חוק העמותות |

לבני: הקואליציה סותמת פיות; דנון: השמאל הקיצוני הוא נגע שיש להסירו

סערה במערכת הפוליטית בעקבות אישור הצעות החוק להגבלת המימון לארגוני זכויות אדם. יאיר לפיד הגיב גם הוא: מדוע צרפת וגרמניה לא ומוסקוביץ' כן?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את שתי הצעות החוק להגבלת מקורות המימון של ארגוני זכויות אדם בישראל, עוררה היום (ראשון) תגובות סוערות במערכת הפוליטית ובקרב הארגונים.

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, תקפה את הקואליציה על ההחלטה. "ישראל מספיק חזקה כדי להתמודד עם עמדות שונות בתוכה. הממשלה הנוכחית, בתהליך מכוון, מנסה לסתום את פיות אזרחיה מתוך חשש מביקורת ומתוך רצון לשרוד. זה חלק ממכלול הצעות החוק שמוגשים בימים שונים ומייצגים מטרה דומה. אנחנו נילחם בהצעות החוק הללו. זהו ניסיון למחטף של זכויות אדם בחסות ממשלה מפוחדת. ישראל מדינה חזקה אבל הממשלה הזו חלשה והחוק שעבר היום בועדה מייצג את זה. זו לא הדרך של זבוטינסקי", אמרה לבני, שמתחה ביקורת בהקשר הזה גם על הכוונה לפקח על מינוי שופטים לעליון.

בליכוד הגיבו בחריפות לדבריה של לבני ומסרו כי "לבני ממשיכה לקבוע שיאים של צביעות. בממשלת אולמרט היא שתקה כששר המשפטים פרידמן יצא נגד האקטיביזם השיפוטי ונגד בית המשפט העליון השכם והערב, וכבר שכחה שכשרת המשפטים נמנעה מלכנס את הוועדה למינוי שופטים כיוון שלא הצליחה ליצור רוב למועמדים מטעמה. מוטב היה ללבני לו היתה ממשיכה בשתיקתה כפי שנהגה בעבר בעת שהותקף בית המשפט העליון.

ציפי לבני. הקואליציה מתחרה מי מחוקיה לאומני יותר, אמרהצילום: סלמן אמיל

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה בחריפות את ממשלת נתניהו ואמרה כי "ממשלת הליכוד בראשותו החליטה לפתוח במלחמה נגד מערכת המשפט, לפגוע בחופש הביטוי ולהרחיק עצמה מהעולם הדמוקרטי הנאור. נתניהו אינו יכול עוד להסתתר מאחורי ח"כים ממפלגתו ולהתנער מאחריות למבול הצעות החוק הלא דמוקרטיות. מפלגת העבודה תמשיך להיאבק בכל כוחה על שמירת ערכי הדמוקרטיה". יחימוביץ' הוסיפה כי "על ראש הממשלה נתניהו לפקוח את עיניו ולנהוג כמנחם בגין ששם את שמירת שלטון החוק לנגד עיניו, ולא להיות שותף להרס המעוזים הדמוקרטיים של מדינת ישראל."

ח״כ זהבה גלאון (מרצ) טענה כי "הצעות החוק שעלו בועדת השרים, מרעילות את הדמוקרטיה גם בלי שיצביעו עליהן. בעצם הצגתן, הן מעודדות אלימות נגד פעילי זכויות אדם ושלום, מהלכות אימים ומעודדות צנזורה עצמית, לה אנו כבר עדים במספר כלי תקשורת.

"בלי האפשרות לקדם תפיסת עולם, דעות ומטרות שאינן נחלת הרוב בעת מסוימת - אין דמוקרטיה, וכשהרוב מנסה להשתיק את המיעוט ולמנוע ממנו את חופש ההתארגנות, הביטוי והמחאה, מדובר לא על שלטון הרוב, אלא על דיקטטורה של הרוב".

ח"כ חוטובלי: לא להיכנע לזרים

בעוד באופוזיציה תוקפים את החלטת הממשלה, בליכוד הביעו שביעות רצון. סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, אמר כי "ארגון שפועל נגד המדינה צריך להיות מחוץ לחוק. הפסקת המימון של הארגונים הוא צעד ראשון בדרך להוצאת הנגע השולי של השמאל הקיצוני מהחברה הישראלית. מי שלא רצה לחקור את מקור מימונם של ארגוני השמאל יקבל חוקים שיעצרו את השיגעון ויגידו למדינות זרות - אל תתערבו בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל".

ח"כ ציפי חוטובלי, מיוזמות החקיקה הביעה גם היא שמחה על ההחלטה ואמרה כי "עברנו משוכה רצינית בדרך לניקוי ההכרעות המדיניות בישראל מהשפעות זרות, שאינן רוצות בטובת ישראל. הביקורות מהאופוזיציה אינן אלא צביעות - זכותה וחובתה של מדינת ישראל להתנהל על פי הכרעות הציבור הישראלי, ולא להיכנע לניסיונות זרים לקנות השפעה בישראל באמצעות כסף עובר לסוחר".

ח״כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אמרה כי ״מדובר בתיקון לחוק אשר אפשר למדינות זרות להתערב בשיח הציבורי הישראלי באמצעות הזרמת כספים לעמותות קיצוניות. אין שום סיבה שמדינת ישראל תעניק פטור ממס על תרומות כאלו". קירשנבאום הביעה תקווה שהקואליציה תצליח להעביר את הצעת החוק על כל שלביה במהירות האפשרית.

  העיתונאי יאיר לפיד, שעל פי ההערכות עשוי להצטרף לפוליטיקה בקרוב ואולי אף להקים מסגרת פוליטית חדשה, התייחס להצעת החוק בפייסבוק שלו. "אז למדינות ידידותיות לישראל כמו צרפת או גרמניה אסור יהיה מעכשיו לתרום מעל 20 אלף שקל לארגונים פוליטיים, אבל לאנשים קיצוניים כמו ארווין מוסקוביץ' למשל, שתורמים גם לארגונים פוליטיים העוברים שוב ושוב על החוק הישראלי, מותר לתרום כמה שמתחשק להם?", כתב.

  עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את הכתבות והפרשנויות של "הארץ" ישירות אליכם

  בארגוני זכויות האדם השונים, שפעילותם עשויה להיפגע אם היוזמה תיכנס לספר החוקים של ישראל, הביעו זעם על ההחלטה. יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת שלום עכשיו אמר כי "אישור הצעת החוק גרוע ומסוכן יותר מתג מחיר. הממשלה מנסה בחוק לסתום פיות ומצפצפת גם על עמדת היועץ המשפטי לממשלה שקבע כי מדובר בהצעה אנטי חוקתית. הדמוקרטיה הישראלית נכנעת לקיצוניים שבימין ונמצאת במצב של פשיטת רגל".

  לדברי חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, "הממשלה הנוכחית מובילה מתקפה על יסודות הדמוקרטיה - היום עמדו על הפרק עצמאות בית המשפט העליון וחופש הפעולה של ארגוני זכויות אדם, אך הממשלה מבקשת להעמיד במבחן גם את חופש הביטוי וחופש העיתונות, וכן צפויים לעלות עוד חוקי 'נאמנות' וחוקים גזעניים המבקשים להדיר את האזרחים הערבים מהמרחב הדמוקרטי".

  ד"ר ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, אמר כי "אישור הצעת החוק למימון זר של עמותות על ידי ועדת השרים מציבה את ישראל בקו אחד עם החברות הלא-דמוקרטיות בעולמנו. החלקנו עוד כברת מדרון חלקלק אל עבר מחיקת הדמוקרטיה בישראל. 11 השרים שתמכו בהצעת החוק הפגינו חוסר הבנה מינימאלית לגבי חופש ביטוי בדמוקרטיה, חוסר מחויבות בוטה לדמוקרטיה ורצון עז לסתום פיות של אנשים שחושבים אחרת מהם".

  בארגון בצלם הבהירו כי "נשתוק רק כאשר ישראל תפסיק להפר זכויות אדם בשטחים. עד אז, נמשיך לחשוף את עוולות הכיבוש. כל מדינה דמוקרטית זקוקה לארגונים לזכויות האדם ופעולתו של בצלם תורמת לחברה ישראלית צודקת יותר. ממשלת נתניהו היא זו שמדרדרת את מעמדה הבינלאומי של ישראל לשפל חדש".

  Read this article in English: Netanyahu is working to limit free speech in Israel, Labor leader says

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ