פרס בעצרת הזיכרון לרבין: בפינות חשוכות עדיין נובטים גידולי פרא

נשיא המדינה נאם בעצרת הזיכרון הממלכתית לרה"מ המנוח, וקרא לפלסטינים לשוב לשולחן המו"מ. "האו"ם לא יספק לכם עצמאות ולנו ביטחון", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

טקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל התקיים בצהריים (רביעי) בהר הרצל בירושלים. "דרכו המדינית של יצחק – שתי מדינות לשני עמים – היא היום חלקת הרוב", אמר נשיא המדינה שמעון פרס בנאומו. "זו עמדת ממשלת ישראל היום והיא נתמכת על ידי רוב האזרחים. רבין הבין כי פשרה טריטוריאלית היא הכרחית כדי לשים קץ לשפיכות הדמים".

פרס גם פנה למנהיגי הרשות הפלסטינית ואמר: "אני ממליץ להם לשוב לאלתר אל שולחן המשא ומתן הישיר, כדי ליישב את חילוקי הדעות בינינו. השלום לא יושג במסגרת האו"ם, כי הוא לא יכול לספק לכם עצמאות או ביטחון לישראל. כל משא ומתן מתחיל מאי-הסכמה ומטרתו לייצר הסכמה".

פרס גם דיבר בשבחם של הסכמי אוסלו השנויים במחלוקת: "לראשונה בהיסטוריה ויתר מנהיג פלסטיני, באופן פומבי, על גבולות 47' ודרש את גבולות 67'... הוקמה רשות פלסטינית שהכירה בישראל והסירה מאיתנו את העול הכלכלי הכבד, הכרוך בניהול המוסדות, השירותים, והתשתיות של הפלסטינים".

"ערב החתימה על ההסכמים נפלו תשעה מחיילינו. זה היה יום קשה. צלצלתי את רבין ושאלתי אותו אם נדחה את החתימה. הוא רגע והשיב: 'לא נדחה. נחתום'. יצחק ידע שאסור שיגון ידחה את השלום".

פרס התייחס גם לפעולותיהם האלימות של אנשי "נוער הגבעות" בזמן האחרון: "אנו חייבים לשאול את עצמנו: האם עשינו די כדי שאסון כזה לא יחזור שוב? בפינות חשוכות, מעבר לקשת הדעות הלגיטימיות של החברה הישראלית, עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק והמתעמתים עם חיילי צה"ל המגינים עליו. חלקם אף משחיתים, שורפים ומחללים מקומות קדושים. זוהי אלימות לשמה. חובתנו לאתר וּלבודד אותם ולהביאם לדין".

מהטקס נעדר ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל מות אביה של אשתו שרה.

Read this article in English: Peres to Palestinians: Peace will be achieved through talks, not UN

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ