ישראל צפויה להפשיר הכספים שהוקפאו בעקבות הצטרפות הפלסטינים לאונסק"ו

הקבינט יתכנס מחר בבוקר כדי לאשר את העברת 100 מיליון הדולר, בעקבות התנגדותה הנחרצת של מערכת הביטחון להקפאה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בבוקר (שני) כדי לאשר את הפשרת 100 מיליון דולר מכספי המסים שישראל גבתה עבור הרשות הפלסטינית בחודש אוקטובר, כספים שהוקפאו בעקבות קבלתה של פלסטין לארגון אונסק״ו. בדיון יגבשו השרים מדיניות חדשה לגבי הטלת הסנקציות על הרשות הפלסטינית אם אלה ימשיכו במהלכים חד-צדדיים במוסדות האו"ם.

לדברי פקיד בכיר בירושלים, צפוי רוב בקבינט בעד הפשרת הכספים שהוקפאו. הדבר נובע בין השאר מעמדה נחרצת של מערכת הביטחון נגד המשך הקפאת הכספים, שבאמצעותם משלמת הרשות הפלסטינית משכורות לאנשי מנגנוני הביטחון בגדה המערבית.

מדובר בכסף פלסטיני שישראל גובה עבור הרשות מתוקף הסכמי אוסלו. בפיקוד המרכז ובשב״כ סבורים כי המשך הקפאת הכספים יפגע במשכורות השוטרים הפלסטינים, דבר שעלול להביא לפגיעה במצב הביטחוני בגדה המערבית.

עם זאת, הקבינט ידון באפשרות לגבש מדיניות ישראלית ברורה לגבי סנקציות שיוטלו על הרשות הפלסטינית אם תמשיך במהלכים החד צדדיים באו"ם. שר האוצר יובל שטייניץ צפוי להציג הצעה לסנקציות כלכליות על הרשות בתגובה למהלכים כאלה, אם יהיו. ההצעה תכלול גם אפשרות להקפאה נוספת של העברת כספי המסים בעתיד.

המשך המהלך הפלסטיני באו"ם עדיין לוט בערפל כתוצאה מכך שהרשות לא הצליחה לגייס תשע חברות במועצת הביטחון שיתמכו בבקשתה לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם. הפלסטינים בוחנים את האפשרות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר כדי לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה. יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) עדיין מסתייג מאפשרות זו.

אתמול נפגש אבו מאזן עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, דיוויד הייל, וקרא לארה"ב לשקול מחדש את מדיניותה נגד קבלתה של פלסטין כחברה מלאה באו"ם. אבו מאזן הדגיש כי יסכים לחידוש המו"מ הישיר עם ישראל רק אם יתנהל על בסיס גבולות 1967 ורק אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ