המדינה מסתירה שהמאחז הוקם על קרקע פלסטינית

ל"הארץ" נודע כי בדיקה הנוגעת למאחז דרך האבות בוצעה לפני שנה ומאז נתלים נציגי המדינה בטיעוני סרק כדי לא לפרסם מסקנותיה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הפרקליטות הצבאית מעכבת פרסום דו"ח פנימי שהוכן לפני שנה, המראה כי המאחז דרך האבות שבגוש עציון יושב ברובו על קרקע פלסטינית פרטית. הדו"ח, שהגיע לידי "הארץ", מלמד כי 60% מהמאחז בנויים בשטחי עיבוד חקלאי של פלסטינים.

המאחז, מכונה גם נתיב האבות, הוקם בראשית 2001, ומתגוררים בו כיום כ-35 משפחות. בשנת 2002, הגישו בעלי הקרקע הפלסטינים עתירה לבג"ץ המבקשת להרוס את המאחז ולהשיב להם את אדמותיהם. בסופו של הדיון סוכם כי יוקם צוות ממשלתי שיבדוק את סוגיית הבעלויות, המכונה בשפה המקצועית "סקר". הצוות לא השלים את פעולתו מעולם.

בשנת 2008 הוגשה עתירה נוספת על ידי שלום עכשיו, באמצעות עו"ד מיכאל ספרד ושלומי זכריה, שחזרה וביקשה להרוס את המאחז. בתשובה טענה המדינה, כי יוקם מחדש הצוות לבדיקת האדמות. באוקטובר 2010 דחה השופט אדמונד לוי את העתירה, מכיוון שלא הושלם התהליך.

מאחז נתיב האבות שבגוש עציון. לפי הדו"ח 60% היתה מעובדת ושייכת לפלסטיניםצילום: שפלן טס

לאחר הפסיקה, חזרו ופנו בעלי הקרקע מספר פעמים למינהל האזרחי, לברר מה עלה בגורל הסקר. באפריל האחרון כתב רומן לויט ממדור המקרקעין בפרקליטות הצבאית לעו"ד זכריה כי "ההליך מצוי בשלב בניית מסד הנתונים העובדתיים. מדובר בבחינה עובדתית מורכבת ביותר, שמטבע הדברים אורכת פרק זמן משמעותי. גיבוש ההתייחסות העובדתית צפוי להסתיים תוך כדי חודשיים מהיום". בספטמבר שוב כתב לויט כי "הליכי הסקר בעיצומם".

בתשובה לפניית "הארץ" לדובר צה"ל, השיבו השבוע מהפרקליטות הצבאית כי "מדובר בסקר מורכב, שמתייחס לחטיבת מקרקעין משמעותית ומורכבת בפני עצמה, זאת נוכח אופי תוואי השטח וההיסטוריה של השימושים בחלקות שמרכיבות אותו. רמת מורכבות המקרקעין שבדיקת מעמדם הקנייני מתבצעת במסגרת הסקר, מכתיבה את מספר הפעולות המתבצעות בקשר אליו ואת משך הבדיקה.

"צוות הבדיקה בחן את שימושי הקרקע החל משנת 1969, הזמין וקיבל חוות דעת של המרכז למיפוי ישראל, ביצע סיור בשטח ובירר באופן מעמיק כל מידע המצוי במינהל האזרחי בקשר לאזור דנן. כעת מצויה עבודת הצוות בשלביה האחרונים".

אך ממסמכים שהגיעו ל"הארץ", עולה כי הסקר בוצע לפני שנה, בנובמבר 2010, ומאז הפרקליטות והמינהל האזרחי נתלים בטיעוני סרק כדי לא לפרסמו. את הסקר ערכה מלכה עופרי, ראש אגף פוטו-פענוח במרכז מיפוי ישראל, המתמחה זה 35 בפענוח תצלומי אוויר. בחוות דעתה, שנשלחה למינהל, היא השוותה בין שמונה צילומי אוויר, בין השנים 1969 ו-2007.

על פי החוק בגדה, אדם רוכש זכויות בקרקע, כאשר הוא מעבדה עשר שנים ברציפות. עופרי כתבה כי במשך 25 שנה, לא היה שינוי משמעותי בעיבודי הקרקע, שמשתרעים על פני פני 60% מהשטח. המשמעות היא, שרוב 1,420 הדונם שבשטח המאחז נמצאים בבעלות פלסטינית.

בפברואר האחרון, בתום ישיבה בלשכתו, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להרוס את כל המאחזים הבנויים על קרקע פרטית. מאז, מופעלים לחצים אדירים מצד פעילי ימין למנוע את הריסת מאחזים אלה, בהם גבעת אסף, עמונה, ג'בל ערטיס ומגרון. פרסום הדו"ח יגרום לרשויות מטרד נוסף, ויסלול שוב את דרכם של העותרים לבג"ץ.

בתגובה אמר עו"ד זכריה "מקרה זה כמו רבים אחרים מוכיח כי קיים שיתוף פעולה הדוק בין גורמי אכיפת החוק ובין מפריו. המדינה הדפה את העתירה ביחס למאחז 'דרך האבות' בטענה כי יש צורך לבחון את מעמד הקרקע. כעת מתברר שהדבר שימש למדינה רק תירוץ לא להידרש לסוגיית הבנייה הבלתי חוקית. כאשר התוצאה אינה נוחה למתנחלים, המדינה אינה מזדרזת לאכוף את החוק ותוך הסתרת נתונים משלימה עם הפרתו. המידע חדש ימצא את דרכו לערכאות המשפטיות הרלוונטיות על מנת שבית המשפט ייחשף להתנהלותן העגומה של רשויות האכיפה".

read this article in english: Israel stalling release of damning report on West Bank outpost

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ