צה"ל: לא הוחלט שהרג המתנחל נגרם מ"מחדל חמור"

גורמים בפיקוד מרכז הגיבו לדיווחים והסבירו כי הרג הרב נבע מטעות טראגית, וכעת נבדק שיקול הדעת של היורה. "לא נראה שהירי היה בניגוד לנהלים"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בצה"ל ימשיכו מחר (שני) לתחקר את אירוע הירי שאירע ביום שישי בבוקר, בו נהרג הרב דן מרצבך ונפצעו שתי אזרחיות מירי שנורה בשוגג על ידי חייל שניסה לחסום את הכביש המוביל לחברון. החייל שנפגע בעצמו במהלך האירוע ממשאית שחלפה במקום השתחרר היום מבית החולים וייחקר היום במסגרת התחקיר המבצעי הנערך.

אלוף פיקוד המרכז, אלוף אבי מזרחי, הגיע אתמול לבית משפחת מרצבך ביישוב עתניאל בדרום הר חברון כדי לנחם את בני המשפחה האבלים ולמסור להם את פרטי התחקיר הראשוניים. אל האלוף התלווה גם מפקד חטיבת יהודה, אלוף משנה גיא חזות. מזרחי הבהיר לבני המשפחה שהתחקיר טרם הסתיים ולכן אין מסקנות סופיות לגבי הגורמים שהביאו לירי אבל הוא הודה בפניהם שהיה מדובר ב"טעות טרגית" שנגרמה בשל הדריכות המבצעית הגבוהה של החיילים שהיו בכוננות לפיגועים בגזרה, כולל פיגועי חטיפה, וכן מהעובדה שהרב מרצבך חשש לעצור בכביש בשעת חשיכה עקב ניסיונו בפיגועים קודמים.

מהתחקיר עולה שהחייל היורה מחטיבת "כפיר" ניסה לגרום לרכבו של מרצבך לעצור בכך שנפנף בפנס שהיה מחובר לרובה שלו ושרכבו של הרב המשיך לנסוע עם אורות גבוהים שהקשו על הזיהוי. משמונת הכדורים שירה החייל, אחד פגע מלפנים ברדיאטור של הרכב ושבעה אחרים פגעו בצידי הרכב. לא ברור עדיין מדוע החייל המשיך לירות גם כשהרכב כבר חלף על פניו. בפיקוד מרכז דחו אתמול את הפרסומים על פיהם בצבא כבר הגיעו למסקנה שמדובר היה ב"מחדל חמור" והדגישו שכרגע נבדק בעיקר שיקול דעתו של החייל היורה ושמעבר לכך לא נראה כעת שהכוח שהיה מעורב באירוע פעל בניגוד לנהלים.

הרב דן מרצבך. הוריו נהרגו בתאונה בצעירותו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ