לראשונה זה חמש שנים: משפחה פלסטינית תפונה מביתה בסילוואן

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

משפחה פלסטינית עם 12 נפשות, שמתגוררת בצמוד למתחם עיר דוד בסילוואן, אמורה להתפנות מביתה בתוך שבועיים - אחרת תפונה בכוח. שוטרים ואנשי ההוצאה לפועל כבר ביקרו בבית לקראת פינוי המשפחה, שתהיה הראשונה שמפונה מהכפר סילוואן זה חמש שנים. מי שעומד מאחורי מהלך הפינוי היא חברת הבת של הקרן הקיימת לישראל - הימנותא.

משפחת סומרין הודפת מ-1991 דרישות לפנות את ביתה מצד הימנותא, שטוענת שהוא בבחינת נכס השייך לנפקד ולכן יש להעבירו לידיה. הבית הופקע על ידי האפוטרופוס לנכסי נפקדים, שהעביר אותו לרשות הפיתוח.

בתחילת שנות ה-90 ערכו הרשות והימנותא עסקה שבה קיבלה הימנותא קרקעות ובתים בסילוואן תמורת קרקע שהעבירה קק"ל למדינה בוואדי ערה. זמן קצר לאחר שקיבלה הימנותא את הבתים, הושכרו מרביתם לעמותת אלע"ד שמקדמת את ייהוד סילוואן.

להערכת פעילי שמאל והתושבים הפלסטינים, גם הבית של סומרין יועבר לבסוף לאלע"ד - ולו בשל מיקומו - בפתח הגן הלאומי עיר דוד שמפעילה העמותה. חיזוק לקשר של אלע"ד לסילוק המשפחה עולה מזהות הפרקליטים שייצגו את הימנותא לאורך השנים, פרקליטים שייצגו גם את אלע"ד בענייני קרקעות ובתים.

במהלך השנים התנהלו כמה הליכים משפטיים סביב הבית. באחד מהם פסק בית המשפט לטובת המשפחה ובהליך אחר פסק לרעתה. ב-2005 הגישה הימנותא תביעה לסילוק הדיירים. ביןהיתר הטיעונים המשפטיים טענה החברה בכתב התביעה כי "הנכס מצוי בעיר ההיסטורית "ירושלם" עליה מלך דוד המלך. השטח הוא בעל חשיבות היסטורית רבה לעם היהודי, בו נמצאו שרידים היסטוריים רבי משמעות בהם ארמון המלך דוד, קברי בית דוד, ניקבת השילוח".

בית משפט השלום בירושלים קיבל את התביעה, ככל הנראה בשל רשלנות של בא כוחה דאז של המשפחה, שלא הגיש כלל כתב הגנה והביא לכך שהשופטת פסקה במעמד צד אחד. תאריך הפינוי על פי צו ההוצאה לפועל הוא יום שני בעוד שבועיים.

שלשום באו לבית שוטרים ואנשי ההוצאה לפועל. "הם שאלו כמה חדרים יש, מאיפה יש עוד כניסה ומי גר בבית", מספר אחמד סומרין, בן 28. לדברי בן משפחה, אחד המבקרים הוסיף כי "בעוד שבועיים תהיה פה מזוזה". "אני לא יודע מה לעשות אם יבואו בכוח", אומר סומרין, "זה הבית שלנו, סבא שלי עוד גר פה".

היום צפוי בא כוחה של המשפחה, עו"ד מוחמד דחלה, להגיש בקשה לביטול פסק הדין. "כל ההליך הזה מוטעה. אילו היה מוגש כתב הגנה היה אפשר לעשות הרבה", אמר.

מתנועת השמאל סולידריות המסייעת לבני המשפחה נמסר כי "הלהיטות של חברת הימנותא, השייכת לקרן הקיימת לישראל, לזרוק אנשים מביתם בשירות המתנחלים היא עוד ביטוי לבריונות השלטונית של הממשלה הנוכחית. בתוצאות ההרסניות של המדיניות הגזענית הזו נמשיך לסבול עד שהציבור יתקומם כנגד השלטון שמחבל בעתידו".

Read this article in english: Palestinian family given two weeks to vacate East Jerusalem home

תגובות