חיים לוינסון

הישג למתנחלים במאבק נגד פינוי המאחזים. הממשלה תבקש מבג"ץ לדחות בחצי שנה את המאחז גבעת אסף, שאותו התחייבה לפנות עד סוף 2011. במארס השנה התחייבה הממשלה בפני בג"ץ לפנות את המאחזים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית, ומסרה את לוחות הזמנים לפינוי. עם המאחזים האלה נמנה גבעת אסף, שבו מתגוררות 30 משפחות. טרם הוחלט כיצד תנמק הממשלה את בקשת הדחייה. הבוקר ימשיכו מזכיר הממשלה ונציגי פרקליטות המדינה להתדיין על נוסח הנימוקים שיוצגו לשופטים.

עניינו של גבעת אסף נידון בבג"ץ מ-2007, בעקבות עתירה שהגישה "שלום עכשיו" באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. שלום עכשיו ביקשה לממש "צווי תיחום" שהוציא שר הביטחון שאול מופז לשישה מאחזים, שמשמעותם פינוי של כל השטח "המתוחם". בתחילה טענה המדינה שהיא מנהלת משא ומתן עם המתנחלים כדי לפנות את היישובים מרצון, דבר שלא התרחש מעולם. לאחר מכן, בעקבות צו על תנאי, טענה המדינה שמדובר ב"סדרי עדיפויות". בעקבות ישיבה שנערכה בפברואר השנה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוחלט לשנות כיוון: המאחזים שנבנו על אדמות מדינה יוסדרו, ואילו המאחזים שנבנו על קרקע פרטית יפונו עד סוף השנה.

בעקבות החלטת בג"ץ, המדינה אמורה היתה לעדכן עד 1 בנובמבר על התקדמות הליכי ההכשרה וההכנות להריסה. בחודשיים האחרונים הופעל לחץ פוליטי כבד מימין על ראש הממשלה כדי למנוע את ההריסה. כמעט כל חברי הכנסת והשרים מהליכוד הביעו עמדה שלפיה יש למנוע את הפינוי. בתחילה ביקש ראש הממשלה להקים ועדת משפטנים חיצונית לפרקליטות שתבחן את הכשרת המאחזים שנבנו על קרקע פרטית, אך נסוג בו בעקבות התנגדות נחרצת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. בשני שעבר, בלילה, נפגש ראש הממשלה עם וינשטיין, ובעקבות הפגישה אמר לשריו כי אין בכוונתו להתעמת עם היועץ המשפטי, וכי יש לגבש "פתרון יצירתי" לבעיה.

מאחז גבעת אסף, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

מרגע שרעיון הוועדה ירד מהפרק הוחלט לפעול לדחיית ההריסה בחצי שנה. היועץ המשפטי התנגד בתחילה למתווה זה, אך התרצה בתנאי שיוצהר כי בחצי השנה הזו יתקיים משא ומתן לפינוי מרצון, ואם זה לא יצלח המאחז ייהרס. המתנחלים אינם מסכימים לנוסח זה, ומבקשים שייכתב כי בששת החודשים הקרובים יחפשו פתרונות "בדרכי שלום".

היום אמורה המדינה להגיש את תגובתה, ונראה כי נוסח בקשת הדחייה יהיה נוסח של פשרה. על פי ההערכות, השופטים לא ידחו את בקשת המדינה, אך ייתכן שיעגנו את התאריך האחרון, עוד חצי שנה, בפסק דין. החלטה דומה ניתנה בבג"ץ בדיון על המאחז ג'בל ארטיס, שם התחייבה המדינה להריסה עד מאי 2012. השופטים כתבו כי רשמו לפניהם את הצהרת המדינה, ומחקו את העתירה.

אם תרד מהפרק סוגיית ההריסה של גבעת אסף, יופנה כל תשומת הלב להריסת המאחז מגרון. המאחז הגדול, המונה 50 משפחות, הוא היחיד שבעניינו הוציאו השופטים "צו עשה" להריסה, עד סוף מארס 2012. במקרה הזה יהיה לנתניהו קשה הרבה יותר למצוא "פתרון יצירתי", שירצה גם את היועץ המשפטי וגם את חברי הכנסת והשרים בליכוד. בימין תולים תקוות רבות בהצעות חוק פרטיות, שיקבעו כי יש לפצות את בעלי הקרקע במאחזים כתחליף להריסה. אולם ספק אם הצעות חוק כאלה יחולו על פסיקות שכבר ניתנו.

Read this article in English: Israel postpones demolition of illegal outpost, as settlers score major victory

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ