השינוי בבחירת שופטי העליון |

אלקין ל"הארץ": מוכן לפשרה על חוק השימוע

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לדחות בשבוע את הדיון על חוק השימוע למועמדים לבית המשפט העליון, ובעקבות ההתנגדות הפוליטית, הציבורית והמשפטית הנרחבת להצעת החוק מעוררת המחלוקת, נרשם ריכוך בעמדתו של אחד משני יוזמי הצעת החוק, חבר הכנסת זאב אלקין (ליכוד) יו"ר הקואליציה.

אלקין אמר אתמול ל"הארץ" כי אם בימים הקרובים תתגבש הצעת פשרה, שלפיה השימוע למועמדים לבית העליון ייערך בפני חברי הוועדה לבחירת שופטים ולא בפני ועדת החוקה של הכנסת, כפי שהוא וחבר סיעתו יריב לוין מציעים, הוא ייענה לה בחיוב.

"אם השימוע יתקיים בפני הוועדה לבחירת שופטים והפרוטוקולים יהיו פומביים, אני אסכים לוותר על השימוע בפני ועדת החוקה של הכנסת. בעיניי, עיקרון השקיפות חשוב יותר מהפלטפורמה", אמר אלקין.

אלקין, אתמול. "השקיפות חשובה מהפלטפורמה", אמרצילום: אמיל סלמן

הצעתם של אלקין ולוין היתה אמורה לעלות לדיון בפני ועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון האחרון. לדברי אלקין, אם ההצעה היתה עולה לדיון היא היתה עוברת - מאחר שהוא הצליח להשיג את תמיכתם של תשעה מתוך 20 חברי הוועדה, ולעתים נדירות נרשמת נוכחות מלאה של כל החברים.

שלשום בבוקר, בישיבת שרי הליכוד, ביקש נתניהו מאלקין לדחות את הדיון בשבוע. בעבר הביע נתניהו התנגדות להצעה דומה. מאז מתעצמת ההתנגדות הציבורית להצעת החוק, ובסביבתו של אלקין חוששים כי בנסיבות החדשות לא ניתן יהיה לגייס לה רוב.

שר החינוך גדעון סער, שנמנה כיום עם המתנגדים התקיפים ביותר להצעת החוק של אלקין ויריב, הציע בעבר לקיים שימוע בפני הוועדה לבחירת שופטים. ההערכה בליכוד היא כי אם נוסח הצעת החוק ישונה, והשימוע המוצע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים, סער יסיר את התנגדותו וכמוהו ינהגו שרים נוספים מן הליכוד שכיום מביעים התנגדות לנוסח המקורי.

תגובות