3,000 יהודים חיפשו השבוע בדנוור את הנראטיב הישראלי

קונסול ישראל בניו יורק הציג בעצרת איגוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה מחקר, הטוען שישראל טעתה כשהשתמשה במונחי הסכסוך בהסברה שלה: "כשאתה מתקשר עם העולם באמצעות הישגיך - העולם מתעניין"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

יותר מ-3,000 נציגי הפדרציות היהודיות, תורמים, סטודנטים, חוקרים, וקבוצות של דיפלומטים וכתבים התכנסו השבוע בדנוור שבקולורדו, לעצרת השנתית של איגוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה. החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיעדר מהאירוע, כמו גם חסרונם של נציגים רמי דרג מהממשל האמריקאי, הורידו את פרופיל האירוע בפן המדיני, אך לא הפוליטי.

היה מעניין לראות שני דיפלומטים בכירים, שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו ושגריר ישראל בארצות הברית מייקל אורן, שניהם יהודים אמריקאים ציונים, מנהלים על הבמה דיאלוג מלבב על חוויותיהם. כל זאת בשעה שבאינטרנט עסקו בדיאלוג אחר, זה שניהלו בקאן הנשיא ברק אובמה ועמיתו הצרפתי ניקולא סרקוזי, ובו כינה אובמה את נתניהו "שקרן". הסיפור, כצפוי, הפך מיד לשיחת היום בעצרת ואף הוזכר מעל הבמה בכמה מהפאנלים.

לאירוע התייצבה גם יו"ר המפלגה הדמוקרטית, חברת הקונגרס דבי ווסרמן-שולץ, יהודיה גאה מפלורידה שנשכבת על הגדר למען הנשיא בקהילות היהודיות, המפקפקות בתמיכתו בישראל. לאחרונה אמרה באירוע בפלורידה כי "ראיתי את הלב והקישקע של ברק אובמה ואני יודעת איך הוא מרגיש לגבי הסוגיות שחשובות לנו". בשלב האחרון של נאומה בעצרת השחילה ווסרמן- שולץ השחילה את המסר של הבחירות: "רבים מכם קיבלתם מכתבים חתרניים המסלפים את תמיכתו של הנשיא אובמה בישראל", אמרה, "ברגע שאתם שומעים את העובדות אני מפצירה בכם להפיץ את האמת. הנשיא אובמה הבהיר בפני כל העולם שכל גישה פלסטינית מחוץ למשא ומתן הישיר אינה מקובלת". בימים הקרובים צפויות לווסרמן-שולץ כמה הופעות בפני יהודים. אין ספק שהדיאלוג בין אובמה לסרקוזי על תסכולם מנתניהו הפך את העבודה שלה לקשה הרבה יותר.

בזמן שווסרמן-שולץ ונבחרת הקמפיין של אובמה נלחמו על לב הבוחרים היהודיים העתידיים, ניסתה נבחרת דיפלומטים ישראלים לשווק נראטיב חדש של ישראל. עידו אהרוני, הקונסול הכללי בניו יורק, הציג בעצרת מחקר חדש של חברת "יאנג את רוביקם", הטוען כי ישראל עשתה טעות גדולה כשהציגה עצמה בפני העולם במונחי הקונפליקט. "המטרה היתה להסביר למומחים מהעולם היהודי כמה חשוב לשנות את הנראטיב, כי הנראטיב הנוכחי לא משרת את האינטרסים שלנו", הסביר אהרוני ל"הארץ", "הוא מתרכז רק בצרות של ישראל ובקושי מתייחס להישגים שלה. כך אנחנו יורים לעצמנו ברגל. המחקר מצביע על כך שכשאתה מתקשר עם העולם באמצעות ההישגים שלנו, העולם מתעניין בזה".

אהרוני הוסיף כי בשלוש השנים האחרונות חל שיפור בתדמיתה של ישראל והיא נתפשת כמדינה מתקדמת יותר, בזכות הסיוע ההומניטרי שהגישה למדינות אחרות. "באירופה אולי קשה יותר לשנות את הנראטיב, אבל באסיה הסכסוך לא ממש מעניין אנשים", אמר, "שם מתעניינים במדע ובתרבות. ניסיון למכור להם את בעיותיה של ישראל רק יוצר אצלם רתיעה".

צילום: מוזגוביה נטשה

וויליאם דרוף, הלוביסט הראשי של איגוד הפדרציות היהודיות בוושינגטון, הסביר ל"הארץ" כי הפעילים האנטי-ישראלים מעתיקים את פעילותם בין הקמפוסים בארצות הברית ועומדים בקשר ביניהם. "רצינו לחבר באותו אופן את הקהילות היהודיות, המתמודדות עם דה-לגיטמציה של ישראל", אמר, "אי אפשר לנסח מדיניות אחת שתעבוד מוושינגטון. הקהילה בטורונטו תדע טוב יותר איך להתמודד עם ניסיונות להחרים פסטיבל סרטים בגלל משתתפים ישראלים, אבל אנחנו מקצרים להם את הדרך בעזרתה הדרכה, מציגים את האפשרויות ומאפשרים להם להחליט בעצמם. המסרים לא מאושרים על ידינו או על ידי ממשלת ישראל, על אף שאנחנו בקשר איתה. אנחנו רק נותנים כלים".

איתן פלסון, איש הוועד היהודי לפעילות הציבור, סיפר כי לדיון שנערך לפני חמש שנים ב"אוהל הגדול" בעצרת, ועסק בצורך להרחיב את גבולות השיח על ישראל, היו מגיעים כמה עשרות אנשים בלבד. "השנה היו אנשים שלא הצליחו להיכנס. האולם היה מלא", אמר, "אנחנו בתקופה מאוד מתוחה וטעונה בגלל הפיצול המפלגתי לקראת הבחירות. הקהילה מחפשת דרכים לעבוד יחד כדי להשיג מטרות משותפות החשובות לקהילה כולה. זה לא קל".

אחד הפאנלים באירוע העלה את השאלה "האם איבדנו את תחושת האהבה כלפי ישראל". אחת המשתתפות הצעירות קמה ואמרה בקול רועד כמה קשה לה עם השקר של הממסד היהודי לגבי מה שקורה בישראל. "אתם לא יכולים לשקר לילדים שלכם", אמרה.

את הסטודנטים של "מסע", תוכנית הדגל של הסוכנות היהודית, שבילו כמה חודשים בישראל, פגשנו לשיחה ב"קפה קונקט", פינה שהקימה עבורם הסוכנות בעצרת כדי לחלוק חוויות על חטיפים ישראלים. "האנשים בקמפוסים נוטים להציג את הסכסוך בצורה מאוד פשטנית", אמר ארי יקובוביץ', סטודנט מדטרויט, "כשאתה מגיע לארץ אתה מבין שאין פתרונות פשוטים. זה מה שאני אומר לאנשים שתוקפים את ישראל: אם כל כך אכפת לך מזה שאתה מפגין בקמפוס - סע לשם. נסה להבין קצת יותר. הם אפילו לא מנסים למצוא מידע, אלא מסתמכים רק על הדיווחים בחדשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ