בליכוד רוקחים תרגיל פרלמנטרי כדי לחזק את נאמן בוועדה לבחירת שופטים

במפלגה מנסים להעביר ב"מסלול המהיר" את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירות שופטים, שמטרתו להקל את מינוי סולברג לעליון

בקואליציה מעריכים שלא יספיקו להשלים את חקיקת החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, עד לבחירת נציגות לשכת עורכי הדין בוועדה, שיתקיימו ב-22 בנובמבר. החוק אמור לחייב את לשכת עורכי הדין לשלוח לוועדה נציג אחד מהקואליציה בלשכה ונציג אחד מהאופוזיציה, וכך לחזק לכאורה את כוחו של שר המשפטים יעקב נאמן, ולהקל על מינויו של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון.

בימים האחרונים תיכנן יו"ר הקואליציה זאב אלקין לקיים מרתון הצבעות על החוק, כדי לאפשר את חקיקתו בהליך מהיר ולסלול את דרכו של סולברג לעליון. אלא שהחוק החדש נתקל בקשיים רבים: משרד המשפטים קבע שהנוסח הנוכחי שלו איננו חוקתי; כניסתו של החוק לתוקף תדרוש שיחלפו כמה שבועות נוספים עד לפרסומו ברשומות; והאופוזיציה תיכננה מהלך נרחב שנועד לסכל את ההצבעה בשבוע הבא.

כדי שהחוק יעבור וישפיע על הרכב הוועדה שתדון במינויו של סולברג, הגה אלקין "תרגיל פרלמנטרי": החוק החדש לא יושלם עד מועד הבחירות בלשכת עורכי הדין, אולם לחוק יתווסף סעיף שיחייב את הלשכה לערוך בחירות מחודשות מיד עם כניסתו לתוקף. במקביל, כך על פי ההערכות בכנסת, שר המשפטים יעקב נאמן עשוי להחליט לדחות את מועד כינוס הוועדה לבחירת שופטים בשבועות אחדים, כדי לאפשר לקואליציה להשלים את חקיקת החוק - וללשכת עורכי הדין לקיים בחירות חוזרות להרכב הוועדה.

באופוזיציה הודיעו אתמול כי הם "נערכים לקרב" כדי לסכל את האפשרות שהחוק יעבור ב"מסלול מהיר" ויפעל לקידום מינויו של סולברג. לדברי ח"כ יואל חסון, "אנחנו נערכים לעשות טרור לקואליציה בשבוע הבא כדי למנוע את העברת החוק. קדימה מתכוונת להגיש אלפי הסתייגויות לחוק הזה. נעשה הכל כדי שמי שמתכוון להעביר את החוק הפוליטי הזה בתוך שלושה ימים יידע לאיזה גיהינום הוא נכנס".

גורמים באופוזיציה אמרו אתמול, כי "אם מישהו חשב עד היום שמדובר בהצעת חוק תמימה, הרי שכוונות הקואליציה להשלים אותו במהרה מעידות על כך שהחוק יותר פוליטי מפוליטי".

תגובות