21 פעילים מהמשט לעזה בשבוע שעבר עדיין נמצאים במעצר בישראל

הפעילים, ביניהם אזרחים מאירלנד, קנדה וארה"ב, סירבו לחתום על תצהיר הרחקה מישראל. לטענתם, הם נלקחו למדינה בכוח

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

רוב הפעילים שהיו על שתי הספינות שנעצרו בסוף השבוע שעבר, בדרכם לחופי עזה, עדיין עצורים בישראל. מדובר ב-21 פעילים, מהם 14 אירים ועוד שבעה אזרחים מקנדה וארה"ב, שסירבו לחתום על תצהיר הרחקה והתחייבות לא לבוא לישראל בעשר השנים הבאות. בין הפעילים האירים נמצא גם חבר הפרלמנט האירופי, פול מרפי.

עו"ד מג'ד בדר, שנפגש עם חלק מהפעילים בכלא גבעון, אמר בשיחה ל"הארץ" כי הפעילים דבקים בעמדתם שהם נלקחו לישראל בכוח, וכי הפעולה שנקט נגדם צה"ל היא חטיפה של ממש. "הם הבהירו לפקידים הישראלים כי יעדם היה רצועת עזה, וכי הם נחטפו על ידי חיל הים במים הבין-לאומיים ונגררו בכוח לנמל אשדוד. לכן הם מסרבים בכל תוקף לחתום על כל מסמך או הצהרה, שבהם הם מודים בכניסה לא חוקית לישראל והתחייבות לא לשוב לישראל בעשר השנים הקרובות".

חלק מהפעילים אף הצהירו שאין בכוונתם לרכוש מכספם כרטיסי טיסה ושהם מבקשים להשתחרר ולחזור לספינות שבהן הגיעו. יש לציין כי הפעילים החליטו שאין בכוונתם להתמודד עם הטענות נגדם בהליך משפטי ישראלי, כדי לא לתת לגיטימציה להליכים נגדם, אך ביקשו את התערבות שגרירות אירלנד בסוגיה.

עליית כוחות חיל הים על אחת הספינות, בשבוע שעברצילום: דובר צה"ל

ברשות הגירה טענו אתמול כי השארתם של הפעילים במעצר אינה קשורה רק בסירובם לחתום על ההתחייבות, אלא גם לתקנות הנוגעות להליך ההרחקה. מהרשות נמסר כי "הליך ההרחקה מחייב את המורחק לפגוש בדיין של בית הדין למשמורת בתוך 72 שעות מרגע מעצרו. בתוך זמן זה לא ניתן לבצע את ההרחקה בפועל, אלא אם חתם המורחק על תצהיר בו הוא מוותר על זכותו לפגוש דיין".

עוד טענו ברשות ההגירה כי "לאחר שנערך שימוע לכל אחד מהפעילים, ניתנה להם האפשרות לטוס הביתה באופן מיידי, בכפוף לוויתורם על הזכות לפגוש דיין. 21 מנוסעי המשט סירבו להצעה ובחרו להמשיך בהליך ההרחקה - דהיינו, כניסה למתקן משמורת. בימים הקרובים יגורשו כל הפעילים, על חשבון המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ