דו"ח סבא"א |

ספק אם המערב יירט את הטיל האיראני

הממצאים של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית לגבי הפרויקט הגרעיני האיראני הם חד משמעיים, אך הניצחון הזה למדיניות ישראל עלול רק לתסכל אותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זה לא אקדח מעשן, זה טיל היכול לשאת ראש חץ גרעיני. כך אפשר לסכם את הממצאים החמורים העולים מדו"ח סבא"א. ממצאים אלה, אף שהם דנים בהיבטים טכניים וכתובים בלשון דיפלומטית מרוככת מעט, הם חד-משמעיים. הם מצביעים בלשון הברורה ביותר שסבא"א נקטה אי-פעם, שאיראן פועלת בעקביות זה כעשור לפתח פצצת גרעין. איראן הצליחה לבצע ניסויים שמקרבים אותה ליכולת לייצר נשק גרעיני, למזער ראש חץ גרעיני על טיל שיהאב ולבצע ניסוי גרעיני כדי לבדוק את היכולת הזאת.

הדו"ח הוא תעודת הצטיינות ואומץ לב להנהגת סבא"א, בראשות המנכ"ל היפאני יוקיה אמאנו. הוא מגמד את הדו"חות הקודמים של הארגון, בראשות המצרי ד"ר מוחמד אל-בראדעי. אף שבשנתיים האחרונות השיגה סבא"א, בהנהגת אמאנו, ראיות ומידע חדש, חלק ניכר מהם היו בידי הארגון בתקופת בראדעי, אך הוא העדיף שלא לפרסמם או לרכך כך את הניסוחים כך שיבלבלו את הקוראים וירחיקו וייצרו מצג שווא שאין הוכחות שאיראן חותרת לנשק גרעיני. להגנתו המשיך בראדעי לטעון טענות אלה גם בשבועות האחרונים, בראיונות שהעניק ובמיוחד בניו יורקר. אמאנו, לעומתו, לא נרתע מהאיומים והלחצים של איראן, רוסיה וסין, שניסו עד לרגע האחרון למנוע את פרסום הדו"ח או לפחות את הנספח שבו כלול במיוחד המידע המרשיע.

מאחורי אמאנו ­ ובעניין זה צודקת טהראן ­ עומד המערב בראשות ארה"ב, שסיפק את המידע שעליו נסמך הדו"ח. המידע הגיע מעשר מדינות. אבל אפשר להניח, ולהיעזר בפרסומים זרים, שהמודיעין הישראלי תרם את חלקו למסכת המפלילה של איראן.

אבל ספק רב אם החומר המרשיע יביא לתוצאות המקוות בישראל, ארה"ב ובמערב. תקוותם היא שהמידע ישכנע את מנהיגי רוסיה וסין כי לא ניתן עוד להעלים עין ולגרור רגליים בהטלת משטר עיצומים חדש, תקיף ורחב יותר על איראן. העיצומים שהוטלו מאז 2006, בהסכמת רוסיה וסין, אינם מרתיעים את איראן מלצעוד אל הפצצה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

לרוסיה וסין יש אינטרסים ברורים ומדיניות חוץ לעומתית לארה"ב והמערב. הן כבר הבהירו אמש שאינן סבורות שיש להטיל עיצומים חדשים ואפילו הביעו תרעומת וכעס על שהדו"ח, ובמיוחד הנספח עם הראיות, התפרסם. העיצומים היחידים שיכולים להשפיע על איראן לחזור בה צריכים לפגוע קשה במערכת הבנקאות שלה, כולל הבנק המרכזי המממן את תוכנית הגרעין, ובמיוחד ברשתות הרכש להשגת החומרים והטכנולוגיה הדרושים בחו"ל; וחשוב מכך, במשק האנרגיה (נפט וגז) שהוא מקור ההכנסה הכמעט בלעדי של איראן.

תעודת כבוד. יוקיה אמאנו בביקור בישראל

הדו"ח הוא ניצחון לעמדה הישראלית. אולם הניצחון יתסכל את ישראל. תסכול זה נובע מכך שאף שהאקדח מעשן, ספק אם הוא ירה. מכאן שישראל עומדת שוב בנקודת המוצא שלה. תקיפה צבאית תעמוד שוב במרכז הדילמה הישראלית. מהדו"ח קשה להסיק באופן נחרץ מתי תוכל איראן להרכיב את הפצצה הראשונה שלה. כל הערכה אפשרית, בין שישה חודשים לשנתיים.

רוב הפרשנים סבורים שאין לישראל היכולת לבצע תקיפה, שתשבש את תוכנית הגרעין האיראנית לכמה שנים. לתקיפה יהיו השלכות חמורות ביותר, עד כדי מלחמה כוללת באזור ושיבוש קשה באספקת הנפט לשווקים בעולם. ובאין תקיפה ­ שרק ארה"ב מסוגלת אולי לבצעה ביעילות ­ יהפכו ישראל, סעודיה ומדינות המפרץ לבנות ערובה בידי איראן.

איראן גרעינית תוכל גם להגביר את השפעתה על מדינות המזרח התיכון, לאיים עליהן או למנוע מהן, בצל האיום הגרעיני, מהלכים מסוימים. היא תגרום לכך שעוד מדינות בעולם הסוני הערבי, כמו מצרים, סעודיה וטורקיה, ינסו להשיג נשק גרעיני וידרדרו את האזור ואולי את שאר העולם למרוץ חימוש מסוכן.

Read this article in English: Israel keeps mum after IAEA releases damning report on Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ