מרידור: אסור שהליכוד ייהפך ללאומני קיצוני

השר לענייני מודיעין תקף את הצעות החוק שאושרו בכנסת והגדירן כ"מסוכנות לדמוקרטיה". צעירי העבודה הפגינו: "ז'בוטינסקי מתהפך בקברו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

השר לענייני מודיעין, דן מרידור, שב ותקף הבוקר את הצעות החוק שאושרו אתמול להמשך חקיקה בכנסת ונתמכו על ידי רוב חברי סיעת הליכוד. מרידור הגדיר את ההצעות שמטרתן לשנות את הרכב הוועדה למינוי שופטים ומינוי השופט אשר גרוניס לנשיא בית המשפט העליון כ"סדרה של הצעות שמסוכנות לדמוקרטיה. אסור שהליכוד ייהפך למפלגה לאומנית קיצונית". לדבריו, "אמרתי את דעתי בקול רם ואני נלחם עליה. זה מאבק שנצטרך להמשיך בו, ואני לא בטוח שהם יחוקקו בסופו של דבר", אמר.

כשנשאל מרידור, בראיון לגלי צה"ל, מדוע הוא נשאר בממשלה ובליכוד ענה כי "אני ובני בגין ממשיכים את התפקידים של הליכוד כפי שהיו במשך שנים: שמירת ערכים של עליונות המשפט והדמוקרטיה. הדרך בה אנו הולכים היא דרכו ההיסטורית של הליכוד". מרידור לא נכח בהצבעות אמש בשל שהותו בארגנטינה.

מי הוא נציג הליכוד האמיתי - אלקין או מרידור? דברו על זה בפייסבוק

מרידור ונתניהו. טוען כי עמדותיו מייצגות את הליכוד ההיסטוריצילום: פיטוסי אוליבייה

מרידור יצא גם נגד קדימה לאחר שמוקדם יותר האשימה יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, את הממשלה בהריסת מערכת המשפט. "בהתקפה על בית המשפט התחילה קדימה. כשחזרתי לפוליטיקה הצהרתי שאחת ממטרותיי היא להציל את מערכת המשפט מהמתקפה בה היתה נתונה. דניאל פרידמן, שר המשפטים בממשלת קדימה מאוד הדאיג אותי, ואני כאן כדי להמשיך בדרך של ביצור מעמד בית המשפט", אמר מרידור שהוסיף כי "אני לא חושב שאני במיעוט בליכוד".

דבריו החריפים של מרידור נגד החקיקה בה ממלאת מפלגתו תפקיד מרכזי מצטרפים לדברים שאמר בתחילת השבוע יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין. "דור המרד היה דור שהעמיד שני ראשי ממשלה, שרים ונושאי תפקידים. השפעתו על המדינה אינה מוטלת בספק. אולם לדור הזה יש אקורד סיכום וסיום: דור נסיכי חירות מפוצל. הליכוד החדש אינו מחויב לאתוס של חירות, ז'בוטינסקי ובגין", אמר ריבלין.

צעירי העבודה הפגינו: "ז'בוטינסקי מתהפך בקברו"

עשרות מצעירי מפלגת העבודה הפגינו היום מול מכון ז'בוטינסקי במחאה על הצעות החוק האחרונות שהקואליציה מנסה להעביר, בהם חוקים שיגבילו מימון ארגוני שמאל וזכויות אדם וכן חוקים שעלולים לפגוע בבית המשפט העליון. הצעירים החזיקו בידיהם שלטים שנשאו סיסמאות כמו "ביבי, ז'בוטינסקי מתהפך בקברו", "חבל שאנחנו צריכים להזכיר לכם את מורשתו של בגין", "ד-מ-ו-ק-ר-ט-י-ה", ו"לא תסתמו לנו את הפיות".

הפגנת צעירי העבודהצילום: אופיר בר-זוהר

יו"ר המשמרת הצעירה, מיכל בירן, אמרה כי "רק החודש בלמה ממשלת הליכוד סדרה של הצעות חוק חברתיות תוך התעלמות מרצון העם, ועכשיו היא מנחיתה מבול של הצעות חוק אנטי-דמוקרטיות כדי להשתיק יריבים וביקורות. זה לא עניין של ימין או שמאל. גם בגין עצמו היה מתנגד לחוקים כאלה. אנו קוראים לליכוד ללכת בדרכו ההיסטורית". דובר במשמרת הצעירה, יאיא פינק, הוסיף כי "זאת  פעם ראשונה בהיסטוריה שאנשי העבודה מפגינים למען ערכי תנועת הליכוד. לדעתנו קריטי שמי שבממשלה ינהג לפי הכללים הדמוקרטיים".

במכון ז'בוטינסקי טענו כי המפגינים התנהגו באלימות. לפי הודעת המכון, אנשי המשמרת הצעירה פרצו לתוך המתחם כשהם מגדפים את השומרת בכניסה והודפים אותה, ולאחר מכן הפריעו לפעילות החינוכית במקום. "מדובר בפרובוקציה מכוערת של אלה המתיימרים להתקרא דמוקרטים" אמר מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי, יוסי אחימאיר. במשמרת הצעירה דחו את הטענות. "לא הדפנו ולא גידפנו" אמר פינק. "אכן ניסינו להיכנס למבנה וגם הצלחנו. רצינו להגיע לאנשי הליכוד הוותיקים ולהגיד להם שיתקשרו לרה"מ או לשלוחיו כדי להסביר להם מה ההבדל בין מה שהליכוד היה פעם להרס הדמוקרטיה של היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ