המדען הסובייטי מכחיש: "איני אבי הגרעין האיראני"

מקורות בסבא"א אישרו ל"הארץ" כי הם תשאלו את ויצ'סלב דנילנקו על פעולותיו באיראן, וכי למרות ההכחשות, הוא מתמצא גם בנושאים גרעיניים מובהקים

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

שמו של המדען הסובייטי, ויצ'סלב דנילנקו, נחשף השבוע על ידי הוושינגטון פוסט כמי שעבד חמש שנים באיראן בשנות ה-90 וסייע לתוכנית הגרעין שלה בתחום החשוב המכונה "קבוצת הנשק" - השלב האחרון בהרכבת הפצצה. היום התראיין דנילנקו בעיתון רוסי והכחיש את ההאשמות נגדו. "אני לא מדען גרעין ואיני המייסד של תוכנית הגרעין האיראנית", אמר.

הדיווח בוושינגטון פוסט התבסס על הרצאה של המומחה האמריקאי דיוויד אולברייט, שהיה בעברו פקח בשרות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). בהרצאה נטען כי דנילנקו סייע לאיראן בבדיקת יכולתה בשרשרת הפיצוץ של מנגנון הפצצה ועוצמת הביקוע של החומר הבקיע (אורניום מועשר) שמורכב על ליבת הפצצה.

העיתון הרוסי קומרסנט דיווח כי הוא שוחח עם ד"ר דנילנקו, כיום בן 76, שהכחיש את
הטענות נגדו. דנילנקו נחשב למומחה בתהליכים שבהם נעשה שימוש בחומרי נפץ כדי ליצור ביקוע של יהלומים זעירים למטרות תעשייתיות. ואולם קומרסנט כותב כי בראשית שנות החמישים ועד לפרישתו הוא עבד באחד מהמרכזים הסודיים של ברית המועצות לפיתוח נשק גרעיני. לאחר התמוטטות ברית המועצות ב-1991 הוא הועסק כמה שנים על ידי החברה האוקראינית "אלת" שמייצרת מה שמכונה "נאנו יהלומים" - יהלומים זעירים ביותר.

העיתון מצטט את מנהל החברה האוקראינית ולדמיר פדלקו, שאמר כי מומחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ושל משרד החוץ האמריקאי נפגשו עם דנילנקו כמה פעמים בשנים האחרונות. מקורות בסבא"א אמרו ל"הארץ" כי דנילנקו אינו מוזכר בדו"ח של סבא"א שפורסם שלשום בערב, אך בנספח לדו"ח נאמר כי המידע הושג בין השאר גם מתשאולים של מומחים זרים, שעבדו או היו מעורבים בתוכנית הגרעין של איראן.

חוקרים, ברובם המזוהים עם השמאל הליברלי באירופה ובארה"ב וגם כאלה התומכים באיראן ומתנגדים להתקפה עליה, מיהרו להבליט את העובדה כי ד"ר דנילנקו הוא מומחה לביקוע יהלומים. לטענתם, זו הוכחה שהדו"ח של סבא"א אינו מדוייק, שהוא מוטה ונכתב מתוך מניעים פוליטיים - כדי להפליל את איראן ולהכשיר את הקרקע להתקפה עליה.

דנילנקו הועסק בשנים האחרונות כיועץ בחברה שפועלת בצ'כיה והעוסקת בתחום ביקוע
היהלומים הזעירים. אולם מקורות בסבא"א אישרו ל"הארץ" כי אכן הם תשאלו את דנילנקו על פעולותיו באיראן. הם סיפרו עוד כי דנילנקו טען באותם תשאולים כי סבר שהוא עובד למען מיזמים אזרחיים באיראן. אולם המקורות בסבא"א אמרו כי מתשאולו הם התרשמו שהוא מתמצא היטב גם בנושאים גרעיניים מובהקים של קבוצת הנשק ועל כן הם סבורים שתרם תרומה נכבדה לקידום תוכנית הגרעין האיראנית.

חשוב לציין כי אירן הקימה מארג של חברות, מוסדות וגופים שהתחזו לכאלה שעניינם הוא אזרחי לחלוטין. זאת כדי להטעות ולטשטש את העובדה שהם בעצם היו "חזית" לתוכנית הגרעין של איראן, שמנוהלת בידי משרד ההגנה ומשמרות המהפכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ