19 אלופים במילואים לרמטכ"ל בני גנץ: עצור את ההקצנה הדתית בצבא

מפקדי חיל האוויר, הים ואכ"א לשעבר שיגרו לרמטכ"ל את המכתב על רקע מקרים שונים שאירעו באחרונה: "אין להשלים עם פגיעה בחיילות בשם הדת"

עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל

19 אלופים במילואים פנו אמש במכתב לשר הביטחון, אהוד ברק ולרמטכ"ל, בני גנץ, בדרישה למנוע את הפגיעה המתמשכת בשירות נשים בצה"ל בשל תביעות של חיילים דתיים. האלופים במילואים מנמקים את פנייתם בסדרת אירועים מהתקופה האחרונה, ובהם החרמת טקסים צבאיים בידי צוערים דתיים בשל שירת נשים. האלופים מזהירים מפני פגיעה במוטיבציה של נשים לשרת בצבא וכן במה שהם מגדירים כ"ערכי היסוד של החברה הישראלית".

על המכתב חתומים, בין היתר, מפקדי חיל האוויר לשעבר אביהו בן-נון ועמוס לפידות, ראש אכ"א לשעבר, רן גורן והאלופים במילואים מנחם עינן וזאב ליבנה. זו התערבות ראשונה מסוגה בפרשה המעוררת סערה לא מבוטלת בצבא בחודשים האחרונים. ראש אכ"א היוצא, האלוף אבי זמיר, תקף את התופעות של הדרת נשים בחריפות במכתב פרידה מהמטכ"ל. גם דו"ח של ועדה מטעם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים עסק בכך. שני המסמכים פורסמו ב"הארץ". באחרונה הטיל גנץ על ראש אכ"א, האלוף אורנה ברביבאי, לבחון מחדש את הטיפול הצבאי בשאלת "השילוב הראוי", שירות נשים ודתיים.

צבא העם או צבא ההלכה? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק

הרמטכ"ל, בני גנץ, לפני שבועייםצילום: ירון קמינסקי

במכתבם לברק ולגנץ כותבים האלופים במילואים: "כמי ששירתו בצה"ל שנים רבות, אנו פונים אליכם בעניין בעל חשיבות עליונה. אנו עושים זאת מתוך דאגה אמיתית לדמותו של צה"ל כצבא העם, לשמירה על חוסנו, על ביטחון המדינה ועל ערכי היסוד הדמוקרטיים של החברה הישראלית.

"בעת האחרונה פורסמו בתקשורת אירועים חמורים רבים הנוגעים למתח שבין שירות דתיים וחיילות בצה"ל וכוללים בין היתר: דרישה על רקע דתי לסילוק נשים מתפקידי הדרכה, לחימה ותמיכת לחימה; הפרדת נשים באירועים, מניעת שירתן בטקסים ועוד. אווירה זו פוגעת בהכרח גם בקידומן הפיקודי של נשים בצה"ל.

"שירות נשים וגברים הוא אבן יסוד של צה"ל כצבא העם. הדרת נשים ממגוון תפקידי ליבה מהווה פגיעה בנשים על רקע מגדרי וכפייה של נורמות התנהגות המתאימות לחלק קטן מהאוכלוסייה הדתית על כלל הצבא. כל אלה פוגעים בצה"ל ובתדמיתו ואינם עולים בקנה אחד עם רוח צה"ל.

הקפות שניות בשמחת תורה, שבהן נדרשו חיילות לחגוג בנפרד, בחודש שעבר. "שירות נשים וגברים הוא אבן יסוד של צה"ל"צילום: אליהו הרשקוביץ

"נושא השירות הצבאי מהווה הבסיס המשותף הרחב ביותר לאזרחי המדינה ולקיומה של זהות לאומית וציונית. הוא נוגע בנימי נפשנו כחברה ואסור שתהיה בו כפייה אמונית כלשהי. החלטות בנושאים אלה אסור שתהיינה מוכרעות אך ורק בתוך צה"ל.

"אנו מוקירים את חיילי צה"ל הדתיים ומכבדים את זכויותיהם, אך אלו צריכות להיות מוסדרות מבלי להחיל נורמות דתיות או אורחות חיים דתיים על יתר המשרתים. ודאי שאין להשלים, בשום פנים, עם פגיעה בשירות חיילות בשם הדת. לפיכך, אנו מבקשים את פעולתכם המיידית כדי:

"1. לאמץ, לתקף וליישם את מסקנות הדו"ח המקצועי של ועדת שגב מ-2007 שהופק בצה"ל וחזקה עלינו כי הוא משקף נאמנה את צורכי הביטחון של צה"ל, כמו גם את ערכי היסוד של הדמוקרטיה הישראלית (הדו"ח המליץ להנהיג שירות שוויוני מלא לגברים ולנשים בצה"ל. ע"ה). 2. להוציא הנחיות מיידיות ומפורטות ליחידות צה"ל השונות ומפקדיו, להימנע מכפיית אורחות חיים דתיים על חיילים וחיילות שאינם חפצים בכך. 3. למנוע פגיעה בחיילות על רקע אמוני או מגדרי, לרבות הדרתן מתפקידים או מהמרחב הציבורי כתוצאה מכך. זאת על מנת לעצור את כדור השלג המתגלגל, העתיד לפגוע קשות בביטחון המדינה ובערכי היסוד של החברה הישראלית כולה".

על המכתב חתומים עוד: האלופים במילואים זאב אלמוג, שלמה אראל ואברהם בן שושן (ששימשו שלושתם כמפקדי חיל הים), אורי אור, ישעיהו גביש, יוסף גבע, רפאל ורדי, שלמה גזית, אביעזר יערי, שלמה להט, מנחם (מנדי) מירון, אלעד פלד, אמנון רשף ונתי שרוני, ראש המועצה לשלום ולביטחון.

מדובר צה"ל נמסר כי "המכתב התקבל במטכ"ל בשעות הערב המאוחרות. צר לנו שהמכתב נידון מעל דפי העיתון בטרם זכה לתשומת לב ראויה מצד הגורמים אליהם נשלח".

Read this article in English: Top IDF officers urge Barak to fight religious discrimination of women

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ