניין מועמד לשיפוט בבית המשפט העליון", כתב שר המשפטים וטען כי הפרה את הכללים המחייבים את חברי הוועדה בשמירה על סודיות. בן ארי השיבה לו: "לא השמעתי באמצעי התקשורת שום אמירה העומדת בניגוד לכלל. צר לי על הטחת הדברים כנגדי".

מחר ידון בג"ץ בעתירה שהוגשה נגד כינוס הוועדה במועד שנקבע ובדרישה לפרסם רשימה עדכנית של המועמדים לשיפוט - צעד שנאמן נמנע מלעשותו. את העתירה הגיש העיתונאי לשעבר בן ציון ציטרין, באמצעות עו"ד חיים שטנגר וגיא הלוי.

עשו לנו לייק בפייסבוק ותוכלו לקבל את כל העדכונים ישירות אליכם

אתמול החליט יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לדחות את ההצבעה שהיתה מתוכננת להיום על החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, בשל היעדרות חברי הכנסת הערבים המציינים את חג הקורבן. הדחייה צפויה לפגוע באופן משמעותי ביכולתם של התומכים בחוק להשלימו עד 22 בנובמבר, אז תבחר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין את נציגי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים.

בכנסת העריכו אתמול כי הקואליציה תנסה לקיים דיון מרתוני כדי להשלים את חקיקתו בתוך שלושה ימים. באופוזיציה הודיעו כי הם "נערכים לקרב". לדברי ח"כ יואל חסון (קדימה), "אנחנו נערכים לעשות טרור לקואליציה בשבוע הבא כדי למנוע את העברתו של החוק. קדימה מתכוונת להגיש אלפי הסתייגויות לחוק הזה. נעשה הכל כדי שמי שמתכוון להעביר את החוק הפוליטי הזה בתוך שלושה ימים, יידע לאיזה גיהינום הוא נכנס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ