הרמטכ"ל: צה"ל יידרש לפעולה התקפית משמעותית בעזה

בדבריו בוועדת החוץ והביטחון, הוסיף גנץ כי אופי הפיגועים מגבול מצרים השתנה ובניגוד לעבר הם יוצאים בצורה ישירה מסיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, אמר היום (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון כי "הסבבים האחרונים של ההסלמה והפגיעה - הן בנפש והן בשגרת החיים - של תושבי הדרום, מובילים לכך שצה"ל יידרש לפעולה התקפית ומשמעותית ברצועת עזה". גנץ הוסיף כי "מהלך זה צריך להיות יזום ומסודר".

בהתייחסו לאתגרים שיעמיד עימות עתידי בפני צה"ל וההתמודדות עמו אמר גנץ כי "לקראת סבב הלחימה הבא נצטרך לקצר את משך הלחימה ככל שניתן. מהירות זאת צריכה להישען על מודיעין איכותי וקצב פעולה מהיר ולכן צריך לשמר מוכנות ולשמר את המשאב האנושי בצה"ל. ללא זאת, אנחנו עלולים לפגוע בהישג של ארבע שנים אחרונות".

הרמטכ"ל סיפר בסקירתו כי אופי הפיגועים מגבול מצרים השתנה ואלו כבר אינם מגיעים רק מתוך רצועת עזה. "הפיגועים יוצאים ישירות ממרחב סיני" אמר גנץ והוסיף כי "פעם היו קוראים לזה 'ציר החי"ץ' ועכשיו זה כבר 'ציר החץ'". בהתיחסותו לפיגוע צפונית לאילת באוגוסט, בו נהרגו שמונה ישראלים, אמר גנץ ש"כשלנו תוצאתית. הנחות היסוד שלנו קרסו. חשבנו שזה יהיה בלילה ולא ביום ולא חשבנו שזה יהיה 200 מטר מעמדה מצרית".

הרמטכ"ל גנץ בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. צילום: פתאל מיכל

הרמטכ"ל התייחס בדבריו גם להחלטתו להורות על תקיפת של חולית מחבלים ברפיח, בה נהרגו חמישה פעילי ג'יהאד איסלאמי ושגררה את ההסלמה האחרונה בדרום. "הפגיעה בחוליה הצליחה לפגוע ולעכב את ההתפתחות של ייצור המערך הרקטי של הג'יאהד האיסלמי", אמר.

מוכנים לעוד מלחמה בזעיר אנפין? ספרו לנו בפייסבוק

גנץ הזהיר גם שלמרות השקט היחסי בחודש ספטמבר, למרות האזהרות המוקדמות, כי "ספטמבר זה לא תאריך, זה תהליך. ההיערכות עדיין אינה מאחורינו. האירועים והמצב עד כה מוכלים, אך למרות זאת אנחנו עדיין בהכנות והיערכות וייתכן שבשטח יוצתו ויתפתחו אירועים. ככל שהזמן עובר, ועל רקע פוטנציאל אכזבה מתמשכת של הפלסטינים, הסיכוי להתפרצות אלימה, עדיין קיים.

בדבריו, התייחס גנץ גם לגדר הגבול עם מצרים והחשש מפעילות חבלנית שמקורה בסיני. "הגבול המערבי בין ישראל למצרים עבר להיות מגבול שעיקרו בנוי להתמודדות עם מסתננים, לכזה שאמור להיות ערוך לפעולות טרור ופח"ע", אמר גנץ.

הוא הוסיף כי "סיני הפכה לאזור שבו מוקמות תשתיות רבות המייצרות פעילות חבלנית עוינת, הן מעזה והן מהג'יאהד העולמי תוך הפרת הריבונות המצרית. לכן, הצבא מתאים את כל התפיסה שלו בדרום". גנץ הדגיש כי בניית 240 הקילומטרים של הגבול תסתיים עד שנת 2012.

Read this article in english: IDF chief: Gaza violence may lead to significant military action

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ