אשה מוכה, דמוקרטיה מוכה

הדמוקרטיה היחידה במזה"ת, זו שאנו מתהדרים בה, כמוה כאשה מוכה. אם האלימות כלפיה תמשיך ותסלים, הרצח הבא הוא רק שאלה של זמן

דורית אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית אלדר

התגובות על רצח אשה מוכה נעות מ"לא שמענו, לא ידענו" ל"הכתובת היתה על הקיר". גורל הדמוקרטיה הישראלית דומה: הכתובת על הקיר מרוחה בכתב "תג מחיר" שחור, גם אם נבחר שלא לשמוע. החשש מרצח הדמוקרטיה גובר מיום ליום.

מעטות הן הנשים המוכות המתלוננות במשטרה, מבקשות עזרה או עוזבות את הגבר האלים. לא תמיד יכולה האישה המוכה החיה תחת טרור לפעול כנגדו. במקרים רבים היא מכחישה - בפני עצמה ובפני הסובבים אותה - את חומרת המצב, מקווה ש"יהיה בסדר", אם רק תצליח לא לומר את המשפט שמרגיז אותו, אם רק תצליח לדייק בטיגון השניצל, אם רק תתעלם מרוחו הרעה.

ניסיונותיה כושלים: מעשיה נתפסים כפרובוקציה, ולאחר רגיעה – האלימות חוזרת, קשה ומסוכנת יותר. ספירלה של אלימות. יש הורים שכשתפנה לעזרה יענו לה: "ככה זה בחיים, אל תעשי פרובוקציות". במקרה הרע, אישיותה נשחקת ונעלמת, ובמקרה הרע ביותר, היא נרצחת. במקרה הטוב היא מגייסת כוחות ומשאבים, מחפשת עזרה כדי להגן על עצמה, הוריה לצידה והיא מפסיקה להיות קורבן לאלימות.

הדמוקרטיה המוכה והחבולה, היחידה במזרח התיכון שאנו מתהדרים בה, כמוה כאשה מוכה. לנגד עינינו מתפתח טרור מסוכן ואלים. ספירלה של אלימות – שתכיפותה עולה ומסוכנותה גוברת. אנו עומדים מנגד וצופים בפעולות "תג מחיר" המתרחבות וגוברות: קודם בשטחים הכבושים, באמצעות פגיעה בגופם של חקלאים פלסטינים ובעצי זית שלהם, אחר כך בשריפת מסגד בצפון, בניתוץ קברים ושריפת מסעדה ביפו (קפיצה קטנה משדרות רוטשילד), וכן בריסוס איומים ונאצות, הכוללות שליחתה של פעילת שלום לעולם שכולו טוב, ובניתוץ מכונית של שכניה שעליה מדבקת "שלום".

סכנה מיידית רבה יותר נעוצה באלימות חסרת התקדים שהופנתה מצד מתנחלים (ביניהם שוטרים ללא מדים) תושבי ענתות כלפי מפגינים לא אלימים מתנועת סולידריות - אלימות ששלחה פעילים לחדרי מיון וגרמה נזק של עשרות אלפי שקלים למכוניותיהם, האלימות הקשה ביותר הזכורה אף לשועלי הפגנות ותיקים. פרובוקציה – אומרים להם. אלא שכל מעשה פוליטי הוא פרובוקציה, וכך גם כל הפגנה, כל משמרת מחאה, כל אוהל ברוטשילד או מודעה מייצגת דעה, שמטרתם לעורר למחשבה או למעשה. אך פרובוקציה אינה אלימות, ואף אמירה פוליטית אינה לגיטימציה לאלימות, לפגיעה בגוף, בנפש או ברכוש של האחר.

התרשלות בעצירת האלימות נגד פעילי השמאל? דברו על זה בפייסבוק

מהם המשאבים העומדים לרשות הדמוקרטיה המוכה? למי תפנה בצר לה? מי יגן עליה מפני האלימות? לכאורה – המשטרה. האם שוטרים מזדהים עם הגבר המכה? האם שוטרים מזדהים עם הימין האלים? האם שוטרים פוטרים עצמם באומרם שהיא/הם עשו "פרובוקציה"? יעילותה המרשימה של המשטרה במעצרים בהפגנות שייח ג'ראח, נעלמה כלא היתה לנוכח הבריונות האלימה של מתנחלי ענתות. איש מהם לא נעצר. ידה של המשטרה קצרה מלהושיע גם כנגד מרססי חדרי המדרגות, מנתצי קברים ומכוניות, עוקרי עצי זית ושורפי מסגדים ומסעדות (של פעילי שמאל ושל פלסטינים). גם היועץ המשפטי לממשלה בוחר שלא לחקור אירועים חמורים כאלו. כך נותרים פעילים פוליטיים, בדמוקרטיה שאנו כה גאים בה, חשופים, בסיכון וללא הגנה.

ומה על ה"הורים"? מה על המעגל הרחב יותר של אזרחי ישראל? בין אלה שאינם פעילים, שעייפו מלהפגין מחוץ למרכז תל אביב, שאולי היו פעילים פוליטיים בעצמם לפני הרבה שנים, ישנם רבים שנחרדים מהאלימות. נחרדים ושותקים. לא צריך להיות בעל דעות שמאלניות כדי לזכור לאן אלימות ספירלית כזו יכולה להוביל: מנאצות ועד זריקת רימון לשורות מפגינים בירושלים, מהמרפסת בכיכר ציון ועד לכיכר מלכי ישראל שהפכה, בעקבותיה, לכיכר רבין.

אי אפשר לומר "ככה זה בחיים" ולהשלים עם האלימות. תפקיד "ההורים", כל אזרחי ישראל השפויים, גם בעלי דעות ימניות (שאינם כולם אלימים, כמובן) לזעוק כנגד האלימות. מי שיכול – יפגין ביום שישי הקרוב בענתות או בכיכרות. מי שאינו יכול, יזעק בכל פורום אפשרי, יכתוב, יפנה לשלטונות החוק, יתמוך בכל דרך, וישמיע קול ברמה כנגד האלימות הגואה. אם זו תמשיך ותסלים, הרצח הבא הוא רק שאלה של זמן. הכתובת כבר על הקיר.


העימות בענתות, בליל שישיצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ