יוזמי הצעת החוק שתכליתו לחייב מועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון להתייצב לשימוע פומבי בפני ועדת החוקה של הכנסת, מעריכים כי הצליחו לגבש רוב קטן לאישורו בוועדת השרים לחקיקה. ההצבעה על החוק מתוכננת להתקיים הבוקר, אולם על פי ההערכות במערכת הפוליטית, היא צפויה להידחות בשבוע.

במקביל נערכים חברי הכנסת לשבוע שבו יועלו להצבעה שורה של חוקים נוספים לצמצום חופש הביטוי ולהחלשת מערכת המשפט: שני חוקים שיפגעו בארגוני זכויות אדם; חוק להגדלה משמעותית של פיצויים בגין הוצאת לשון הרע; חוק המבטל את ההגבלה על אופק הכהונה של נשיא בית המשפט העליון, שיסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס לכס הנשיאות וחוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, שיסלול את דרכו של השופט השנוי במחלוקת נועם סולברג.

פילוח שערכו בשבוע שעבר יוזמי ההצעה, חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין מהליכוד, העלה כי שמונה מבין חברי ועדת השרים לחקיקה (שלושת נציגי ישראל ביתנו, שני שרי ש"ס והשרים דניאל הרשקוביץ, יולי אדלשטיין, מיכאל איתן) יתמכו בחוק. שר נוסף מהליכוד, שזהותו אינה ידועה, הודיע שיתמוך בחוק בוודאות.

חמישה שרים יתנגדו לחוק (גדעון סער, בני בגין, דן מרידור, שלום שמחון ואורית נוקד), ועמדתם של שישה נוספים (יעקב נאמן, לימור לבנת, גלעד ארדן, יוסי פלד, משה כחלון, יובל שטייניץ וישראל כץ) טרם התבררה. עם זאת, ועדת השרים לחקיקה - הגוף הקובע כיצד יצביעו כל חברי הקואליציה בכנסת - היא גוף שמכריע לא פעם על בסיס "דילים" קואליציוניים ולחצים פוליטיים של הרגע האחרון, כך שגם מציעי החוק סירבו להתחייב אתמול לתוצאות ההצבעה.

גורמים פוליטיים אמרו אתמול ל"הארץ" כי ראש הממשלה ושרי הליכוד יתכנסו הבוקר, עוד לפני ישיבת ועדת השרים לחקיקה, כדי לדון בחוק השימוע ולהציג את עמדותיהם. שרים בליכוד העריכו אתמול שנתניהו מסתייג מהצעת החוק, על סמך התבטאויות שהשמיע בעבר. מנגד, גורם פוליטי העריך אתמול כי נתניהו לא מעוניין "להסתבך" עם יוזם החוק, ח"כ אלקין, שנחשב לדמות מפתח בתחזוקת הקואליציה.

עמדות השרים החברים בוועדה. לחצו להגדלה

אלקין אישר אתמול כי גורמים פוליטיים החלו "לגשש" עמו בניסיון להביא לדחיית ההצבעה בוועדת השרים. על פי ההערכות, במהלך הדיון תתגבש ההחלטה לדחות את ההצבעה, ככל הנראה בשבוע.

"העליון כשלוחה של הכנסת"

על פי הצעת החוק, כל מינוי של נשיא בית המשפט העליון ושל שופטי העליון יותנה בשימוע פומבי למועמדים בוועדת החוקה של הכנסת. אם הוועדה תפסול את מועמדותו, לא יוכל המועמד לכהן בבית המשפט העליון. בדרך זו, החוק יקנה לוועדת החוקה של הכנסת - הנהנית כיום מרוב ביקורתי כלפי מערכת המשפט - זכות וטו על מינוי שופטים לעליון ועל מינוי נשיא בית המשפט לעליון.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, דחה אתמול את הטענה שהחוק יכפיף את המינויים הרגישים בבית המשפט העליון לתפישות הדרג הפוליטי. "החוק הזה יוציא מהמחשכים את הדילים הפוליטיים כיום בוועדה למינוי שופטים ויחשוף לעיני הציבור את הסיבות האמיתיות לכך שח"כ התנגד או תמך במינויו של שופט זה או אחר בהליך שקוף. מעורבות פוליטית במינוי שופטים קיימת כבר כיום. על פי החוק, לכל שלושה חברים בוועדה למינוי שופטים יש זכות וטו על כל מינוי, כך ששלושה פוליטיקאים מהימין יכולים לפסול כל מינוי. לכן, החוק הנוכחי ממילא לא מגדיל את כוחם של הפוליטיקאים".

שר החינוך וחבר ועדת השרים לחקיקה, גדעון סער, תקף אתמול את החוק. "על ועדת שרים לחקיקה לדחות את הצעת החוק המעבירה, למעשה, את סמכות בחירת שופטי בית המשפט העליון מהוועדה לבחירת שופטים לוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת", אמר סער אתמול. לדבריו, "מדובר בהצעה מסוכנת, שתביא לפוליטיזציה מוחלטת וחסרת מעצורים של הליכי בחירת שופטי בית המשפט העליון. ההצעה תהפוך את בית המשפט העליון לשלוחה כנועה של הרוב הפוליטי, המשתנה מעת לעת. זו אינה דרכו של הליכוד ומעולם לא היתה דרכו של הליכוד".

מנגד, חבר אחר בוועדה, השר מיכאל איתן, הכריז כי בכוונתו לתמוך בהצעה. מציעי החוק העריכו בשבוע שעבר שאיתן דווקא יתנגד לחוק והודעתו צפויה להעניק לחוק "הכשר" גם בקרב שרים הנושאים עמדות מתונות באשר לתפקודו של בית המשפט העליון. "מזה שנים רבות אני נאבק לאיזון ראוי יותר של מערכת היחסים בין הרשות השופטת למחוקקת. ברוב המכריע של המדינות הדמוקרטיות בעולם, שבהן בתי המשפט בעלי סמכות לפסול חקיקה של הפרלמנט, לפרלמנט יש מעמד משמעותי בהליך בחירת אותם שופטים. בשיחה שקיימתי עם היוזם, הסכים היוזם לבצע מספר תיקונים בהצעת החוק בהליך החקיקה ובכפוף להבטחה זו אתמוך בהצעת חוק זו", אמר אתמול איתן.

"סיכון לא מבוטל לביהמ"ש"

השר דניאל הרשקוביץ, התומך בחוק, תקף אתמול את שרי הליכוד המתכוונים לנסות ולהפיל אותו. "תמוה ששרים מהליכוד מתגייסים להפיל את חוק השימוע לשופטים", אמר אתמול. "בית המשפט העליון חייב לשקף נאמנה את מגוון הדעות בחברה הישראלית וחמור ששרי הליכוד נבחרים בקולות הימין, אך חלקם משרת בעקביות את השמאל".

יו"ר סיעת עצמאות, שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אתמול כי הוא מתנגד לחוק בחריפות: "מדובר בהצעה מסוכנת שתפגע בעצמאותם של שופטי בית המשפט העליון. שרי העצמאות יצביעו נגד ההצעה הרעה הזאת ויאבקו בכל האמצעים כדי לעצור את המגמה ההרסנית הפוגעת ברקמה העדינה של עליונות המשפט", אמר. שרי המפלגה, שלום שמחון ואורית נוקד, הודיעו כי יצביעו נגד ההצעה.

ח"כ כרמל שאמה מהליכוד, חבר ועדת החוקה המצויה במרכזו של החוק, תקף את ההצעה. "הצעת החוק טומנת בחובה סיכון לא מבוטל להכנסת הכנסת והמערכת הפוליטית באופן בוטה ולא מידתי אל כותלי בית המשפט העליון. מאחר והיגיון הצעת החוק תלוי בזהות הקואליציה, ברור שיוזמי החוק ותומכיו עלולים לגלות בבוא היום כי גידלו נמר מסוכן ובלתי נשלט".

גם יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ, התייחסה אתמול להצעת החוק וקראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעצור את "החקיקה הפרועה נגד בית המשפט העליון ואת הרס שלטון החוק, המתבצעים בחסותך ובידיעתך. בימי בגין זה לא היה קורה".

פגיעה בעמותות - לא חוקתית

בנוסף להצעת חוק השימוע למועמדים לכהונה בעליון, צפויים חברי ועדת השרים לדון בשתי הצעות חוק לייבוש מקורות המימון של ארגוני זכויות האדם בישראל. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להבהיר בדיון כי הוא מתנגד להצעות החוק הפוגעות לשיטתו בחופש הביטוי, אינן חוקתיות וספק רב אם יעמדו במבחן בג"ץ.

ההצעה הראשונה, שגובשה על ידי חברי הכנסת אופיר אקוניס וציפי חוטובלי מהליכוד, נועדה לאסור על עמותות פוליטיות לגייס תרומות לממשלות זרות בסכום העולה על 20 אלף שקלים. הצעה מקבילה, שהוגשה על ידי ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, דורשת להטיל מס בשיעור של 45% על התרומות לארגוני זכויות האדם.

בהתייחס להצעת החוק של אקוניס, סבור וינשטיין כי יש להסתפק בחוק המחייב עמותות הנתמכות על ידי יישויות זרות לפרסם דו"ח על מקורותיהם הכספיים. החוק נכנס לתוקף במארס השנה ומחייב שקיפות ביחס לזהות התורמים, סכום התרומה ומטרתה.

פיקוח על הפרקליטות

וינשטיין ביקש בסוף השבוע משר המשפטים, יעקב נאמן, לעכב את הדיון שמתוכנן היום בוועדת השרים בהצעת החוק הפרטית להקמת גוף פיקוח על הפרקליטות. וינשטיין מבקש אורכה כדי שהצוות שהקים יסיים לגבש מסקנות באשר לדרך הקמת הגוף.

על פי ההצעה, אותה גיבשה קבוצת חברי כנסת בראשות גדעון עזרא (קדימה) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי), תוקם נציבות תלונות ציבור על הפרקליטות, אליה יוגשו תלונות של אזרחים. הנציבות תוכל לבדוק נושאים על פי בחירתו, ולהמליץ אם לסיים כהונתו של תובע מסוים.

read this article in english: Vote on bill for vetting Israel Supreme Court candidates to be pushed off

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ