פועל בניין פלסטיני זוכה מניסיון רצח כי התביעה העלימה ראיות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי ביהודה זיכה בשבוע שעבר פועל בניין פלסטיני מניסיון רצח, בעקבות גילוי מחדלים בחקירת המשטרה שהתביעה הצבאית ניסתה להסתיר. בין היתר התברר כי המשטרה לא ביצעה שחזור של המעשה וכי התביעה לא יידעה את ההגנה בדבר קיומן של ראיות נוספות. האיש הורשע לבסוף בעבירת תקיפה בלבד.

הנאשם, מחמוד אנג'אס, עבד בסוף דצמבר 2008, בתקופת מבצע "עופרת יצוקה", באתר בנייה במודיעין עילית. הוא הכה את מעסיקו בראשו באמצעות פטיש וגרם לו למאה אחוזי נכות. לאחר מכן דקר ארבעה בני אדם אחרים באמצעות סכין יפני. חברי כיתת הכוננות בעיר הוקפצו למקום, ורכז הביטחון קובי רוזנשטיין ירה ברגלו של אנג'אס והצליח לבלום אותו. לאחר שנחקר בידי המשטרה והשב"כ הוגשו נגדו חמישה כתבי אישום על עבירות של ניסיון לרצח.

המדינה טענה במשפט כי אנג'אס ניסה לרצוח את מעסיקו על רקע מבצע "עופרת יצוקה". אנג'אס, באמצעות פרקליטו עו"ד לביב חביב, טען להגנתו כי תקף את מעסיקו בגלל חוב כספי. כדי להוכיח את ניסיון הרצח הציגה התביעה פטיש במשקל שלושה קילוגרם, שנתפס בזירה ושימש כביכול לביצוע המעשה.

כחודש לאחר תחילת המשפט התגלו במחלקה לזיהוי פלילים צילומים של שלושה פטישים נוספים שנמצאו בזירה, ולא הובאו כלל לידיעת ההגנה. התברר כי מהפטישים לא נלקחו טביעות אצבע ולא נבדקה האפשרות שיש עליהם סימני דם. טכנאי המז"פ טען כי סימן בטופס את הצורך בבדיקות מעבדה, אולם בפועל לא שלח אותם לבדיקות. מלבד זאת התגלה כי הטכנאי לא שקל את הפטישים אלא הסתפק בהערכת משקלם בלבד. כך, המשטרה לא יכלה להצביע במדויק על כלי התקיפה.

בשבוע שעבר החליטו שופטי בית המשפט הצבאי לזכות את הנאשם מניסיון רצח ולהרשיע אותו בתקיפה בלבד. "יש אפשרות סבירה שהתקיפה בוצעה באמצעות פטיש קטן שהיה בזירה", כתבו בהכרעת הדין, "אין בפנינו תוצאות מעבדה שקובעות אם נמצאו על הפטיש סימני דם". השופטת, רס"ן הילית בראון-ביבר, התייחסה למחדל המשטרתי וציינה כי אנג'אס לא התבקש להתייחס בחקירתו לפטיש שנמצא, שאף לא הוצג בפניו. מלבד זאת, השופטת מתחה ביקורת קשה על כך שהמשטרה לא ביצעה שחזור של האירוע.

"פרקליטו של אנג'אס אמר ל"הארץ" כי "על אף ההנחה שערבי רוצה במות יהודים, ואף על פי שהתביעה הסתירה ראיות מזכות, הצלחנו להשיג זיכוי". ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה כי "הנאשם הורשע בעבירת תקיפה הגורמת לחבלה של ממש. במסגרת החקירה נאספו ראיות רבות מהזירה, ועל בסיסן החליטה הפרקליטות על הגשת כתב האישום. יחד עם זאת נלמד את הכרעת הדין".

מהשב"כ נמסר כי "חקירת הנדון התבצעה בביה"ח, בהתאם להנחיות הצוות הרפואי ובכפוף למגבלות שנבעו ממצבו הבריאותי. במהלך החקירה הודה הנדון כי ביצע את התקיפה. להבנת חוקריו, הודאתו אף ביססה קיומו של יסוד נפשי מספק לעניין הכוונה לבצע את התקיפה על רקע לאומני. לאור מצבו הבריאותי לא ניתן היה בעת שנחקר לבצע שחזור של מעשה התקיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ