פרשנות |

האלופים נגד הרבנות, בשם הנכדות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בין סבב מהלומות למשנהו בגבול רצועת עזה, בצל שיטפון של פרסומים על תקיפה ישראלית אפשרית נגד אתרי הגרעין באיראן, מתאפיינת בינתיים הקדנציה של בני גנץ כרמטכ"ל בדומיננטיות הרבה של סוגיה אחרת לגמרי: מלחמות התרבות בצה"ל, ובראשן מידת ההשפעה של רבנים וקצינים דתיים על חיי היום-יום הצבאיים, מעבר לזכויות הבסיסיות המובטחות להם זה שנים בתקנות צה"ל.

המאבקים הללו רחשו מתחת לפני השטח כבר שנים אחדות. העלייה התלולה בחלקם של חיילים דתיים ביחידות הלוחמות, ובייחוד בקרב הקצונה הצעירה ובדרגי הביניים, יצרה בהדרגה שינוי תרבותי בצבא. השינוי הפך במקומות מסוימים להתנגשות גלויה, משתי סיבות: מגמה כללית של הקפדה יתרה בציבור הדתי-לאומי ופעלתנות גוברת מצד הרבנות הצבאית.

עד היום נשמע במחלוקת הזו בעיקר קול אחד, קולם של הרבנים האזרחיים. אלה ביטאו את מצוקת תלמידיהם, שדבקותם באמונתם עוררה מדי פעם עימותים עם שלטונות צה"ל. באחרונה, כשהרבנים החלו לחשוש שהרמטכ"ל גנץ מתכוון לסמן קווים אדומים שבהם לא יאפשר שינוי בסטטוס קוו, בפרשת נוסח ה"יזכור" (שבה אימץ טקסט שאינו מקובל על רבים מהרבנים) ובסוגיית שירת הנשים, גברה הביקורת בציבור הדתי על מדיניות צה"ל.

האלוף במיל' אביהו בן-נון, החתום על המכתבצילום: קידר ניר

כעת, נשמע גם קול מן הצד השני. 19 אלופים במילואים פנו אמש במכתב לשר הביטחון ולרמטכ"ל, שבו קראו להם למנוע פגיעה בשירות נשים בתפקידים משמעותיים בצבא. האלופים הוותיקים מזהירים מכפיית "נורמות התנהגות המתאימות לחלק קטן מהאוכלוסייה הדתית על כלל הצבא", וטוענים כי אלו אינן עולות בקנה אחד עם רוח צה"ל.

זה צעד ראשון מסוגו, שלאחריו צפויות פניות נוספות, אחת מהן מטעם המועצה לשלום וביטחון, גוף שהתמקד עד היום בהבעת תמיכה פומבית בקידום התהליך המדיני. לקצינים ולקצינות הבודדים בשירות קבע, שהעזו עד היום להתייצב נגד המכבש האפקטיבי שהפעילה הרבנות הצבאית, ניתן כאן לראשונה סיוע ארטילרי משמעותי.

רשימה ארוכה ומכובדת של אלופים בדימוס חתומה על המכתב. כלולים בה, בין השאר, שני מפקדי חיל האוויר לשעבר, שלושה מפקדי חיל הים לשעבר ומי שהיה ראש אגף כוח האדם במטכ"ל. אבל לחלק מהחותמים יש עוד דבר משותף: יותר משליש מהם כבר עברו את גיל השמונים. צה"ל של היום שונה באופן ניכר מהצבא שבו שימשו מפקדי גדודים או טייסות, אפילו מזה שבו כיהנו כחברי פורום המטה הכללי. כשהם דורשים מברק ומגנץ להימנע מפגיעה בחיילות ומזהירים מפני ירידה במוטיבציה שלהן לשרת, זו פנייה בשם דור הנכדות והנכדים.

אלוף במיל. מנחם עינןצילום: אפלבאום תומר

מנסחי המכתב פנו גם לאלופים במילואים צעירים יותר. רק חלקם נענו. אחדים חושבים עדיין שזה מסוג הנושאים הרגישים שמוטב ללבן בפניות אישיות לרמטכ"ל ולראש אכ"א. אחרים, מן הסתם, מעדיפים שלא להתנגח במערכת הביטחון, שאליה הם עדיין קשורים במישרין או בעקיפין בעבודתם. אמרה צבאית נושנה גורסת שמפקד חפץ חיים וקידום יימנע מלהסתבך בשלושה תחומים: נשים, דת וכספים. נדמה שמרבית הגנרלים, בשירות פעיל ובפנסיה, נשארים נאמנים לכלל הזה גם כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ