אונסק"ו נזפה בשגריר ישראל בגלל קריקטורה ב"הארץ"

באיור נראים נתניהו וברק מתדרכים טייסים לקראת תקיפה באיראן ומוסיפים: "תפציצו גם את אונסק"ו". השגריר לא התבלבל והשיב: "אולי הבעיה אצלכם?"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שגריר ישראל בארגון אונסק"ו, נמרוד ברקן, לא ידע אם לצחוק או לבכות כאשר זומן השבוע לשיחת נזיפה אצל בכיר בסוכנות האו"ם לחינוך, תרבות ומדע. הסיבה לנזיפה היתה קריקטורה שהתפרסמה בעיתון "הארץ".

ראש אגף מזרח תיכון באונסק"ו, אריק פלט, זימן את השגריר הישראלי למשרדו ביום רביעי. כאשר קיבל השגריר הישראלי את הפנייה הובהר לו שמדובר בפגישה לצורך הגשת מחאה חריפה. ברקן הגיע לפגישה והופתע כאשר הבכיר באונסק"ו הציג לו קריקטורה שהופיעה בעיתון "הארץ" ב-4 בנובמבר.

עשו לנו לייק וקבלו כל בוקר לפייסבוק את הקריקטורה היומית

הקריקטורה ב"הארץ" שעוררה את זעמם של בכירי אונסק"ו. איור: ערן וולקובסקי

בקריקטורה, פרי עטו של ערן וולקובסקי, נראים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק מתדרכים טייסים לקראת תקיפה באיראן. "בדרך חזרה אתם מפציצים את סניף אונסק"ו ברמאללה", אומר נתניהו לטייסים בקריקטורה שהופיעה על רקע החלטת הארגון לקבל את פלסטין כחברה מלאה וכן על רקע הפרסומים על כוונת ישראל לתקוף את מתקני הגרעין של איראן.

ברקן המופתע, הוכה בהלם כאשר ראש אגף המזרח התיכון באונסק"ו העביר לו איגרת מחאה רשמית מטעם מנכ"לית הארגון אירינה בוקובה. פלט אמר לשגריר הישראלי כי קריקטורות מעין אלה הינן בגדר הסתה. "קריקטורה כזו מסכנת את חיי אנשינו שהם דיפלומטים לא חמושים וחובה עליכם להגן עליהם", אמר פלט לשגריר הישראלי, "אנחנו מבינים שיש חופש עיתונות בישראל אבל הממשלה צריכה למנוע התלהמות נגד אונסק"ו".

השגריר הישראלי השיב ברצינות גמורה כי חרף קבלתה של פלסטין לאונסק"ו, ישראל לא ניתקה מגע עם הארגון והגיבה במתינות יחסית. ברקן אף הוסיף שבישראל יש חופש עיתונות והממשלה אינה יכולה לשלוט על סוגי הקריקטורות שמופיעות בכלי התקשורת. "תשאלו את עצמכם מה עשיתם שגרם לעיתון מתון בעל מחויבות בינלאומית עמוקה לפרסם קריקטורה כזו", אמר השגריר. "אולי הבעיה היא אצלכם".

ברקן דיווח על שיחת הנזיפה למטה משרד החוץ, שמיהר לשגר לו מברק תגובה ובו תשובה צינית לטענות אונסק"ו. "מה בדיוק רוצים באונסק"ו? שנשגר את בחורינו המצוינים להגן על אנשי אונסק"ו, או לחלופין לסגור את העיתון? נראה שסביבת העבודה שלך שם מזכירה יותר את חוות החיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ