ארה"ב ואירופה לוחצות על לשכת רה"מ: לא להגביל תרומות לארגוני השמאל

מחר תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעות החוק, שבאחת מהן תומך נתניהו. נציג האיחוד האירופי הבהיר ליועץ לביטחון לאומי: ההצעות יפגעו במעמד ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האיחוד האירופי, ארה"ב ומדינות נוספות החלו להפעיל לחץ על לשכת ראש הממשלה בניסיון לעצור את הצעות החוק בעניין מימון ארגוני ועמותות השמאל על ידי ממשלות זרות. שגריר האיחוד האירופי בישראל אנדרו סטנלי התקשר ביום חמישי ליועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור והזהיר כי אם הצעות החוק יעברו הדבר עלול לפגוע במעמדה של ישראל במערב כמדינה דמוקרטית.

מחר תדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת החוק של ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) לפיה עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. זאת, לאור "פעילותם המתסיסה של ארגונים רבים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם ומבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל". ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך בהצעת החוק של אקוניס.

במקביל, מקדמת ח"כ פאינה קירשנבאום הצעת חוק נפרדת שקובעת כי עמותה שלא זוכה לתמיכה ממדינת ישראל תהיה מחויבת במס בהיקף של 45% על כל הכנסה שמקורה בממשלה זרה.

דיפלומטים משלוש שגרירויות אירופיות שונות בישראל ציינו כי הצעות החוק של חברי הכנסת אקוניס מהליכוד ופאינה קירשנבאום מישראל ביתנו להגבלת מימון ארגוני זכויות אדם ישראלים על ידי ממשלות זרות, מעוררת דאגה רבה באיחוד האירופי. "הדאגה היא גם לגבי פגיעה פוטנציאלית בפעילות של המדינות עצמן בישראל והן לגבי האופי האנטי-דמוקרטי של החוקים הללו", אמר אחד הדיפלומטים האירופים.

שגריר האיחוד האירופי בישראל אנדרו סטנדלי שוחח ביום חמישי עם היועץ לבטחון לאומי יעקב עמידרור וביקש ממנו הבהרות לגבי הצעות החוק ומידת התמיכה שלה הן זוכות מצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי דיפלומט אירופי שעודכן בתוכן השיחה, סטנלי אמר לעמידרור כי האיחוד האירופי מודאג מאוד מהצעות החקיקה וכי הגיעו אליו שאלות רבות מחברים בפרלמנט האירופי בבריסל. "אנחנו רואים את החקיקה הזו כחלק מהנסיונות להגביל את פעילות החברה האזרחית בישראל וזה חלק מתהליך מדאיג שאותו אנחנו מזהים", אמר סטנדלי לעמידרור. "אם החקיקה תעבור הדבר עלול להשליך לרעה על תדמיתה של ישראל באירופה".

עמידרור לא התנער מהצעות החוק, אלא אף הגן על המהלך. "אנחנו רואים במימון שממשלות זרות נותנות לארגונים בלתי-ממשלתיים כהתערבות בפוליטיקה הפנימית בישראל ואנחנו רוצים להסדיר את העניין", אמר עמידרור לשגריר האיחוד האירופי.

שגרירות האיחוד האירופי בישראל פנתה לכל השגרירויות של המדינות החברות באיחוד האירופי בישראל וביקשה מהן להגיש מחאות דומות כבר בימים הקרובים. ביום שלישי תתקיים ישיבה של שגרירי האיחוד האירופי בישראל כדי לדון בהצעות החוק ולהחליט על המשך הפעילות הדיפלומטית מול הרשויות בישראל. שגרירות האיחוד האירופי פנתה גם לשגרירויות ארה"ב, קנדה ונורבגיה כדי לתאם את המסרים שיועברו לישראל.

שגרירי בריטניה והולנד, שארצותיהן מממנות שורה של ארגוני שמאל ישראלים כבר החלו לפעול בעניין. השגריר הבריטי מת'יו גולד שוחח לפני כמה ימים עם ח"כ אופיר אקוניס, ולדברי דיפלומטים בריטיים, הדגיש בפניו כי החוק ישפיע לרעה על מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית. "אנחנו תומכים בקידום זכויות אדם במספר רב של מדינות", אמר השגריר הבריטי לאקוניס, "המטרה שלנו היא לקדם ערכים אוניברסאליים והתמיכה בארגונים אלו אינה מכוונת נגד ממשלת ישראל".

האיחוד האירופי תורם כארגון לעמותות שמאל רבות בישראל. במקביל, גם ממשלות של חברות האיחוד האירופי כגון – בריטניה, הולנד, דנמרק, בלגיה, ספרד – מעבירות תרומות משלהן. ממשלות ארה"ב וקנדה מעבירות גם הן תרומות לארגונים בלתי-ממשלתיים ישראלים שייפגעו מהחקיקה. שגרירות ארה"ב בישראל פנתה גם היא ללשכת ראש הממשלה והביעה חוסר שביעות רצון מהצעות החוק שיגבילו את מימון העמותות.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, עמידרור וגורמים נוספים בלשכת ראש הממשלה החלו כבר בשבוע שעבר לקיים דיונים והתייעצויות בעניין הצעות החוק וההערכה כי הם יביאו לגל מחאות מצד האיחוד האירופי. ההערכה בירושלים הינה שאם הצעות החוק יעברו כלשונן יגרום הדבר למשבר חמור עם האיחוד האירופי, עד כדי הכנסת ישראל לרשימה שחורה של מדינות שמטילות הגבלות על החברה האזרחית.

נתניהו בכנסתצילום: תצלום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ