השינוי בבחירת שופטי העליון אושר לחקיקה מזורזת

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק שנועד לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים לטובת הקואליציה. נתניהו ו-11 שרים, בהם גם ברק, נעדרו מההצבעה

יהונתן ליס ותומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס ותומר זרחין

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה טרומית את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, שנועד לסלול את דרכו של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון. החוק השנוי במחלוקת יקודם בימים הקרובים במסלול מהיר, וכבר ביום שני הקרוב הוא צפוי לעלות שוב להצבעה בקריאה ראשונה. קודם לכן אושר בקריאה ראשונה "חוק גרוניס" לביטול ההגבלה על אופק הכהונה של מועמדים לנשיאות בית המשפט העליון.

יוזמי החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, חברי הכנסת רוברט אילטוב מישראל ביתנו וזאב אלקין מהליכוד, פועלים כדי להשלים את החקיקה עד לכינוס הוועדה ביום ראשון הקרוב. אם יאושר החוק בקריאה שנייה ושלישית, תחויב לשכת עורכי הדין לאייש את שני המושבים שהוקצו לה בוועדה בנציג אחד של הלשכה מהקואליציה, לצד נציג אחד מהאופוזיציה. בכך יחוזק לכאורה כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן, בוועדה.

נאמן, שאינו חבר כנסת ואינו רשאי להצביע, לא נכח באולם המליאה. חברי סיעת העצמאות החברים בקואליציה, ובראשם שר הביטחון אהוד ברק, החרימו את ההצבעה. עוד נעדרו ממנה שרי הממשלה סילבן שלום, בני בגין, יוסי פלד, לימור לבנת, מתן וילנאי, אורית נוקד, שלום שמחון, משה כחלון, גדעון סער, דן מרידור וראש הממשלה נתניהו. 50 חברי כנסת תמכו בהצעה, 35 התנגדו ושניים נמנעו.

הרקע לגיבוש החוק הוא שעו"ד יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה לשעבר המזוהה עם נשיאת העליון דורית ביניש, הוא ששולט במועצה הארצית של הלשכה - הגוף שממנה את הנציגים לוועדה. אחת הטענות שהועלו ביחס להצעת החוק, היא שהיא נועדה ללחוץ על ביניש לעמוד ב"דיל" שהתגבש בוועדה לבחירת שופטים, לפיו סולברג יתמנה לכהונה בעליון.

ח"כ אילטוב טען אתמול בדיון כי החוק כלל אינו פרסונאלי ולא נועד להכשיר מועמדות של שופט זה או אחר למשרת שופט עליון. "תפסתם טרמפ על מציאות שאיננה קיימת", אמר לחברי הכנסת.

לפני ההצבעה הוגשה עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת ועדת השרים לחקיקה, לאשר את השינוי המוצע. העותרים, חברים במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין מסיעתו של ראש הלשכה לשעבר גיא-רון, מבקשים לקיים את הדיון בהצעת החוק בממשלה ולא בוועדת השרים. לטענתם, האופן בו עברה ההצעה בוועדה השרים מנוגדת לחוק.

מוקדם יותר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את החוק שזכה לכינוי "חוק גרוניס" - חוק הסולל את דרכו של השופט אשר גרוניס לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, עם סיום כהונתה של הנשיאה דורית ביניש. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה.

נוסח החוק, שהביא במקור ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה המרכזית שמנעה את קידומו של גרוניס לכס הנשיאות: החוק קובע כי לא תוטל כל מגבלה של גיל בקרב שופטי העליון כתנאי לבחירתם לתפקיד הנשיא. לגרוניס נותרו עוד כשנתיים עד פרישתו לגמלאות מיום פרישתה של ביניש, והחוק הקיים אוסר על הצגת מועמדות לשופטים שאופק הכהונה שלהם קצר משלוש שנים.

באופוזיציה התחרו: מי יקטוף את הכותרת

ח"כ שלמה מולה (קדימה) התייצב אתמול במשכן הכנסת, חדור רוח קרב: שורת הצעות החוק של הימין לשינוי פניה של מערכת המשפט בישראל הרתיחה את דמו והוא היה נחוש לפעול כדי לסכל את שני החוקים התורנים שעמדו על הפרק: חוקים פרסונליים, שנועדו להכשיר את דרכם של שני שופטים למשרת שיפוט בכירה.

מולה, שמונה בקיץ האחרון לסגן יו"ר הכנסת, התקשה להאמין למציאות שבה הוא נתקל מאחורי הקלעים של העשייה הפרלמנטרית: הניסיונות לחסל חשבונות עם בית המשפט העליון, ההקצנה הלאומנית בכנסת, הדילים הפוליטיים. אתמול הוא התייצב בישיבת נשיאות הכנסת, הגוף הקובע את סדר יומה של המליאה, וניסה לשכנע את היו"ר, ראובן (רובי) ריבלין, לדחות את הקץ ולמנוע את ההצבעה.

"המהלך שאתם מנסים לעשות היום הוא תרגיל. הקואליציה מנסה לבצע חקיקת בזק. למה בית המחוקקים צריך לשמש כלי משחק של הקואליציה?", שאל אך לא הצליח לסכל את המהלך. מאוחר יותר, במליאה, הוא נשא נאום תוקפני במיוחד נגד החקיקה. "שר המשפטים לא בוחל בשום דרך כדי לפגוע בבית המשפט העליון", אמר, "האיש הזה הוא קבלן הביצוע של המפלגה הכי בעייתית בבית הזה - ישראל ביתנו. התפקיד שלו הוא לגמור את בית המשפט העליון".

גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, היה אתמול עוקצני ובוטה. לצד הביקורת החריפה כלפי ממשלת נתניהו, הוא לא שכח "לסגור חשבון" עם שר הביטחון, אהוד ברק וחברי סיעת העצמאות, שיושבים בממשלת נתניהו ונותנים הכשר לחקיקה השנויה במחלוקת. "כל החוקים הבזויים שעוברים כעת בכנסת אולי רשומים על שמם של לוין, אלקין, אקוניס או דנון אבל מעליהם מרחפת רוח המפקד, והיא רוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו", אמר בנאום במליאה.

שרשרת החוקים שהקואליציה פועלת להעביר, הפכה אתמול למוקד הדיונים בכנסת. סיעות האופוזיציה התחרו האחת בשנייה בניסיון לקטוף כותרת על חשבון המהלך. סיעת העצמאות, בצעד נדיר, שיחקה אתמול על מגרשי האופוזיציה, וביקרה את הממשלה בה היא יושבת, כדי לנסות ולשקם את תדמיתה.

אהוד ברק, שר הביטחון ויו"ר סיעת עצמאות, פנה לנתניהו בבקשה כי יתיר חופש הצבעה קואליציוני על חוק סולברג, אולם בקשתו נדחתה. בתגובה, החליטה העצמאות להיעדר מההצבעה.

יו"ר קדימה, ציפי לבני, כינסה בצהריים מסיבת עיתונאים מיוחדת כדי להדגיש שכל שר בממשלה, גם אם הצביע נגד החוקים, הוא שותף במערכת שסותמת פיות. "זה לא עניין של אופוזיציה מול הממשלה. צריכה להיות חזית שמבטאת את הקול השפוי והמאוזן", אמרה.

סיעת קדימה השקיעה מאמצים רבים כדי להותיר חותם של ממש על יום החקיקה. עם פתיחת הדיון חילק יו"ר צוות התגובות, ח"כ יואל חסון, דגלים שחורים לכל חברי הסיעה. הדגלים הוסתרו לאורך הדיון. יו"ר הכנסת ידע על המהלך ושתק. רגע אחרי שהחוק עבר בקריאה טרומית, שלפו הח"כים את הדגלים ונופפו בהם לאות מחאה. הסדרנים מיהרו להשתלט עליהם והמראה, בסופו של דבר, היה עלוב מן הצפוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ