רק תרגיל: חייל צה"ל "נחטף" מהמחסום בבקעה

תרגיל הפתע נערך בעקבות ההתרעות על הכוונה לחטוף חיילים לאחר השלמת עסקת שליט. הרמטכ"ל בני גנץ נכח במקום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל תרגל היום (ראשון) אירוע של חטיפת חייל ממחסום בבקעת הירדן והעברתו לעיר שכם. זאת, על רקע ההתרעות החמורות במערכת הביטחון בנוגע לכוונה לשוב ולחטוף חיילים לאחר השלמת עסקת שליט. התרגיל נערך במסגרת בקרה מטכ"לית על תפקוד החטיבה המרחבית של הבקעה, ובחן את תגובת יחידות החטיבה והכוחות מיוחדים שהוקפצו לטיפול באירוע.

אלוף משנה שלומי פייר, ראש מחלקת בקרה במטה הכללי, אמר שמדובר בתרגיל ראשון מסוגו ברמת המטה הכללי בשנים האחרונות. "מדובר בתרחיש מורכב, שבוחן מצב אמיתי. נדרשה לכך הכנה רבה ובשל רגישויות הבטיחות נדרשו שותפי סוד רבים", אמר פייר.

על פי תרחיש התרגיל, נחטף חייל מגדוד הנדסה קרבית שהיה חלק מהכוח המאבטח את מחסום "בקעות" שבצפון הבקעה. החייל הועבר בכלי רכב לעבר העיר שכם. במקביל, התקבלה הודעה על חדירה לבית בהתנחלות חמרה.

בנוסף לתרגול חטיבת הבקעה, השייכת לאוגדת הפלדה, נבדק האופן בו הדיווחים על החייל חטוף מועברים לגזרות השכנות, במקרה זה חטיבת שומרון של אוגדת איו"ש. במסגרת התרגיל אף הופעל נוהל חניבעל, המורה על ירי לעבר הרכב החוטף, תוך סיכון אפשרי לחייל החטוף. כמו כן, לגזרה הוקפצו כוחות התערבות של חטיבת הצנחנים וצוותים של יחידת שלדג, כדי לבחון את מהירות תגובתם לאירוע שכזה.

התרגיל נערך בהוראת הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שאף נכח בשטח. הוא התקיים בהתראה קצרה של שבוע, והפתיע חלק גדול מהמפקדים המבצעיים בשטח. בתרגילי פתע מסוג זה, מחלקת הבקרה בדרך כלל אינה מודיעה מראש על התרגיל לכוחות המתורגלים. עם זאת, מכיוון שמדובר באירוע בו אכן נלקח חייל מהמחסום, היה חשש שהכוחות לא יבינו שמדובר בתרגיל ויפתחו באש. על כן, חלק מהכוחות יודעו מראש על התרגיל.

Read this Article in English: IDF conducts drill simulating soldier abduction, following security threatsתגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ