בכירים אמריקאים יבואו לישראל לדון בסנקציות על איראן

במוקד הדיונים תעמוד התוכנית האמריקאית לגייס את האיחוד האירפי ומדינות אחרות במערב להחרמת הבנק המרכזי של איראן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שני בכירים בממשל האמריקאי יבואו בשבוע הבא לישראל כדי לדון בגיבוש חבילת סנקציות חדשה נגד המשטר האיראני. הבכירים יגיעו בין היתר בעקבות פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שקבע כי טהראן שוקדת בחשאי על פצצה גרעינית.

במוקד הדיונים תעמוד התוכנית האמריקאית לגייס את האיחוד האירופי ומדינות נוספות במערב להחרמת הבנק המרכזי של איראן, ולשורת סנקציות נוספות.

במקביל, ההערכה בישראל כרגע היא שלנוכח התנגדות רוסיה וסין, אין סיכוי שמועצת הביטחון של האו"ם תטיל סבב נוסף של סנקציות נגד איראן.

לדברי פקידים ישראלים שעוסקים בעניין האיראני, שני הבכירים האמריקאים שיבואו לישראל הם סגן שר האוצר האמריקאי לענייני מודיעין וטרור, דיוויד כהן, וסגן שרת החוץ תומאס ניידס.

כהן הוא הגורם הבכיר ביותר בממשל האמריקאי שאחראי על קידום סנקציות כלכליות בינלאומיות על איראן.

השניים ייפגשו בנפרד עם בכירים בלשכת ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד הביטחון, אגף המודיעין בצה"ל והמוסד. ביקורו של כהן יעסוק כמעט אך ורק באיראן, בעוד שסגן שר החוץ ניידס יעסוק גם בסוגיות אחרות ביחסי ישראל-ארה"ב. סגן שר האוצר האמריקאי ידון בישראל בתוכנית האמריקאית להכנסת הבנק המרכזי של איראן לרשימה השחורה של מוסדות פיננסיים שהסחר עמם אסור. הטלת סנקציה כזו תפגע בצורה אנושה בכלכלה האיראנית, ביציבות המטבע האיראני וביכולתו של המשטר לנהל מערכת בנקאית.

מישראל ייצא כהן לאיחוד האמירויות לשיחות דומות. איראן משתמשת בדובאי כצומת מרכזי לסחר בסך של יותר מ-20 מיליארד דולר בשנה. לפני שבוע חזר כהן מסבב שיחות ברומא, פאריז, לונדון וברלין, שבמהלכו דן עם בכירים אירופים בגיבוש סבב הסנקציות החדש. הממשל האמריקאי כבר פתח בשיחות עם רוסיה וסין על האפשרות להטלת סנקציות נוספות על איראן בעקבות דו"ח סבא"א, אולם שתי האחרונות מגלות עמדה נוקשה נגד סנקציות. לפיכך, ההערכה בישראל היא שאין כל סיכוי לסבב סנקציות נוסף במועצת הביטחון של האו"ם. החלופה, שאליה מכוונות ארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה, תהיה סבב סנקציות של האיחוד האירופי ושל קבוצת מדינות נוספות במערב כגון קנדה, אוסטרליה, דרום-קוריאה, יפאן ומדינות נוספות. הממשל האמריקאי והמדינות האירופיות הגדולות סבורות שאם מדינות אלה יחרימו את הבנק המרכזי של איראן ויטילו סנקציות נוספות, כגון הגבלת תנועת בכירים מאיראן והגבלות על חברות תעופה וספנות איראניות, הדבר יביא ללחץ כבד מתמיד על המשטר בטהראן.

בתוך כך, אתמול פרסמה ישראל תגובה רשמית ראשונה לדו"ח סבא"א. "הדו"ח מאשש את טענת הקהילה הבינלאומית וישראל, כי איראן מפתחת נשק גרעיני", נמסר בהודעה של לשכת ראש הממשלה. "משמעות הדו"ח היא כי על הקהילה הבינלאומית לעצור את המרוץ האיראני לנשק גרעיני, שמסכן את שלום העולם והאזור".

משרד החוץ פתח אתמול בקמפיין מדיני-הסברתי בעקבות דו"ח סבא"א. מנכ"ל משרד החוץ, רפי ברק, שיגר אתמול מברק לכל שגרירי ישראל בעולם ובו הדגיש כי יש להתגייס באופן מלא להפצת מסרי הדו"ח בעולם. "אנחנו מצפים שהדו"ח יזכה לתהודה ויתורגם לצעדים קונקרטיים, כגון החלטה של מועצת הנגידים של סבא"א והרחבת סנקציות על איראן במועצת הביטחון של האו"ם. האגף האסטרטגי התווה תכנית פעולה לשם השגת יעדינו שתועבר בנפרד. מבקש את התגייסותכם המלאה לנושא", כתב ברק.

Read this article in English: U.S. officials coming to Israel to discuss how to handle Iran

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ