צה"ל מתכנן גיוס מילואים חריג לגבולות

הגידול המתוכנן הוא בשיעור של 20%, לפחות עד שתושלם הגדר בגבול המצרי. לשם כך ינסה לגייס מילואים מעבר למקובל

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

צה"ל מתכנן להציב בשנה הבאה, בתעסוקה מבצעית בשטחים ובגבולות, כ-20% יותר כוחות מכפי שהוקצו למשימה בשנה החולפת. עומס משימות הביטחון השוטף אף יחייב, על-פי הנחת המטכ"ל, שימוש מוגבר ביחידות המילואים. הצבא יבקש לזמן כ-10% מגדודי המילואים לשירות חריג, מעבר למגבלות הכלולות בחוק המילואים.

במטכ"ל מנמקים את שינוי התוכנית בשינויים בגבולות, ובראש ובראשונה במצב בגבול מצרים בסיני. בחודשים האחרונים ניכרת עלייה משמעותית במספר ניסיונות הפיגוע מהגבול המצרי, על רקע האנרכיה השוררת בסיני וחוסר יכולתו של המשטר הזמני המצרי לשלוט בנעשה באזור. מאז הפיגוע בכביש 12 באמצע אוגוסט, שבו נהרגו שמונה אזרחים וחיילים ישראלים, תוגברו הכוחות בגבול המצרי בצורה ניכרת, על רקע התרעות בדבר פיגועים נוספים.

בחלק הדרומי של הגבול מוצבת כעת מפקדה חטיבתית, המאוישת בידי חטיבת הנח"ל והיקף הכוחות שם תוגבר באופן משמעותי. בצה"ל מעריכים כי יהיה צורך לפרוס באזור היקף דומה של כוחות לפחות במשך כשנה, עד להשלמת הקמת הגדר שם, הצפויה בשלהי 2012. גם בגבול הסורי ברמת הגולן תוגברו הכוחות, אם כי בהיקף קטן בהרבה, מאז שתי התקריות שבהן נורו מפגינים סורים ופלסטינים שניסו לחצות את הגדר, במאי וביוני השנה.

צה"ל גם תיגבר במידת מה את הכוחות בגדה המערבית, כחלק מההכנות להתלקחות אפשרית בספטמבר, על רקע הפנייה הפלסטינית לאו"ם. בינתיים, דוללו במקצת הכוחות בגדה, אולם המטכ"ל לוקח בחשבון אפשרות של הסלמה שתחייב הסטת כוחות מחודשת, לגדה ולגבול הרצועה, ב-2012.

התהליכים הללו ישפיעו על היחידות הסדירות, שחלקן ישרתו יותר בתעסוקה מבצעית בשנה הבאה. אולם, הצבא מתכנן להישען גם על יחידות מילואים. בחוק המילואים מ-2008, שהשלים רפורמה שערך צה"ל בתחום זה, נקבע כי יחידות מילואים ישרתו בתעסוקה רק אחת לשלוש שנים. כעת, על רקע הצרכים המבצעיים שנוצרו, מתכנן הצבא לחרוג מהחוק ולקרוא בשנה הבאה ל-10% מהגדודים לתעסוקה חריגה, מעבר למקסימום של פעם בשלוש שנים.

פעילות מבצעית בגבול המצרי. גיוס מילואים לתעסוקה מבצעית יותר מפעם אחת בשלוש שנים מצריך את אישור ועדת חוץ וביטחוןצילום: מילרוד מוטי

צעד זה מותנה באישור מיוחד של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ונדון באחרונה בין אגף כוח האדם במטכ"ל לוועדה. לימי המילואים של הגדודים ישנן גם השלכות כלכליות, שעדיין לא ברור כיצד יתיישבו עם הנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקצץ בשנה הבאה שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון, כמקור למימון יישום ההמלצות בדו"ח ועדת טרכטנברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ