היום ההצבעה על השינוי בוועדה לבחירת שופטים

שורה של חוקים מעוררי מחלוקת עולים לדיון בכנסת, ובמרכזם החוק שיחזק לכאורה את כוחו של שר המשפטים ויקצר את דרכו של נועם סולברג לעליון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע היום על שורה של הצעות חוק שנויות במחלוקת, ובראשן החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים שיעלה לקריאה טרומית. כמו כן יועלו להצבעה התיקון לחוק איסור לשון הרע, ו"חוק גרוניס" לביטול מגבלת היציאה לפנסיה לשופטים שנותרו להם עד שנתיים כהונה והם מעוניינים להתמודד על נשיאות בית המשפט העליון. החוק הקורא לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים - שאותו יזמו חברי הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) וזאב אלקין (ליכוד) - נועד להכשיר את מינויו של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון. אם יעבור, אמור החוק לחייב את לשכת עורכי הדין לאייש את שני המושבים שהוקצו לה בוועדה בנציג אחד מהקואליציה בלשכה, לצד נציג אחד מהאופוזיציה. בכך יחוזק לכאורה כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן, ותקוצר דרכו של סולברג לעליון. כיום עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה לשעבר - המזוהה עם נשיאת העליון דורית ביניש - הוא זה ששולט במועצה הארצית של הלשכה, שהיא הגוף שממנה את הנציגים לוועדה.

בימים האחרונים תיכנן יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, לקיים מרתון הצבעות על החוק, כדי לאפשר את חקיקתו בהליך מהיר ולסלול את דרכו של סולברג. אלא שהחוק החדש נתקל בקשיים רבים: משרד המשפטים קבע שהנוסח הנוכחי שלו איננו חוקתי. כמו כן, כניסתו של החוק לתוקף תדרוש כמה שבועות נוספים עד לפרסומו ברשומות. זאת בשעה שהאופוזיציה תיכננה מהלך נרחב שנועד לסכל את ההצבעה עליו בפרק זמן קצר כל כך. כתוצאה מכך, בימים האחרונים העריכו בקואליציה כי לא יספיקו להשלים את חקיקת החוק, עד לבחירות לנציגות לשכת עורכי הדין בוועדה שיתקיימו ביום שלישי הבא.

לחצו להגדלה

אולם כדי שהחוק יעבור וישפיע על הרכב הוועדה שתדון במינויו של סולברג, הגה אלקין "תרגיל פרלמנטרי": אף כי החוק החדש לא יושלם עד מועד הבחירות בלשכת עורכי הדין, יתווסף לו סעיף שיחייב את הלשכה לערוך בחירות מחודשות מיד עם כניסתו לתוקף. בהן, יידרשו המצביעים לבחור לוועדה נציג אחד מהקואליציה ונציג אחד מטעם האופוזיציה. על פי ההערכות בכנסת, שר המשפטים יעקב נאמן עשוי להחליט לדחות את מועד כינוס הוועדה לבחירת שופטים בשבועות אחדים, כדי לאפשר לקואליציה להשלים את חקיקתו של החוק וללשכת עורכי הדין לקיים בחירות חוזרות.

נוסף לחוק זה, הכנסת צפויה להצביע היום בקריאה ראשונה גם על התיקון לחוק איסור לשון הרע, שיזמו חברי הכנסת מאיר שטרית (קדימה) ויריב לוין (ליכוד), המגדיל את הפיצויים לנפגעי פרסומי דיבה מ-50 אלף שקלים לעד חצי מיליון שקל ללא הוכחת נזק. סיכוייה של ההצעה לעבור גבוהים משום שהיא נהנית מתמיכת הקואליציה ובקדימה יאפשרו לח"כים חופש הצבעה מאחר ששטרית הוא איש מפלגתם. כמו כן יעלה להצבעה גם "חוק גרוניס", המבטל את המגבלה שהיתה קיימת עד כה על שופטים שביקשו להתמודד על נשיאות העליון לעשות כן, אם נותרו להם שנתיים או פחות עד למועד פרישתם לגמלאות. הנוסח החדש של החוק מבטל את מגבלת היציאה לפנסיה כקריטריון לפסילת מועמדות לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ