השרים אישרו את הצעות החוק המיועדות להגביל מקורות מימון לארגוני זכויות אדם

נתניהו הורה לתמוך בהצעות החוק, אך היועץ לביטחון לאומי עמידרור ניסה לשכנע את השרים להתנגד להן. "זה הזוי לחלוטין", טען אחד מהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את שתי הצעות החוק שאמורות להגביל את פעילותם ארגוני זכויות אדם. 11 שרים הצביעו בעד הצעות החוק, וחמישה הצביעו נגדן, לאחר שהוועדה הצמידה את הצעתו של ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד להצעה מקבילה של ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו. ההצעות אינן מכוונות באופן מפורש נגד ארגוני שמאל - האחת מציעה להגביל את המימון ל"עמותות פוליטיות", והשנייה, לארגונים הנתמכים על ידי מדינות זרות.

הצעות החוק יעלו לדיון נוסף כדי לאחד בין הניסוחים, ולאחר מכן הן יונחו על שולחן הכנסת. חברי הקואליציה ידרשו לתמוך בהצעות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום לשרי הליכוד כי הוא תומך בהצעות החוק בכפוף למספר שינויים. על פי הערכות, הוא מעוניין להעלות את גובה התרומות שיותר לארגונים השונים לאסוף, וכן לבצע הפרדה בין ארגוני זכויות אדם לבין ארגונים שתכלית פעילותם היא פוליטית.

בניגוד לעמדת נתניהו, ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, יעקב עמידרור, המליץ לשרים להתנגד לחוק כי לטענתו הוא יפגע במעמדה של ישראל בעולם. עמידרור סיפר שקיבל פניות משגריר בריטניה בישראל ומהשגריר של האיחוד האירופי ושניהם אמרו לו שאם החוק יעבור מעמדה של ישראל בעולם יפגע. השרים נדהמו לשמוע את עמדת עמידרור ואמרו לו כי שעות ספורות קודם לכן הפציר בהם ראש הממשלה לתמוך בחוק.

ישיבת הממשלה, הבוקר צילום: פלאש 90

  עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את הכתבות והפרשנויות של "הארץ" ישירות אליכם

  "זה הזוי לחלוטין. ראש הממשלה אומר לנו לתמוך בחוק ויועצו הבכיר מנסה לשכנע אותנו להתנגד לו", אמר אחד השרים. השרה לימור לבנת שאלה את עמידרור האם נעשתה בדיקה מעמיקה במשדרו לבדוק איזה נזק לתדמיתה של ישראל יהיה גדול יותר - זה שיגרום החוק או זה שנגרם למדינה כתוצאה מפעילותם של ארגונים כמו מחסום ווטש ושוברים שתיקה.

  בעד הצעות החוק הצביעו היום השרים לבנת, גדעון סער, גלעד ארדן, משה כחלון, דניאל הרשקוביץ, יצחק אהרונוביץ, יוסי פלד, סטס מיסז'ניקוב, יובל שטייניץ וסופה לנדבר. התנגדו לו השרים בני בגין, דן מרידור, אורית נוקד, מיכאל איתן ושלום שמחון. שני שרי ש"ס נמנעו, ושר המשפטים יעקב נאמן לא השתתף בדיון.

  נכון להיום, הצעתו של ח"כ אקוניס לוקה בבעיות משפטיות משום שלא קיימת הגדרה חוקית למונח "עמותות פוליטיות", ולכן לא ניתן לאכוף אותו על הארגונים השונים. לפי הצעה זו, עמותות פוליטיות בישראל לא יוכלו לקבל תרומות שגובהן עולה על 20 אלף שקלים מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים כדוגמת האו"ם והאיחוד האירופי. על פי הצעתה של ח"כ קירשנבאום, עמותה שלא זוכה לתמיכה ממדינת ישראל תהיה מחויבת במס בהיקף של 45% על כל הכנסה שמקורה בממשלה זרה.

  בשל קידום הליך החקיקה, האיחוד האירופי, ארה"ב ומדינות נוספות החלו להפעיל לחץ על לשכת ראש הממשלה בניסיון לעצור את הצעות החוק. שגריר האיחוד האירופי בישראל אנדרו סטנלי התקשר ביום חמישי ליועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור והזהיר כי אם הצעות החוק יעברו הדבר עלול לפגוע במעמדה של ישראל במערב כמדינה דמוקרטית.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ